Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej 2024r.-2025r.

Zadanie publiczne pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa.

Koordynatorzy zadania publicznego:
– Krystyna Latała
– Monika Grela

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

22.05.2025 r. Klub Seniora

Dzisiaj w naszym klubie rozpoczęliśmy prace nad malowanymi ręcznie obrusikami. W pierwszej kolejności zostały przygotowane wzory do naniesienia na materiał, następnie materiał na obrusiki zostanie pokrojony na poszczególne obrusy, wyprasowany no i możemy zaczynać najważniejsze czyli malowanie. Ale to już na kolejnych zajęciach.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

21.05.2025 r. Muszyna

Na ten dzień z „zamówioną pogodą”, członkowie grup turystycznych Trampy i Łaziki zaplanowali wycieczkę do Muszyny i zaprosili do udziału słuchaczy UTW spoza grup. Muszyna położona w powiecie małopolskim niespełna 2 godz od Tarnowa, posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Znajdują się tu pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, baseny, parki. Ja prywatnie, jestem zakochana w tym miejscu od lat 70-tych XX wieku (przyjeżdżałam tu na wczasy z rodzicami), jednak tamta Muszyna to było małe urokliwe miasteczko nad potokami Muszynką, Szczawnikiem i Popradem. Obecnie Muszyna jest przepięknym miastem rozwijającym się i z roku na rok przyciągającym coraz więcej turystów i wczasowiczów.
Gdy przyjechaliśmy na miejsce, całą grupą 51 osób poszliśmy na wzgórze Baszta na teren częściowo zrekonstruowanych ruin Zamku pochodzącego z XVw. a oddanego do zwiedzania indywidualnego lub z przewodnikiem w 2024 r. Z tarasu, gdzie znajduje się bardzo sympatyczna kawiarenka, można podziwiać piękny widok na Dolinę Popradu. Po krótkim pobycie na terenie ruin, nasza wycieczka podzieliła się na trzy grupy. Łaziki i Trampy z chętnymi koleżankami wybrały się na górę Malnik a pozostali uczestnicy zostali w mieście, zwiedzając Muszynę oraz Ogrody Sensoryczne i Ogrody Biblijne.
Wyjście na górę Malnik było trochę trudniejsze niż nam się wydawało😳. Ale wyszliśmy, nasza grupa 17-to osobowa dała radę ! Pogoda od rana była piękna, słoneczna a gdy wyszliśmy na górę „powitała nas” piękna 42-metrowa wieża widokowa.  Po wejściu na najwyższy taras, oczarowała nas panorama wzniesień Beskidu Sądeckiego i Gór Leluchowskich.
Gdy byliśmy na dole przy wieży i odpoczywaliśmy po trudach „wejścia” na górę, trochę się zachmurzyło i zaczął padać deszcz. Na szczęście trwało to krótko i jak schodziliśmy, już było po deszczu.
Po zejściu z góry, stwierdziliśmy że chętnie byśmy coś zjedli…ale przechodząc przez rynek, wstąpiliśmy do pięknego Ratusza. Na rynku jeszcze kilkanaście lat temu był parking… były jednak ukryte podziemia i w czasie prac archeologicznych w 2015 r. odkryto i odtworzono więzienie i salę tortur (z wyposażeniem). Ratusz nawiązuje do stylu galicyjskiego z XIX w a został wybudowany w miejscu gdzie znajdowała się dawna siedziba władz uzdrowiska, która spłonęła w XIX w.
Po wyjściu z piwnic poszliśmy na zasłużony posiłek.  Następnym punktem na trasie wędrówki naszej grupy był spacer, ale nie do Ogrodów Sensorycznych czy Biblijnych…ale na Zapopradzie.
Jest to część miasta, położona na lewym brzegu Popradu w jego zakolu. Jest to wspaniałe miejsce do relaksu, spaceru, odpoczynku. Znajduje się tu m.in. Centrum Rekreacji i Sportu, tężnia, piękne fontanny, parometrowe konstrukcje z metalu i kwiatów przedstawiające zwierzęta i ptaki. Spacerując alejkami, spotykaliśmy się z innymi uczestnikami wycieczki.
Podziwialiśmy stawy z pięknymi kolorowymi rybkami (a gdy Ela wrzuciła karmę zakupioną w kaczkomacie, zachowywały się jak piranie), kaczkami, żółwiami, ogrodzone wybiegi dla pawi, żurawi, i innych pięknych ptaków czy zwierząt. Mijając jeszcze po drodze utworzony mini ogród grecki, ogród antyczny (w przygotowaniu ogród japoński), wróciliśmy na miejsce zbiórki. Zachwyceni urokami tego miejsca (do którego jeszcze na pewno wrócimy), odjeżdżamy do Tarnowa.

Opracowała: Anna Czarnik

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo,

15 maja 2025 r. o godz. 11.30 w Kinie Marzeniu odbędzie się seans filmowy pt. Utrata równowagi, realizowany w ramach Kina Dojrzałego. Jest to polski film z akcentem tarnowskim tj. udziałem znakomitej odtwórczyni jednej z ról w spektaklu Azoty Fiction – Andżeliki Smyrgały. Film bierze udział w Konkursie Tarnowskiej Nagrody Filmowej i będzie to pokaz przedfestiwalowy. Film spotkał się z dużym uznaniem krytyki i publiczności. Na Festiwalu  Polskich Filmów w Gdyni otrzymał 3 nagrody – za najlepszy debiut, nagrodę specjalną ” Don Kichot” i Złotego Klakiera czyli nagrodę publiczności. Tematem są patologie w edukacji teatralnej w Polsce.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo,

14 maja 2025 r. (środa) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. Tradycyjne smaki Tarnowa w nowej odsłonie i jeszcze słów kilka o gastronomii dawnego Tarnowa, który wygłosi Pan Paweł Piszczek.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, Aula (017).

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

8 maja 2025 – wyjazd do Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Dobczyc

Choć majowy poranek przywitał nas chłodem, to serca uczestników należących do Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku grzała radość z kolejnej wspólnej podróży. Tym razem nasza wiosenna wyprawa zaprowadziła nas do malowniczych zakątków Małopolski – Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Dobczyc.

