HISTORIA „WALENTYNEK” 14 LUTY 2023r.

HISTORIA „WALENTYNEK” 14 LUTY 2023r.
CategoriesAktualności

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego.

Nazwa walentynek pochodzi od imienia św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim również przypada na ten dzień. Nie każdy jednak wie, św. Walenty to tak połączenie trzech różnych świętych.

Pierwszym z nich jest kapłan, który został wtrącony do więzienia przez cesarza. W tym więzieniu miał spotkać córkę strażnika, którą miał pocieszać i której miał zostawić przed śmiercią list w formie serca.

Drugi – Walenty – był biskupem Terni. Wsławił się tym, że błogosławił związki małżeńskie.

Dlaczego walentynki obchodzimy właśnie 14 lutego? – W Cesarstwie Rzymskim dni 14-15 lutego były czasem, w którym ptaki zaczynały tworzyć pary.

Do Polski zwyczaj obchodzenia walentynek trafił z Bawarii i Tyrolu. Stał się jednak popularny dopiero w latach 90., gdy Polacy, już po transformacji ustrojowej, mogli swobodnie podpatrywać walentynkowe zwyczaje za oceanem.

Za najważniejsze miejsce świętowania walentynek jest uznawana bazylika imienia św. Walentego w Terni. Co roku umieszczony tam relikwiarz ze szczątkami patrona i inskrypcją „Święty Walenty patron miłości” oglądają pary narzeczonych z całych Włoch i świata oraz małżonkowie świętujący 25. lub 50. rocznicę zawarcia małżeństwa.

Są również kraje, w których walentynki nie tylko są obchodzone niechętnie, ale i potępiane ze względów religijnych. Należą do nich Pakistan czy Indie.

opr. graficzne JF