Muzealny Salon III Wieku

WYDARZENIA W MUZEALNYM SALONIE III WIEKU – 2023

SALON MUZEALNY 3 luty  2023r. : „PERŁY TOSKANII CZEŚĆ II”

Północną część Toskanii zaczynamy zwiedzać od Florencji, miasta które na przełomie XIII i XIV wieku było jednym z największych miast Europy .Od połowy Xv w rzadzi nim ród Medyceuszy , który doprowadza do największej potęgi gospodarczej i kulturalnej Europy ,do dnia dzisiejszego jest miastem o największej ilości zabytków. Kościół Santa Croce, jeden z najważniejszych kościołów franciszkańskich zaprojektowanych przez  Arnolfo di Cambio ,mistrz budowę rozpoczął w 1294 r.Trójnawowa gotycka bazylika zaprojektowana na planie krzyża egipskiego główna kaplica z freskami przedstawiającymi legendę o św krzyżu namalowanym   przez Gaddiego. Bazylikę wypełniają obrazy Giotta , płaskorzeżby Donatella i rzeżby Andreii dell Robbio . Polski akcent to nagrobek Zofii Zamoyskiej córki Izabeli Czartoryskiej ,zmarłej w 1837r wykonany przez Lorenzo Bartolinii . Kościół jest miejscem spoczynku osobistości  Florencji : Michała Anioła , Dante Alighieri, Nicolo Macchiavelli . Przechodząc przez Piazza San Giovanni spotkamy Baptyserium w pobliżu wejscia do katedry Santa Maria del Fiore , w Baptyserium sceny z Starego i Nowego Testamentu. Nie sposób nie odwiedzić Galeri Uffizi , Duomo, placu Michała Anioła , bazyliki San Lorenzo , Mostu Złotników itp -przynamniej trzy dni potrzebne na zwiedzanie Florencji. Piza to nie tylko Krzywa Wieża ,tutaj urodził sie Galileusz ,kościół Santa Maria della Spina o bogatej elewacji pokrytej marmurem jest przykładem pizańskiego gotyku. W Lukce zachowany układ urbanistyczny miasta rzymskiego z I w p.n.e ,miasto rodzinne Giacomo Pucciniego , w katedrze Sw Marcina obraz Ostatnia Wieczerza Jacopa Tintoretta .W Arezzo  w Bazylice di San Francesco cykl  fresków w o drewnie (z biblijnego dzieła poznania) na którym  umarł Chrystus  -dzieło Piero della Francesco. Sztuka i architektura jest czymś co pozwala się nam na chwile zapomnieć ,jest oderwaniem od codzienności ,dlatego warto zwiedzać nie tylko Toskanię.

Tekst Jan Starostka

SALON MUZEALNY 20 STYCZNIA 2023r. : „PERŁY TOSKANII CZEŚĆ I”

Prezentacja Stanisława Ligęzy zaprosiła nas w podróż do włoskiej Toskanii ,krainy
w środkowych Włoszech rozciągającej się od Apeninów do Morza Tyreńskiego-jednegoz najpiękniejszych regionów Włoch. Kraina zachowanych do dzisiaj średniowiecznych miasteczek położonych na wzgórzach ,rozległych winnic, cyprysów. San Gimignano góruje nad otaczającą go doliną ,słynne z zachowanych 14 z 72 średniowiecznych  wież. Montalcino położone na wysokim wzgórzu zachodnich krańców Toskanii o starej kamiennej zabudowie ;uliczkach pnących się w górę i w dół , z tarasów którego widać panoramę południowej Toskanii. Certaldo cudowna miejscowość położona na wzgórzu pokrytym dębami ,u jego stóp aleje cyprysów. Docieramy do Sieny która zachowała niezmienioną formę od czasów sredniowiecza ,najlepiej zachowane stare miasto w Europie.  . Katedra Duomo di Siena budowana w stylu romańskim w XII wieku ,przeobraziła się w najlepszy przykład włoskiego gotyku pełna przepięknych rzezb ,fresków i obrazów .W podróży towarzyszył nam Zbigniew Herbert z „Barbarzyńcą w ogrodzie”

Tekst Jan Starostka

WYDARZENIA W SALONIE MUZEALNYM III WIEKU  – 2022r.

 

Zapraszamy Słuchaczy na  spotkania w Muzealnym Salonie III Wieku realizowane  z projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Aktywny Senior „Z radością odkrywamy świat na nowo”.

Spotkania odbędą się  w Piwnicach Muzeum Okręgowego – Rynek 3 w dniach:

  • 25.02.2022 /piątek/godzina 15.00  – spotkanie z podróżnikami  Janusz Foszcz i ks. Robert Piechnik ” Pierwotną drogą do Santiago”.
  • 18.03.2022 /piątek/godzina 15.00 – Krzysztof Borowiec „Muzyczny Tarnów – lat Swing i Big beat”

Koordynator Marta Garwol

„Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”