Przygodę rozpoczęliśmy w urokliwej Lanckoronie, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej. Spacer po zabytkowym rynku i wizyta w klimatycznym Muzeum Etnograficznym przeniosły nas w świat dawnych tradycji i codzienności galicyjskiego miasteczka. Nie zabrakło także kulinarnych przyjemności – rozkoszowaliśmy się aromatyczną kawą i świeżymi, pachnącymi drożdżówkami, wypiekanymi według lokalnej receptury.

Następnym punktem na mapie była Kalwaria Zebrzydowska. Z zachwytem zwiedziliśmy monumentalny klasztor, a bardziej wytrwali z nas wyruszyli na ścieżki kalwaryjskie, wśród wiosennej zieleni i zadumy. Po duchowych uniesieniach przyszedł czas na pyszny obiad, który dodał sił na dalszą część dnia.

Zwieńczeniem wyjazdu były Dobczyce – urokliwe miasteczko położone nad Jeziorem Dobczyckim. Spacerując, dotarliśmy do zabytkowego kościoła i wieży widokowej. Zwiedziliśmy również zamek oraz skansen, który zachwycił nas nie tylko eksponatami, ale i opowieściami naszego przewodnika – starszego pana, prawdziwego pasjonata lokalnej historii. Jego wiedza i serdeczność na długo pozostaną w naszej pamięci.

Serdeczne podziękowania składamy naszemu niezastąpionemu przewodnikowi, panu Łukaszowi Kornasiowi, za wspaniale zorganizowany, pełen ciekawostek i niezapomnianych wrażeń dzień.

Wyjazd został zrealizowany w ramach zadania publicznego pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025 pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia, które sfinansowane zostało z Budżetu Miasta Tarnowa.

Wracamy z tej wyprawy bogatsi o nowe wspomnienia, piękne widoki i ciepło wspólnego przeżywania – mimo chłodu, który próbował nas tego dnia zaskoczyć. Już nie możemy się doczekać kolejnych przygód!

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo,

07 maja 2025 r. (środa) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. Podróż mistyczna (w czasie i przestrzeni) z Krakowa do Tarnowa, podjęta koleją parową w roku 1855, a zakończona koleją elektryczną w roku 2002, który wygłosi Pan Andrzej Pacuła.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku B, sala 028.

Galeria:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

06.05.2025 r.  Grupa Piesza Łaziki – Wierzchosławice

Kolejny już raz skorzystaliśmy z zaproszenia od Marysi Z. i jej męża Marka do ich uroczego gospodarstwa agroturystycznego w Wierzchosławicach. Zawsze chętnie tam gościmy i podziwiamy ich ogrom pracy włożony w jego utrzymanie, co roku jest piękniej, wszystko wypielęgnowane, nowe nasadzenia drzew, no i ten piękny zarybiony staw z wyspą pośrodku. Spacer wokół niego pozwala zauważyć jak wszystko pięknie rośnie, jak ryby pluskają, kaczki pływają i przelatują różne ptaki. Maj, to taki okres, gdzie wszystko jest w pełnym rozkwicie, zielono i kolorowo.
Dojeżdżamy do Dwudniaków i stamtąd spacerkiem dochodzimy na miejsce, mijając po drodze okoliczne stawy, wszędzie jeszcze pusto, bo trochę się ochłodziło i stąd brak wypoczywających nad wodą. Za to można zobaczyć wytrwałych wędkarzy. Najpierw są życzenia /zaległe imieniny /, toasty, a później Marysia serwuje nam pyszną zupę grzybową z borowików zebranych na własnej wyspie, zapach unosi się w powietrzu. Potem ciasta, kawa, herbata i rozmowy przy stołach pod wiatą, a Marek zapalił nawet w kominku, więc można było ogrzać się jego ciepłem. Jako że jesteśmy grupą turystyczną więc przyszedł czas na spacer ścieżką edukacyjną. Na polanie biwakowej widać naprawione już szkody wyrządzone przez dziki. Spacerując lasem delektujemy się jego pięknem, rozpoznajemy wiele roślin i drzew przy oszałamiającym śpiewie ptaków, niestety nie znamy i nie rozróżniamy treli poszczególnych gatunków. Dochodzimy nad stawy i zauważamy niepokojąco niski stan wody, susza, za to ptactwo wodne kryjące się w zaroślach daje o sobie znać. Wracamy do gospodarstwa, a tu czekają na nas kolejne smakołyki. W czasie naszego spaceru Marek usmażył wcześniej zamarynowanego amura i uwędził suma, oczywiście ryby z własnego stawu. Ryby smakowały wybornie, delikatne i bez ości, a do tego konsumowane na powietrzu, czysta bajka. Tak dobrych ryb to nawet nad morzem nie ma. Dołączyły również do nas dzieci i wnuki gospodarzy i wspólnie biesiadowaliśmy.
Oczywiście w czasie naszego spotkania Wiesiek / mąż Beaty/ przygrywał nam na gitarze, śpiewał a my z nim. Było wesoło i rozrywkowo, no i bardzo smacznie. Wracamy ostatnim busem z Dwudniaków.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniu 05.05.2025 r. Seniorzy MCAS „Aktywni” spędzili czas bardzo aktywnie. Odwiedziliśmy dwie wystawy. Pierwsza wystawa po sąsiedzku w Galerii „Arteka” , która prezentowała pracę trzech artystek: Moniki Stec, Doroty Wiśniewskiej i Anny Śliwińskiej pt. „Ładnie” – wystawa sztuki włókna. Skąd pomysł na wystawę? Trzy artystki postanowiły wspólnie zademonstrować możliwości operowania włóknem. Wspólnie, ale każda na swój indywidualny sposób. Podziwialiśmy różnorodne interpretację tematu piękna i estetyki w sztuce włókna. Była też możliwość porozmawiania z artystkami.

