Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej 2023r.-2024r.

Zadanie publiczne pod nazwą CUS-2 „Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2023” pod tytułem „W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia” jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

13 lutego 2024 r. zapraszamy wszystkich na koncert Walentynkowy. Walentynki to dla jednych okazja do świętowania swojego kwitnącego uczucia, a dla nas to kolejny powód, aby zaprosić Państwa na wspaniały koncert!
Podczas tego wyjątkowego święta na scenie wystąpi lubiany i ceniony przez wszystkich Zespół Leliwa Jazz Band, który działa od roku 1978.

Koncert odbędzie się o godzinie 14.00 w Auli Akademii Tarnowskiej (C017), ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów.
FOTORELACJA Z WYDARZENIA
————————————————————————————————————–

8 lutego 2024 r. o godz. 11.30 zapraszamy na film „VIKA”. Jest to film dokumentalny z elementami musicalu, opowiadający historię 81-letniej Wirgniii Wiki Szmyt, która w świecie rozrywki znana jest jako DJ Wika. Pani Wirginia albo raczej Vika na emeryturze postanowiła zrobić coś innego niż obserwowanie świata z okna. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się więc młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Gdy jednak zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.


Seans filmowy odbędzie się o godzinie 11.30
w Kinie Marzeniu w Tarnowie,
ul. Staszica 4.

Serdecznie zapraszamy uczestników MCAS

————————————————————————————————————–

7 lutego 2024 r. o godz. 14.00 zapraszamy na wykład pt. Izrael a Palestyna – o co w tym wszystkim chodzi, który przeprowadzi prof. Czesław Nowak.

Wykład odbędzie się w Budynku C, sala C06, na parterze
FOTORELACJA Z WYDARZENIA
————————————————————————————————————–

31 stycznia 2024 r. w godzinach od 13.00 do 14.00 zapraszamy wszystkich Seniorów na wspólne kolędowanie z dziećmi, z Przedszkola Publicznego nr 32 w Tarnowie. Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen wzruszeń, miłości i pojednania. Z nim wiąże się wiele zwyczajów a jednym z nich są właśnie jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.

Jasełka odbędą się w Budynku C, sala 017, na parterze
FOTORELACJA Z WYDARZENIA
————————————————————————————————————–
22.01.2024 r. o godzinie 12:30 odbyło się spotkanie w Klubie Seniora na temat „Babcia i dziadek z czasów gdy my byliśmy dziećmi„. Mile widziany był ubiór babci / dziadka z lat naszej młodości. Podczas spotkania poruszane były następujące tematy:
– Czy babcie i dziadkowie chcą być aktywne zawodowo, a może jednak marzą o emeryturze i wychowywaniu wnuków?
– Czy nadążają za zmieniającym się światem?
– Czy babcia może być nowoczesna czy powinna być jednak trochę konserwatywna?
– Czy babcie i dziadkowie 20 lat temu mieli inne zadania niż dzisiaj?
– Jak bardzo różnią się współczesne babcie od babć sprzed pół wieku?
– I jak zmieniło się nasze postrzeganie babć?

Ciekawostki:

Najmłodsza babcia na świecie
Część rankingów za najmłodszą babcię na świecie uznaje Rumunkę Rificę Stanescu, która babcią została w wieku 23 lat! Jak to możliwe? Rifica wyszła za mąż jako 11-latka. Mając 12 lat urodziła swoje pierwsze dziecko – Marię. Okazało się, że córka Maria mimo próśb mamy, poszła w jej ślady. W wieku 10 lat rzuciła szkołę, a 6 miesięcy później urodziła synka.

Inne źródła mówią o jeszcze młodszej babci i za najmłodszą babcię świata uznają Mum-Zi, członkinię haremu Chief Akkire na wyspach Calabar w Nigerii. Mamą została w wieku 8 lat, podobnie jak jej córka. Podsumowując, w 16 roku życia Mum-Zi musiała została babcią.

Najmłodszy dziadek na świecie to mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Dziadkiem został w wieku 27 lat, detronizując dotychczasowego rekordzistę 29-latka Shem’a Daviesa. Sam został ojcem w wieku 14 lat, a jego córka matką mając 13 lat.

Najmłodsza babcia w Polsce miała zaledwie 26 lat! Kobieta pochodzi z Słońska w województwie Lubuskim.

Najmłodsza prababcia w Polsce pochodzi z Katowic. Miała 49 lat, gdy na świat przyszedł jej prawnuk.

————————————————————————————————————–

10 stycznia 2023 r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Tadeusz Kościuszko i 230-ta rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej”, który przeprowadzi prof. Edward Tutaj.

Wykład odbędzie się w budynku C, sala 017 na parterze
Relacja na stronie https://utw.pwsztar.edu.pl/edward-tutaj-tadeusz-kosciuszko/
————————————————————————————————————–
Klub Seniora

Andrzejki w Klubie Seniora


……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Warsztaty kulinarne


……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Warsztat „Ozdoby świąteczne”

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Warsztat „Ozdoby z makramy”


……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Klub Seniora przy UTW – aktywnie

Członkowie Klubu Seniora podczas letnich miesięcy najchętniej wybierali niestacjonarną formę spędzania  wspólnego czasu, czyli  poza siedzibą Klubu.

Ładna pogoda zachęcała do spotkań w plenerze.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki związane z poznawaniem ciekawych miejsc w Tarnowie i zwiedzaniem wystaw sztuki oraz ekspozycji muzealnych.

Klubowicze kilkakrotnie zwiedzali zmieniające się, bardzo ciekawe wystawy w tarnowskim „Pałacyku” BWA w Parku Strzeleckim. Bardzo poruszająca okazała się m.in. wystawa eksponująca Tarnowskie Getto. Wielu uczestników zadawało mnóstwo pytań, z zaciekawieniem oglądano zachowane fotografie i materiały.

Bardzo dużą grupę zwiedzających przyciągnęła ekspozycja Muzeum Diecezjalnego. Opowieści młodego kustosza o średniowiecznej sztuce  sakralnej zafascynowały uczestników.

Podczas wycieczki na Górę św. Marcina zapoznano się z ciekawostkami i historią zamku oraz współczesnymi zmaganiami miejscowych urzędników z ustaleniem prawa własności. Przy okazji poznano historię życia najbardziej znanych mieszkańców Tarnowa, których życie tutaj przypadało na lata przed II wojną światową,  czas jej trwania i lata powojenne.

Muzeum okręgowe również otworzyło swoje wystawy dla członków Klubu Seniora. Poza stałą wystawą uczestnicy obejrzeli unikatową kolekcję dekoracyjnego i użytkowego szkła. Część zbiorów, to pozostałości zastawy rodziny Sanguszków, kolejny, piękny zbiór zgromadził  kolekcjoner sztuki, filantrop, znana tarnowska postać – Wojciech Dzikowski.

Jesienna aura wpływała na bardziej nostalgiczne wycieczki. Spacer z przewodnikiem po Starym Cmentarzu i Cmentarzu Żydowskim dał możliwość poznania sylwetek wielu tarnowian, którzy zostawili w naszym mieście wiele śladów swojej pracy, zaangażowania, inwestycji . Ciekawostki z ich życia wzbudziły zainteresowanie zwiedzających.

Mamy jesień i najchętniej najbliższe miesiące spędzimy w ciepłym, klimatycznym miejscu – czyli w siedzibie BWA przy Wałowej 25, z filiżanką kawy lub herbaty w miłym towarzystwie na wspólnych rozmowach i ciekawych aktywnościach plastycznych. Jest czas na rozmowy, m.in. jak czci się pamięć przodków w innych kulturach i krajach.

Niedługo Boże Narodzenie, będzie  więc okazja, by przygotować drobne upominki dla bliskich, dekoracje świąteczne i stroiki.

Opracowała: Magdalena Siedlik

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

16 listopada  2023 roku o godzinie 18.oo zapraszamy członków MCAS-u na spektakl przedpremierowy pt. Nie ma jak … Osiecka, Młynarski, który odbędzie się na Małej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

“Nie ma jak… Osiecka, Młynarski” to już czwarty spektakl kabaretowy przygotowany przez aktorów związanych z Tarnowskim Kabaretem Literackim NaTenCzas, czyli Zinaidę Zagner, Monikę Wentę, Jerzego Pala, Kamila Urbana oraz akompaniatora i autora aranżacji muzycznych, Piotra Niedojadło.