Po obejrzeniu wystawy przeszliśmy na Dworzec PKP gdzie w galerii Biura Wystaw Artystycznych zaprezentowano prace Jacka Wróbla, tarnowskiego artysty w czternastą rocznicę jego śmierci.. Wystawa pod tytułem „Retrospekcja” prezentowała koncepcyjne, pełne wizji obrazy olejne ale także pejzaże i martwą naturę.  Pierwsza ekspozycja prac artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok).  Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów rodziny Jacka Wróbla, kolekcji prywatnych oraz Urzędu Miasta Tarnowa.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Za nami kolejne warsztaty. W dniu 24 kwietnia w naszym klubie MCAS „AKTYWNI” malowaliśmy zwykle, białe talerze w kwiatowe motywy. Jak zwykle pomocą i radą służyła nam Nasza prowadząca warsztaty Teresa Kluzik. Na następnych zajęciach prace zostaną zakończone. Jeszcze kilka pociągnięć złotą farbą i można będzie pochwalić się swoim dziełem w domu lub mieć wspaniały prezent dla znajomych.

Warsztaty malowania na szkle prowadzone przez seniorów mają wiele cennych zalet, zarówno dla uczestników, jak i dla samych seniorów oraz społeczności.  Uczestnicy rozwijają swoje zdolności artystyczne, wyrażając siebie poprzez malowanie na szkle, co pobudza wyobraźnię i twórcze myślenie. Warsztaty wymagają skupienia, precyzji i koordynacji ruchowej, co korzystnie wpływa na funkcje poznawcze i motoryczne seniorów. Ponadto spotkania sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, wymianie doświadczeń i budowaniu relacji społecznych, co przeciwdziała izolacji społecznej seniorów a uczestnictwo w twórczych działaniach daje satysfakcję z własnych osiągnięć i pozwala seniorom poczuć się potrzebnymi i docenianymi. Seniorzy przekazują swoje umiejętności  i zdolności innym co wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne, redukując stres i poprawiając nastrój.

Podsumowując, warsztaty malowania na szkle prowadzone wśród seniorów to wartościowe przedsięwzięcie, które wspiera ich rozwój, integrację społeczną i dobre samopoczucie, a także wzbogaca lokalną społeczność o piękne, ręcznie wykonane dzieła.

Galeria:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

10.04.2025 r. seniorzy z Klubu Seniora „Aktywni” przygotowali świąteczne kompozycje, które udekorują drzwi do naszych domów. W czasie pracy rozmawialiśmy o tradycjach Świąt Wielkanocnych a Panie wymieniały się przepisami na świąteczne smakołyki.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo,

Święta tuż, tuż. Czeka nas mnóstwo pracy związanej z udekorowaniem domu i świątecznego stołu. Najpiękniejsze dekoracje to te wykonane własnoręcznie. Członkowie MCAS „Aktywni” rozpoczęli przygotowania do Świąt od wykonania pięknych kartek świątecznych. Robienie kartek wielkanocnych wśród seniorów ma wiele zalet, które mogą przynieść korzyści zarówno dla ich zdrowia psychicznego, jak i społecznego. Tworzenie kartek to forma sztuki, która angażuje wyobraźnię i pozwala na ekspresję emocji. Jest to świetny sposób na rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywności. Ponadto wspólne robienie kartek jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich, co sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i zapobiega izolacji społecznej. Aktywności twórcze są znane z pozytywnego wpływu na nastrój. Proces tworzenia wpływa pozytywnie na poprawę ogólnego samopoczucia. Podsumowując, robienie kartek wielkanocnych to wspaniała aktywność, która wzbogaca życie seniorów, dostarczając im radości, możliwości twórcze oraz szansę na budowanie relacji z innymi.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo,

23 kwietnia 2025 r. (środa) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. NATO a Rosja – porównanie wielkości ekonomicznej i siły militarnej, który wygłosi Pan prof. Czesław Nowak.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

Galeria:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

10 kwietnia 2025 r. o godz. 11.30 w Kinie Marzeniu odbędzie się seans filmowy pt. Konklawe.

Zapraszamy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wprawdzie dzisiaj poniedziałek 17 marca 2025 r. i zgodnie z planem zajęć MCAS-u powinny być zajęcia klubowe ale Paniom tak spodobały się zajęcia z decoupage, że poprosiły o kontynuację warsztatów. Jak widać na buźkach uśmiechy, które świadczą o zadowoleniu z wykonanej pracy.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Z początkiem marca 2025 r. rozpoczęły się warsztaty teatralne Kabaretu PIN, które prowadzone są przez panią Matyldę Baczyńską, aktorkę Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

Warsztaty teatralne dla seniorów mają wiele zalet, zarówno pod względem zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Seniorzy nawiązują nowe znajomości i zacieśniają relacje, co pomaga walczyć z samotnością. Praca w grupie rozwijają i wzmacnia umiejętności współpracy i komunikacji. Możliwość występowania przed publicznością wzmacnia poczucie własnej pewności i wartości, a twórcza ekspresja pomaga w odprężeniu i uwolnieniu emocji. Pozytywnie wpływa na redukcję stresu, a nauka ról i improwizacja wspierają pamięć i koncentrację nie wspominając już o rozwijaniu kreatywności i wspólnej zabawie.

Warsztaty teatralne nie tylko angażują i bawią, ale także realnie poprawiają jakość życia seniorów!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Państwo

Zajęcia Fitness i Pilates, które miały się odbyć 20 marca 2025 r. nie odbędą się.
Przeniesione zostały na środę 19 marca 2025 r. w godzinach:
Pilates od 11.30 do 12.30
Fitness od 12.30 do 13.30.
Zajęcia odbywać się będą w Budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu (G), III piętro, sala 313.
Za zmianę terminu przepraszamy.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

21 marca 2025 roku o godzinie 18.00 zapraszamy członków MCAS-u na spektakl teatralny pt. AZOTY FICTION, który odbędzie się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

W „Azoty Fiction” twórcy zapraszają widzów do pełnej humoru, groteski i muzyki opowieści, która choć osadzona w realiach epoki i lokalnym, tarnowskim kontekście, jest wytworem wyobraźni. Akcja spektaklu rozgrywa się w roku 1994 w tarnowskim kombinacie AZOTY. Jesteśmy już w wolnej Polsce, nadchodzi czas prywatyzacji, zakład pogrążony w długach, czeka niepewna przyszłość. Ale oto przybywa tajemniczy urzędnik z Ministerstwa i nagle pojawia się nadzieja na zmiany. Może dotrą do Mościc bogaci inwestorzy, a los zakładu i jego pracowników odmieni się? Rozpoczyna się wielka gra o przetrwanie Zakładu. Kim są tajemniczy inwestorzy? Czy wszystko zakończy się happy endem?