W spektaklu wybrzmiewać będą teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego wraz z piosenkami z muzyką Jerzego Wasowskiego, Ryszarda Sielickiego, Marka Sarta, Wojciecha Solarza, Jerzego Satanowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Derfla, Panajota Bonadżijewa, Macieja Małeckiego, Andrzeja Zielińskiego, Jerzego Matuszkiewicza, Seweryna Krajewskiego. Lekka, kabaretowa forma tego przedstawienia jest zaproszeniem do radosnego spędzenia czasu przy jednoczesnym obcowaniu z tekstami i muzyką znakomitych artystów, które obrazują przeżycia dwóch pokoleń – Polaków pamiętających czasy PRL i Młodych. Ich pierwsze miłości, zakładanie rodziny, małą stabilizację, zderzenie się z rzeczywistością PRL, pierwsze bunty, błądzenie, szukanie drogi aż po nadzieję.

Powyższa informacja uzyskana ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Odbiór biletów na spektakl od czwartku 9 listopada 2023 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

15 listopada  2023 roku o godzinie 14.oo odbędzie się zdrowotna kampania społeczna pt. Co to jest nerw błędny? Po co go stymulować? Jak właściwie to robić?, którą przeprowadzi Pani Natalia Stolarz, magister fizjoterapii.

Kampania społeczna odbędzie się w Auli Akademii Tarnowskiej, Budynek C.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szanowni Państwo

Zajęcia taneczno-choreograficzne z Panem A. Bykiewiczem przeniesione zostają z Klubu Seniora do Akademii Tarnowskiej, Budynek E, sala 313 na III piętrze.

Terminy: 27 październik, 3 i 10 listopad 2023 r. godz. 10.00 do 11.00.

Obowiązuje obuwie sportowe

Zapraszamy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

23 października 2023 r. o godz. 13.30 zapraszamy wszystkich członków MCAS-u na spacer po Starym Cmentarzu z przewodnikiem.
Zbiórka o 13.30 przy wejściu głównym na cmentarz.
Serdecznie zapraszamy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Terminy zajęć sportowych w miesiącu październiku

2.10.2023 – 8.30 – fitness
2.10.2023 – 9.30 – pilates

6.10.2023 – 10.00 – fitness
6.10.2023 – 11.00 – pilates

13.10.2023 – 10.00 – fitness
13.10.2023 – 11.00 – pilates

20.10.2023 – 10.00 – fitness

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

30 września (sobota) godz. 14.00 – 18.00
Zakończenie  Tarnowskiego Tygodnia Seniora na tarnowskich Błoniach.

Wspólna zabawa i prezentacja Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

28 września (czwartek) godz. 11.30 – zapraszamy uczestników MCAS do Kina Marzenie na pogadankę i wspólne oglądanie filmu pt. BARBIE.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

27 września (środa) – Dzień otwarty w MCAS UTW w Tarnowie

godz. 13.00 – 14.30 Stanowisko informacyjno-promocyjne ZUS w Akademii Tarnowskiej (Budynek C, sala 017, ul. Mickiewicza 8). Konsultacje eksperta (pani Marta Limanowska – Starszy Inspektor w Wydziale Obsługi Klientów i Korespondencji).
Tematyka:

 • kiedy przysługuje prawo do przeliczenia emerytury i renty,
 • jak podwyższyć swoje świadczenie,
 • kiedy, gdzie i w jaki sposób złożyć dokumenty,
 • co warto wiedzieć o wcześniejszych emeryturach,
 • Funkcjonalność PUE ZUS,
 • Możliwość założenia profilu PUE ZUS.

godz. 14.00 – 15.00 odbędzie się wykład pt. Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego tzw. bóle krzyża, który poprowadzi Pan Filip Georgiew, doktor fizjoterapii.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

25 września, poniedziałek w Multimedialnym Centrum przy ul. Wałowej 25

godz. 11.30 – 12.00 – Jako ekspert w Centrum Multimedialnym głos zabierze pan Grzegorz Biskup – Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Tematyka:

 • co to jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS ,
 • jak założyć profil PUE,
 • jakie dokumenty można złożyć przez PUE,
 • jak zarezerwować i anulować wizytę stacjonarną w placówce ZUS przez PUE,
 • jak umówić się na e-wizytę,
 • jak dokonać zmiany sposobu wypłaty świadczenia,
 • jakie korzyści niesie wykorzystywanie bezgotówkowej formy pobierania świadczeń,
 • jakie możliwości wynikają z korzystania z rachunku bankowego
 • wszystko co warto wiedzieć o mLEGITYMACJI.

godz. 13.00 koncert Grupy Wokalnej FERMATA


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które odbywać się będą w Multimedialnym Centrum Artystycznym (ul. Wałowa 25) według poniższego harmonogramu:

 1.   9 października od godziny 15.15 do  16.15,
 2. 16 października od godziny 15.15 do 16.15,
 3. 23 października od godziny 15.15 do 16.15,
 4. 30 października od godziny 15.15 do 16.15,
 5.   6 listopada od godziny 15.15 do 16.15,

Zapisy od dnia 19 września 2023 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100

 


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na zajęcia choreograficzne i taniec mające na celu poprawę sprawności fizycznej.