Galeria barwnych postaci, pełne humoru piosenki oraz dynamiczna muzyka budują akcję tego pop-kulturowego widowiska, w którym nostalgia za burzliwymi latami 90 miesza się z cytatami i odniesieniami do muzyki, filmu, polityki czy literatury. W tle cały czas pojawia się Tarnów, autentyczne miejsca i prawdziwe postaci.

Powyższa informacja uzyskana ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

 

 

Odbiór biletów na spektakl od wtorku 25 lutego 2025 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Państwo,

19 marca 2025 (środa) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. Jak zakochać się w Azji Południowo-Wschodniej, który wygłosi Pan Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

Serdecznie zapraszamy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Seniorzy odkrywali tajniki decoupage

W dniu 10 marca br. Seniorzy należący do Klubu Seniora w ciepłej i twórczej atmosferze uczestniczyli w warsztatach decoupage, podczas których mieli okazję poznać tajniki tej niezwykłej techniki zdobienia. Spotkanie, zorganizowane w Klubie Seniora Aktywni  przyciągnęło miłośników rękodzieła, gotowych do nauki i eksperymentowania.

Pod czujnym okiem instruktora seniorzy krok po kroku zgłębiali podstawy decoupage – sztuki ozdabiania przedmiotów za pomocą papierowych serwetek, specjalnych lakierów i farb. Każdy z uczestników miał możliwość stworzenia własnej, unikatowej pracy, zdobiąc tą techniką kawałki gałęzi, które po odpowiednim spreparowaniu powierzchni, oklejane zostały wzorami wyciętymi z papierowych serwetek.

Warsztaty były nie tylko okazją do nauki, ale także do integracji i rozwijania kreatywności. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi pomysłami i cieszyli się efektami swojej pracy. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z decoupage, ale na pewno nie ostatnie!

Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania, na których seniorzy będą mogli doskonalić swoje umiejętności i odkrywać nowe techniki rękodzielnicze.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne pt. Oko Seniora nigdy nie śpi, które poprowadzi Pan Adrian Dzierwa, tarnowski fotograf.

Warsztaty realizowane będą według poniższego harmonogramu:
1)   13, 20 oraz 27 marca 2025 r.,
2)   03 i 10 kwietnia 2025 r.,
3)   08, 15 oraz 22 maja 2025 r.

w godzinach od 14.30 do 15.30 w sali 100 na I piętrze budynku Bibliotecznego Akademii Tarnowskiej.

OGRANICZONA LICZBA MIEJSC

Zapisy na warsztaty od dnia 25 lutego 2025 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

6 marca 2025 r. o godz. 11.30 w Kinie Marzeniu odbędzie się seans filmowy pt. Bridget Jones: szalejąc za facetem.

Bridget  znów jest sama,  cztery lata temu, Mark zginął podczas misji humanitarnej w Sudanie. Teraz samotną matką 9-letniego Billy’ego i 4-letniej Mabel i utknęła w stanie emocjonalnego zawieszenia, wychowując swoje dzieci z pomocą lojalnych przyjaciół, a nawet byłego kochanka, Daniela Cleavera (Hugh Grant). Naciskana przez swoich przyjaciół – Shazzera, Jude’a i Toma, koleżankę z pracy, Mirandę oraz swoją lekarkę dr. Rawlings – aby wytyczyć nową ścieżkę w życiu i miłości, Bridget postanawia wrócić do pracy, a nawet próbuje aplikacji randkowych.

Zapraszamy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W poniedziałek 17 lutego członkowie Klubu Seniora działającego w ramach zadania publicznego Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej  obejrzeli prezentowaną w Pałacyku Strzeleckim BWA wystawę prac Pana Marka Chodkowskiego zatytułowaną „Nieskończoność czasoprzestrzeni światła”. Tematykę przedstawionych prac oraz technikę ich wykonania przybliżył Pan Piotr Kukła, który zaprosił nas na następne wystawy z czego oczywiście Seniorzy chętnie skorzystają.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej, które poprowadzi Pani dr Beata Nowak.

Zajęcia odbywać się będą w Budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu (G), III piętro, sala 313 według poniższego harmonogramu

Termin Nazwa Godziny
25 lutego 2025 r. wtorek Pilates od 7.45 do 8.45
Fitness od 8.45 do 9.45
27 lutego 2025 r. czwartek Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
04 marca 2025 r. wtorek Pilates od 7.45 do 8.45
Fitness od 8.45 do 9.45
06 marca 2025 r.  czwartek Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
11 marca 2025 r. wtorek Pilates od 7.45 do 8.45
Fitness od 8.45 do 9.45
13 marca 2025 r. czwartek Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
18 marca 2025 r. wtorek Pilates od 7.45 do 8.45
Fitness od 8.45 do 9.45
20 marca 2025 r. czwartek Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Państwo

13 lutego (czwartek) zapraszamy na Koncert Walentynkowy w wykonaniu MONK a capella band. Koncert odbędzie się na Auli Akademii Tarnowskiej (Budynek C) o godzinie 16.00.

Zapraszamy


Seniorzy uczestniczyli w warsztatach malowania doniczek

6 i 13.02.2025 seniorzy uczestniczyli w warsztatach malowania doniczek. Kolorowe farby, pędzle i duża dawka kreatywności – tak wyglądały warsztaty malowania doniczek, w których uczestniczyli seniorzy z Klubu Seniora Aktywni MCAS w Tarnowie. Spotkanie było okazją do rozwijania artystycznych pasji, integracji oraz stworzenia własnych, niepowtarzalnych dekoracji.