Zajęcia odbywać się będą w Multimedialnym Centrum Artystycznym (ul. Wałowa 25) według poniższego harmonogramu:

 1.  9 października od godziny 13.30 do 14.30,
 2. 16 października od godziny 13.30 do 14.30,
 3. 23 października od godziny 13.30 do 14.30,
 4. 30 października od godziny 13.30 do 14.30,
 5. 6 listopada od godziny 13.30 do 14.30,

Zapisy od dnia 19 września 2023 r.
Wtorek w godzinach od 11.00 do 13.00
Środa w godzinach od 11.00 do 14.30
Czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Budynek Biblioteczny Uczelni (B)
I piętro, sala 100


28 września 2023 r. (czwartek) zapraszamy uczestników MCAS UTW przy ANS w Tarnowie do Kina Marzenie na pogadankę i wspólne oglądanie filmu pt. BARBIE.

Barbie to amerykańsko-brytyjska komedia fantazy z 2023 roku w reżyserii Grety Gerwig. Opowiada ona o tytułowej lalce Barbie i  Kenie, w których role wcielili się odpowiednio Margot Robbie i Ryan Gosling.

Seans filmowy odbędzie się o godzinie 11.30 w Kinie Marzeniu w Tarnowie, ul. Staszica 4.
Serdecznie zapraszamy uczestników MCAS

Barbie – zwiastun filmu zachwycił! Kiedy premiera? - NANO

 


 

Szanowni Państwo, 

20 września 2023 roku o godzinie 14.oo odbędzie się zdrowotna kampania społeczna pt. W zdrowym ciele zdrowy senior – jak najdłużej utrzymać sprawność na zadowalającym poziomie, którą przeprowadzi Pani Natalia Stolarz, magister fizjoterapii.

Kampania społeczna odbędzie się w Auli Akademii Tarnowskiej, Budynek C.


Szanowni Państwo, 

19 września 2023 roku  serdecznie zapraszamy na biesiadę z muzyką i śpiewem, która odbędzie Campingu pod Jabłoniami przy ulicy Piłsudskiego 28A . Rozpoczęcie o godzinie 17.00


Szanowni Państwo, 

13 września 2023 roku o godzinie 14.oo odbędzie się wykład pt. W cieniu szabasowych świec, który poprowadzi Pan Adam Bartosz.

Wykład odbędzie się w Auli Akademii Tarnowskiej, Budynek C.


Szanowni Państwo, 

04 września 2023 roku o godzinie 11.oo serdecznie zapraszamy na otwartą dyskusję, którą poprowadzi Pani Krystyna Latała.  Dyskusja dotyczyć będzie filmu Oppenheimer, amerykańsko-brytyjskiego dramatu biograficznego wyreżyserowanego przez  Christophera Nolana.

Dyskusja w Klubie Seniora – Multimedialne Centrum Artystyczne, ulica Wałowa 25.


Szanowni Państwo,

30 sierpnia 2023 r. serdecznie zapraszamy uczestników Klubu Seniora oraz Słuchaczy MCAS-u na wystawę Romana Fleszara, która znajduje się w Galerii ARTeka przy ul. Wałowej 16.
Zbiórka w Galerii o godzinie 10.30.


Szanowni Państwo,

23 sierpnia 2023 r. serdecznie zapraszamy uczestników Klubu Seniora oraz Słuchaczy MCAS-u na wystawę Jana Marcina Szancera, która znajduje się w oddziale Biura Wystaw Artystycznych na Dworcu PKP w Tarnowie.
Zbiórka na Dworcu o godzinie 10.30 a później wspólne oglądanie wystawy.


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej.

Zajęcia odbywać się będą w Budynku Wydziału Ochrony Zdrowia (G), III piętro, sala 313 według poniższego harmonogramu

Zapisy na zajęcia od dnia 21 sierpnia codziennie w godzinach 9.00 – 14.00.
Budynek Główny Uczelni (A)
Parter, sala 025

ZMIANA TERMINÓW ZAJĘĆ.