Pod okiem instruktora uczestnicy poznali różne techniki zdobienia ceramiki, uczyli się komponowania barw oraz tworzenia oryginalnych wzorów. Każda doniczka stała się wyjątkowym dziełem sztuki – niektóre zdobione delikatnymi kwiatami, inne geometrycznymi wzorami lub abstrakcyjnymi kompozycjami.

Spotkanie zakończyło się wspólnym podziwianiem efektów pracy i rozmowami przy filiżance herbaty i ciasteczku. Wszyscy zgodnie przyznali, że takie warsztaty to doskonały sposób na spędzenie czasu, rozwijanie talentów i tworzenie pięknych rzeczy, które będą cieszyć oko w domowych wnętrzach i ogrodach.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania, na których seniorzy będą mogli spróbować swoich sił w innych technikach rękodzielniczych.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

5 lutego 2025 (środa) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. Jaki jest koń, nikt nie widzi – o problemach w odbieraniu rzeczywistości zapośredniczonej , który wygłosi mgr Piotr Boruch.
Szacuje się, że nasz mózg odbiera codziennie około 34 gigabajta danych. O ile informacji przyswajanych bezpośrednio za pomocą własnych zmysłów możemy być z grubsza pewni, o tyle poznanie rzeczywistości dzięki przekazom innych ludzi może nastręczyć nam wiele trudności. Sytuację komplikują media wykorzystywane nie tylko do informowania, ale w coraz większym stopniu do manipulowania i dezinformowania. Podczas wykładu omówimy główne przyczyny braku możliwości poznania prawdziwego oblicza rzeczywistości za pośrednictwem mediów.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–

Szanowni Państwo,
Poniżej znajduje się harmonogram zajęć poprawiających sprawność fizyczną, które prowadzi Pani dr Beata Nowak. Zajęcia odbywają się w Budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu (G), III piętro, sala 313.

TERMINY ZAJĘĆ
28 stycznia 2025 r. wtorek
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 stycznia 2025 r. czwartek
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
03 lutego 2025 r. poniedziałek
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
05 lutego 2025 r. środa
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
12 lutego 2025 r. środa
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
17 lutego 2025 r. poniedziałek
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
19 lutego 2025 r. środa
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

Zapisy na zajęcia sprawnościowe w następujące dni:
Budynek Główny Uczelni (A)
parter, sala 025

– 20 stycznia (poniedziałek) 2025 r. w godz. od 8.00 do 14.00
– 21 stycznia (wtorek) 2025 r. w godz. od 8.00 do 14.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

– 22 stycznia (środa) 2025 r. w godz. od 11.00 do 13.00
– 23 stycznia (czwartek) 2025 r. w godz. od 11.00 do 13.00

———————————————————————————————————–

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach Grupy Malarskiej VENA.
Pierwsze warsztaty zaplanowane zostały na 18 stycznia (sobota) w godz. od 9.00 do 12.30 w sali 105 na pierwszym piętrze w budynku A.
Zapraszamy

———————————————————————————————————–

ŁAZIKI   17.01.2025  Zalasowa Podlesie – Las Tuchowski – Tuchów

Tym razem wszystko poszło według planu. Od rana widać już przebłyski słoneczka i są dobre prognozy na cały dzień. Marsz do „Lasu Tuchowskiego” zapowiada się więc w dobrych warunkach, droga sucha, pewna. Ponieważ mamy dużo czasu, zbaczamy nieco z trasy, pod pomnik przyrody – wiekowy dąb, który dotychczas pomijaliśmy idąc tą drogą. Dąb rzeczywiście jest imponujący, a ponieważ nie ma liści o tej porze roku widać w pełni jego okazałą rozłożystą koronę. Dalej trasa prowadzi już przez las, prezentujący się ładnie w zimowej szacie, więc raźnym krokiem docieramy wnet do wiaty w otoczeniu stawów (pokrytych lodem), gdzie robimy postój i „ucztujemy” w gronie 13-tu osób. Jest po temu okazja, bo nasza Jadzia obchodzi właśnie „okrągły jubileusz”. Było sto lat, drobne upominki i pyszności na stole. Wracamy dobrze nam znaną drogą do Tuchowa, gdzie musimy chwilę poczekać na autobus, bo wcześniejszy właśnie nam odjechał.

Dzisiejsza trasa wyniosła około 10 kilometrów – to już coś jak na początek.

Tekst Małgorzata Wielgus.


16 stycznia 2025  odbyły się warsztaty plastyczne w Klubie Seniora. Podczas warsztatów panowała radosna atmosfera dzięki czemu powstały wspaniałe prace.

———————————————————————————————————–
14 stycznia 2025 (wtorek) o godz. 14.00 odbędzie się wykład pt. Dywagacje si (starej inteligencji) na temat SI (sztucznej inteligencji) , który wygłosi prof. Edward Tutaj.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–
08 stycznia 2025 r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. Powstawanie spadzi – cechy żywych organizmów…, słońce jako źródło życia …… – który przeprowadzi Pan Albert Radwan.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–
18 grudnia 2024 r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Z pamiętnika Kornela Zielonki – Tarnów i okolica w połowie XIX”, który przeprowadzi mgr Mieczysław Czosnyka.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–
27 listopada 2024 r. godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na zdrowotną kampanię społeczną pt. „Docere, movere, delectare – fizjoterapeuta próbuje (się) uczyć”, którą przeprowadzi pani dr Agnieszka Janowicz-Szymańska.
Kampania zdrowotna odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–
20 listopada 2024 r. godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Jak niepodległość zdobyliśmy i ją utrzymaliśmy”, który przeprowadzi pan mgr Jakub Nowak.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).