Data Godzina Rodzaj  zajęć
11.09.2023 r. poniedziałek 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                     fitness
13.09. 2023 r. środa 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                       latino
15.09. 2023 r. piątek 8.30 – 9.30     fitness
9.30 – 10.30                                       latino
18.09. 2023 r. poniedziałek 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                     fitness
20.09. 2023 r. środa 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                       latino
22.09. 2023 r. piątek 8.30 – 9.30    fitness
9.30 – 10.30                                       latino
25.09. 2023 r. poniedziałek 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                     fitness
27.09. 2023 r. środa 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                       latino
28.09. 2023 r. czwartek 8.30 – 9.30    pilates
9.30 – 10.30                                     fitness

24 sierpnia 2023 r. (czwartek) zapraszamy uczestników MCAS UTW przy ANS w Tarnowie do Kina Marzenie na pogadankę i wspólne oglądanie filmu pt. Oppenheimer.

Oppenheimer – amerykańsko-brytyjski dramat biograficzny z 2023 roku w reżyserii Christophera Nolana. Scenariusz filmu oparty został na nagrodzonej Pulitzerem książce Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Światowa premiera filmu odbyła się 11 lipca 2023 roku w Paryżu.

dr Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”. Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej. Tytułowego bohatera zagrał Cillian Murphy.

Seans filmowy odbędzie się o godzinie 11.30 w Kinie Marzeniu w Tarnowie, ul. Staszica 4.
Czas trwania: 3 godziny

Serdecznie zapraszamy uczestników MCAS

First Oppenheimer Poster Shows How 'The World Forever Changes'

 


2 sierpnia 2023 r. zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Na temat historii muzeum a także eksponatów się w nim znajdujących opowie ks. Piotr Pasek, Dyrektor Muzeum. Zbiórka o godzinie 10.30 przed  Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, Pl. Katedralny 6.

Następnie  wspólne przejście do Muzeum Okręgowego w Tarnowie i zwiedzanie wystawy pt. Z miłości do szkła Wojciecha Dzikowskiego. Po wystawie oprowadzi Pani Barbara Bułdys, Kierownik Działu Sztuki i kuratorka tych wystaw. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 3.


W ramach realizacji projektu pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” zapraszamy na następujące warsztaty, które są adresowane do Tarnowskiego seniora

1) Warsztaty psychoedukacyjne, które odbędą się 20 lipca o godz. 16.30 w BioVitaMedzie przy al. Matki Bożej Fatimskiej 59.

Zajęcia pomogą uczestnikom w rozwijaniu swoich umiejętności społecznych, przede wszystkim w budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich opartych na wzajemnej akceptacji, szacunku, a także zaufaniu. Zajęcia pokażą jak radzić sobie ze stresem, stratą i traumą, a także problemami zdrowotnymi.

2. Warsztaty ruchowo-rehabilitacyjne, które odbędą się 21 lipca o godz. 13.00 w BioVitaMedzie przy al. Matki Bożej Fatimskiej 59.

Podczas zajęć seniorzy nauczą się ćwiczeń poprawiających kondycję ruchową i wydolność. Terapeuta przygotuje uczestników do samodzielnego wykonywania codziennego treningu zdrowotnego samemu w domu. A wszystko po to, by poprawić swoje samopoczucie i aktywniej żyć.

3)  Warsztaty kulinarno-dietetyczne, które odbędą się 26 lipca o godz. 11.00 w  Fit Restauracji Apetyt na Zdrowie przy ul. Czarna Droga 52d

Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań kulinarnych, kształtowanie umiejętności przyrządzania posiłków. Zajęcia maja charakter promocji zdrowego stylu życia i odżywiania. Podczas zajęć odbędzie się wspólne przygotowywanie posiłków.

Aby w nich uczestniczyć należy zapisać się, dzwoniąc pod nr tel. 14 688 21 36 lub 14 688 21 27.

 


Centrum Usług Społecznych w Tarnowie serdecznie zaprasza Seniorów do udziału w warsztatach psychoterapeutycznych, które mają na celu odpowiedzenie na pytania: Jak poprawić swoje samopoczucie i pokonać stres? Jak radzić sobie ze zmianami związanymi z wiekiem i problemami zdrowotnymi oraz jak poprawić relacje w swoim środowisku?