———————————————————————————————————–
13 listopada 2024 r. godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Historia obrazu Bitwa pod Grunwaldem”, który przeprowadzi pan mgr Marek Smoła.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku C, sala 017 (AULA).
———————————————————————————————————–

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne pt. Oko Seniora nigdy nie śpi, które odbywać się będą w Klubie Seniora znajdującym się w Multimedialnym Centrum Artystycznym (ul. Wałowa 25).

Warsztaty realizowane będą według poniższego harmonogramu:
1) 23 października 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30
2) 30 października 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30
3) 06 listopada 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30
4) 13 listopada 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30
5) 20 listopada 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30
6) 04 grudnia 2024 r. w godz. od 11.00 do 12.30

Zapisy na warsztaty od dnia 10 października 2024 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

Będzie też możliwość zapisu bezpośrednio w Klubie Seniora przed warsztatami.
———————————————————————————————————–

28 października 2024 r. godz. 14.00 odbędzie się koncert Zespołu Wokalnego FERMATA w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, na który zapraszamy słuchaczy Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

FERMATA
———————————————————————————————————–

25 października 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy słuchaczy Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku do Teatru im. Ludwika Solskiego na spektakl pt. Bóg mordu.

„Bóg Mordu” to wybuchowa mieszanka komedii i dramatu, która pod płaszczykiem nieodpartego humoru, kryje nie do końca zabawną refleksję o nas samych – cywilizowanych ludziach świata zachodniego.
Dynamiczne tempo, ostre jak brzytwa dialogi i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że nie można oderwać oczu od sceny.
Powyższa informacja uzyskana ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Odbiór biletów na spektakl od czwartku, 10 października 2024 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100
———————————————————————————————————–

24 października 2024 r. zorganizowany został wyjazd do Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni. Następnie słuchacze Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku udadzą się do Lipnicy Murowanej a stamtąd do Browaru Okocim w Brzesku.
———————————————————————————————————–

17 października 2024 r. godz. 11.30 w Kinie Marzeniu odbędzie się seans filmowy pt. Kulej. Dwie strony medalu.
Jest to z rozmachem nakręcona filmowa biografia legendy polskiego boksu Jerzego Kuleja multimedalisty, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, komentatora sportowego, posła na Sejm IV kadencji, postaci barwnej i niezwykłej.

Film w reżyserii Xawerego Żuławskiego nagrodzony został na tegorocznym FPFF w Gdyni trzema nagrodami :
– nagrodą specjalną dla odtwórcy roli głównej T. Wołoska,
– nagrodą za charakteryzację,
– nagrodą australijskich dystrybutorów filmowych Złoty Kangur.
Ma bardzo dobre recenzje i zapowiada się na hit kina biograficznego nie tylko tego sezonu na wzór takich filmów jak „Bogowie” o prof. Relidze czy „Sztuka kochania” o Wisłockiej.
Zapraszamy do Kina Marzenie.

———————————————————————————————————–

26 września 2024 r. godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. Zwyczaje i obrzędy w Judaizmie, który wygłosi pan mgr Paweł Chojnowskiego.
Wykład odbędzie się na Akademii Tarnowskiej w budynku B, sala 028.
———————————————————————————————————–

24 września 2024 r. godz. 11.30 w Kinie Marzeniu odbędzie się seans filmowy pt. Drużyna A(A).
„Drużyna AA” to nowy film twórców hitu „Johnny”. W obsadzie same gwiazdy w tym: Danuta Stenka, Maria Sobocińska, Łukasz Simlat, Michał Żurawski.
Czwórka uzależnionych anonimowych alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w podróż swojego terapeutę. Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnym alkoholem, który przewożą – podąża również celniczka, która nie do końca jest tym, za kogo się podaje. Od tej pory wszystko się komplikuje. Czy Leszkowi, Wioli, Dominikowi, Karolinie i Wojtkowi uda się zakończyć misję, ale też nie ulec słabościom i nie przerwać terapii?

„Drużyna AA” to historia o wzajemnym wsparciu, dzięki któremu można pokonać własne słabości. A także o tym, jak istotne są dla tego zwycięstwa dobre cele w życiu. Ale nikt nie mówił, że będzie łatwo – zwłaszcza, gdy pokusa jest tak blisko…

———————————————————————————————————–
Szanowni Państwo,
Poniżej przekazuję harmonogram zajęć poprawiających sprawność fizyczną w miesiącu wrześniu, które prowadzi Pani dr Beata Nowak. Zajęcia odbywają się będą w Budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu (G), III piętro, sala 313.

TERMINY ZAJĘĆ
3 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
17 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
23 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
26 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

———————————————————————————————————–

24 września 2024 r. zorganizowany został wyjazd do Krakowa na Wystawę Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo.

———————————————————————————————————–
23 września 2024 r. godz. 12.30 – zapraszamy Seniorów MCAS UTW na spotkanie integracyjne z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 32 w Tarnowie na wspólne robienie zakładek do książek.
Klub Seniora Aktywni w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25.
———————————————————————————————————–
18 września 2024 r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Lustrzane oko Pogórzy”, który przeprowadzi pan Jakub Nowak

Wykład odbędzie się w budynku C, sala 017 na parterze

———————————————————————————————————–
17 września w godz. od 17.00 do 21.00 odbędzie się Biesiada integracyjna na Campingu pod Jabłoniami przy ulicy Piłsudskiego 28A, na którą zapraszamy wszystkich Słuchaczy Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej.

———————————————————————————————————–
11 września 2024 r.o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Rodzeństwo bez Nobla”, który przeprowadzi prof. Edward Tutaj.

Wykład odbędzie się w budynku C, sala 017 na parterze

———————————————————————————————————–
Informacja nt. działalności Klubu Seniora w miesiącu lipcu 2024 r.
W miesiącach letnich Klub Seniora realizowany w ramach zadania publicznego Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej w większości realizował zajęcia i spotkania w plenerze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy sztuki, które przyciągnęły wielu zwiedzających.
Ekspozycje „A co Wy tam macie na ścianie?” oraz „Otto Schier. Pracownia architektoniczna” łączyły walory estetyczne z wątkami osobistymi.

Bardzo ciekawą, pełną ciepłych, prywatnych dygresji była zaprezentowana i przedstawiona przez właścicieli kolekcja obrazów w Galerii Sztuki Hortar. Niezwykła gościnność urzekła wszystkich zwiedzających.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Łączyńskiej-Widz za życzliwą pomoc w umożliwieniu zwiedzania wystaw.

Ponadto uczestnicy Klub Seniora poznawali po raz kolejny Tarnów, tym razem przez pryzmat maszkaronów, których szlakami podążano.

———————————————————————————————————–

Zapraszamy na film pt. „Do usług szanownej pani”

Brytyjski biznesmen, Andrew Blake, przybywa do Francji, chcąc ukoić ból po śmierci ukochanej żony. Odwiedza posiadłość, w której poznał miłość swojego życia i zostaje wzięty za kandydata na lokaja właścicielki pałacu, Nathalie Beauvillie. Pod wpływem impulsu przyjmuje tę posadę, nie zdradzając prawdziwego celu swojej wizyty.
Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami… Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans z resztą mieszkańców posiadłości. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa…

Film oparty jest na bestsellerowej powieści Gillesa Legardiniera

Reżyseria: Gilles Legardinier
Obsada: John Malkovich, Émilie Dequenne, Fanny Ardant

Premiera:
1 listopada 2023 (Światowa)
7 czerwca 2024 (Polska premiera kinowa)

Seans filmowy odbędzie się 22 sierpnia 2024 r. o godzinie 11.30 w Kinie Marzenie w Tarnowie, ul. Staszica 4

Wszyscy uczestnicy proszeni są o wpisanie się na listę obecności, która będzie dostępna w kinie, tuż przed seansem.

Serdecznie zapraszamy

———————————————————————————————————–
ŁAZIKI 07.08.2024 r.
Moszczenica – Turza – Rzepiennik Biskupi

Próbujemy szukać nowych tras i miejsc, gdzie jeszcze nie byliśmy. Trudne to zadanie, ale częściowo to nam się udaje. I takim miejscem była ostatnio odkryta nowa wieża widokowa na Wiatrówkach koło Moszczenicy. Mierzy aż 24 metry i znajduje się na wysokości 430 m n.p.m., co pozwala na podziwianie rozpościerających się z niej widoków na Beskid Niski i Sądecki, Gorce, Pasmo Maślanej Góry, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej, a także Tatry. Wieża została oddana do użytku w grudniu 2023 roku i nie ma jeszcze wokół niej żadnych ławek, gdzie można by było odpocząć. W Moszczenicy na cmentarzu zobaczyliśmy tylko z zewnątrz Kaplicę Chrystusa w Ciemnicy pochodzącą z 1680 roku. Wybudowana na rzucie sześciokąta w stylu barokowym, o ścianach i i dachu pokrytych gontem zawiera wewnątrz wiele ciekawych zabytków. Następnie udaliśmy się w kierunku Turzy, skąd planowaliśmy dojść do Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi. Ponieważ trasa prowadziła cały czas drogą asfaltową, a było gorąco, to skorzystaliśmy z miejscowego busa i podjechaliśmy kilka przystanków dalej. Niestety dalsza część trasy w większości też była asfaltowa. Dopiero końcówka prowadziła drogą żwirową do położonego na wzgórzu w lesie obserwatorium. Byliśmy tu już kilkakrotnie i jesteśmy pełni podziwu dla dr Bogdana Wszołka, właściciela, pasjonata i pomysłodawcy tego obiektu. Na wzgórzu, pośród lasów, w oddaleniu od domostw okolicznych wsi, gdzie zanieczyszczenie nocnego nieba światłem sztucznym jest nikłe, panują idealne warunki do obserwacji gwiazd – jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Żeby nie błądzić po lesie / brak oznaczeń / wracamy tą samą drogą do przystanku na pograniczu Turzy i Rzepiennika Biskupiego. W dzisiejszej wycieczce uczestniczyło 11 Łazików, a przemaszerowany dystans to 17 kilometrów.
Tekst U. Marzec, Foto: M. Stec, M. Wielgus

——————————————————————————————
ŁAZIKI 30.07.2024 r.
Hańczowa – Wysowa – Góra Jawor

Beskid Niski ….sercu bliski. I tak było na naszej ostatniej wyprawie z Hańczowej przez Ropki do Wysowej. Marsz łagodnym szlakiem z pięknymi widokami lasu, niewielkimi wzniesieniami, z dojrzałym kolorem zieleni, błękitem nieba i radośnie świecącym słońcem. Tu czas płynie inaczej, wolno, w oddali na polanach, polach widać pracujące ciągniki, jeszcze żniwa. Po drodze mijamy stare, ale zadbane łemkowskie kapliczki i napisy w ich języku. To teren zamieszkiwany dawniej przez ludność łemkowską, stąd też liczne drewniane małe cerkiewki. W Wysowej czas na odpoczynek i słynne placki ziemniaczane w ulubionej restauracji. Za cerkwią / w remoncie/ skręcamy na szlak i idziemy na św. Górę Jawor, delikatnie pod górkę i zatrzymujemy się przy studni i kaplicy, miejscu pielgrzymek i spotkań ekumenicznych. W budowie jest druga kapliczka i studnia, a wkoło na wzgórzu stoją prawosławne krzyże pielgrzymkowe / jak na Grabarce/. Wracamy inną drogą, dochodzimy na punkt widokowy i cieszymy nasze zmysły. Zniżające się ku zachodowi słońce, polany pełne swojego kolorytu, zbocza porośnięte lasami i w oddali większe wzniesienia. Takie widoki na długo pozostaną w pamięci. Leśną ścieżką wracamy do Wysowej, spacer przez park zdrojowy, pijalnia, tężnia i lody. Spotykamy się z trzema osobami, które nie poszły na Jawor, a też miło spędziły czas korzystając z uroków uzdrowiska i odwiedzając ośrodek domków wczasowych ” Zacisze”. Piękna, bez pośpiechu, całodniowa wycieczka, dająca wiele radości i przy cudownej pogodzie w gronie 12-tu Łazików, tak że nawet tych 18-tu kilometrów tak się w nogach nie czuło. Tekst p. Urszula Marzec

———————————————————————————————————–

ŁAZIKI 09.07.2024 r.
Zawada – Marcinka – Tarnów

Zdążyliśmy zrobić krótki spacer przed nadchodzącymi upałami. Z Zawady grupą 12 -tu osób udaliśmy się znanym i lubianym szlakiem, leśnymi i polnymi dróżkami wokół Marcinki. Jak zwykle odpoczynek na naszej „ławeczce” w lesie / przydałaby się jej mała naprawa /. Po drodze zbieraliśmy maliny i jeżyny, jedna słodycz i ten leśny zapach. A potem szlakiem milenijnych kapliczek i drogą z piękną panoramą na Tarnów, dotarliśmy na wzgórze Marcinki. Tutaj krótka terapia oddechowa przy tężni i szybkie zejście do przystanku autobusowego. Była to naprawdę krótka wycieczka, bo przeszliśmy tylko 9 kilometrów, ale na tyle pozwalała temperatura , ważne, że mile spędziliśmy czas w otoczeniu przyrody i w doborowym towarzystwie. Tekst p. Urszula Marzec

———————————————————————————————————–

ŁAZIKI 04.07.2024 r.
Stróże – Maślana Góra – Szymbark – Gorlice

Maślana Góra zdobyta, no może górka , bo to tylko 753 m n.p.m. Ale po kolei, pociągiem Grupa Łaziki należąca do Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej udała się do Stróż, gdzie zwiedzili kościół, którego wnętrze po remoncie przyciągało niezwykłą skromnością i czystością. Ściany ozdobione przepięknymi kolorowymi dekoracjami w kształcie palm wykonane przez mieszkańców, skromny ołtarz główny, ciekawa droga krzyżowa i piękna posadzka. Spotkany ksiądz opowiedział o najnowszej historii kościoła. Następnie Seniorzy udali się Wyskitnej na miejsce biwakowe. W jednym z przydomowych ogródków zobaczyli duży, ciekawie kwitnący krzew, który rozbudził ich zainteresowanie. Okazało się, że jest to nietypowa odmiana hortensji. Po wejściu do lasu oszołomiło Seniorów bardzo głośne brzęczenie owadów i śpiewy ptaków. Powoli idąc cały czas pod górkę rozglądali się za grzybami, które niebawem znaleźli. Były to borowiki. Minęli Zieloną Górę i doszli do Maślanej Góry, gdzie tradycyjnie Łaziki zatrzymują się na odpoczynek. Następnie już tylko w dół przez Rezerwat Jelenia Góra. Szlak przez las był urozmaicony, piękne dorodne mieszane drzewa, bujne poszycie lasu, a w niektórych miejscach prześwity z widokiem na Gorlice. I dalej do Szymbarku, mijając Skansen Wsi Pogórzańskiej. Postój dopiero pod kasztelem, ulubionym miejscem na sesję zdjęciową. Tu zapadła decyzja, część grupy po przejściu 14 kilometrów została i czekała na autobus, a reszta poszła ścieżką rowerową do Gorlic. Bardzo łatwa i ładna trasa wzdłuż rzeki Ropy o kamienistym dnie, wody było dużo i po przejściu podwieszanym mostem tylko dla ruchu pieszego na drugą stronę dalej wędrowałyśmy ścieżką aż ukazała nam się gorlicka Cerkiew. I tu zakończona została podróż Łazików. Tekst p. Urszula Marzec

———————————————————————————————————–
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej, które poprowadzi Pani dr Beata Nowak. Zajęcia odbywać się będą w Budynku Wydziału Ochrony Zdrowia (G), III piętro, sala 313 według poniższego harmonogramu.

Zapisy na zajęcia od dnia 15 lipca 2024 r. w godzinach 10.00 – 13.00.
Budynek Główny Uczelni (A) parter, sala 025

TERMINY ZAJĘĆ
2 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
6 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
9 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
23 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
27 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
3 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
17 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
24 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
26 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

———————————————————————————————————-
Szanowni Państwo,
W związku z przyznaną dotacją na realizację zadania publicznego pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa zapraszamy Seniorów z Rady Osiedla nr 1 „Starówka”, Rady Osiedla nr 2 „Strusina” oraz rady Osiedla nr 4 „Grabówka” do udziału w zajęciach oferowanych przez MCAS, w tym min. :
– w wykładach, kampanii społecznej, spotkaniu integracyjnym z dziećmi,
– w w spektaklu teatralnym i trzech seansach filmowych,
– w zajęciach poprawiających kondycję fizyczną, w tym Fitness i Pilates,
– w pieszych wędrówkach krajoznawczych Grupy”Łaziki” i Grupy „Trampy”,
– we wspólnych wyjazdach integracyjnych (Wyjazd do Krakowa i zwiedzanie multimedialnej wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo.” oraz wyjazd do Bochni do Muzeum „Niezwykły świat przyrody”, Muzeum Motyli, Brzesko – Pałac Goetzów, Muzeum Browar),
– w biesiadzie integracyjnej,
– w warsztatach fotograficznych pt. „Oko Seniora nigdy nie śpi”,
– w Dniu Tarnowskiego Seniora (DTS),
– w spotkaniach tematycznych w Klubie Seniora „Aktywni”
i w wielu innych wydarzeniach oferowanych w ramach zadania publicznego pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia,

Aby uczestniczyć w powyższych wydarzeniach należy uzupełnić i złożyć Deklarację Uczestnictwa.
Można to zrobić w:

Biurze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej

    • w środy od godziny 11.00 do godziny 14.30, pok. 100, budynek biblioteczny

Klubie Seniora

    • (Multimedialne Centrum Artystyczne, ul Wałowa 25)

 

    • w poniedziałki od godziny 11.30 do godziny 14.30,

 

    w środy od godziny 10.30 do godziny 13.30,

Zapraszamy