Terapeuta pomoże uczestnikom w budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich opartych na wzajemnej akceptacji, szacunku i zaufaniu. Będzie można nauczyć się jak zbudować własne poczucie wartości, rozwinąć umiejętność słuchania i wyrażania swoich myśli i uczuć. Zajęcia pomogą pozytywnie myśleć, dzięki czemu łatwiej jest pokonać codzienne trudności. Pokażą, jak istotna jest empatia w kontaktach z drugim człowiekiem. Będzie też o metodach radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i umiejętnym korzystaniu ze wsparcia i pomocy w swoim środowisku.

 

Warsztaty adresowane są dla seniorów z Tarnowa. Odbędą się 13 i 20 lipca o godz. 16.30 w BioVitaMedzie przy al. Matki Bożej Fatimskiej 59.

Zapisy pod numerem telefonu: 14 688 21 36 lub 14 688 21 27

Warsztaty realizowane są w ramach projektu grantowego „Opracowanie i pilotażowe wdrażanie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.

Zapraszamy

 

 


30 czerwca 2023 r. pomiędzy Gminą Miasta Tarnowa reprezentowaną przez Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Tarnowie panią Dorotę Krakowską a Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, reprezentowanym przez pana Stanisława Wiatra, Prezesa Zarządu podpisana została umowa na realizację zadania publicznego pod nazwą „Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2023”, pod tytułem „W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia”.

W ramach zadania publicznego zrealizowane zostaną następujące działania:

 1. Przeprowadzone zostaną wykłady mające na celu pogłębienie wiedzy z zakresu historii Miasta Tarnowa, historii Polski czy historii literatury.
 2. Przeprowadzone zostaną kampanie społeczne oraz spotkania integracyjne z dziećmi i młodzieżą.
 3. Seniorzy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w spektaklach teatralnych czy seansach kinowych.
 4. Dla poprawy sprawności fizycznej zorganizowane zostaną zajęcia Fitness, Pilates, Latino czy taniec. Ponadto grupa piesza Łaziki oraz Trampy zapraszają na spacery, piesze wędrówki czy Nordic Walking.
 5. Zorganizowane zostaną również wspólne wyjazdy integracyjne mające na celu poznawanie walorów krajoznawczych Krynicy Zdroju, Buska Zdroju, Lusławic czy Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajoznawczego.  Aby silniej zintegrować środowisko senioralne zorganizowana zostanie biesiada na Kempingu pod Jabłoniami.
 6. Dla ciekawskich świata przygotowane zostały warsztaty fotograficzne pt. „Oko Seniora nigdy nie śpi”, po zakończeniu których Seniorzy zdobędą  cenną umiejętność robienia zdjęć nawet telefonem komórkowym.
 7. Grupa Malarska VENA zorganizuje wernisaż a Kabaret PIN w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie bawić będzie wszystkich swoim występem a z  okazji Dnia Kobiet zorganizowany zostanie koncert.
 8. Wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowa oraz Centrum Usług Społecznych w Tarnowie zorganizowany zostanie Dzień Tarnowskiego Seniora, podczas którego odbędzie się koncert Zespołu FERMATA.
 9. Wszystkich Seniorów zapraszamy w poniedziałki i środy na spotkania tematyczne odbywające się w  Klubie Seniora (Multimedialne Centrum Artystyczne, ulica Wałowa 25)

Harmonogram działalności Klubu Seniora w 2023  roku
Multimedialne Centrum Artystyczne, ulica Wałowa 25

Lp. Rok Miesiąc Dzień Dzień tygodnia Godzina
1.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

 

Lipiec 03 Poniedziałek 10.00 – 13.00
2. 05 Środa 10.30 – 13.30
3. 10 Poniedziałek 10.00 – 13.00
4. 12 Środa 10.30 – 13.30
5. 17 Poniedziałek 10.00 – 13.00
6. 19 Środa 10.30 – 13.30
7. 24 Poniedziałek 10.00 – 13.00
8. 26 Środa 10.30 – 13.30
9. 31 Poniedziałek 10.00 – 13.00
10. Sierpień 02 Środa 10.30 – 13.30
11. 07 Poniedziałek 10.00 – 13.00
12. 09 Środa 10.30 – 13.30
13. 16 Środa 10.30 – 13.30
14. 21 Poniedziałek 10.00 – 13.00
15. 23 Środa 10.30 – 13.30
16. 28 Poniedziałek 10.00 – 13.00
17. 30 Środa 10.30 – 13.30
18. Wrzesień 04 Poniedziałek 10.00 – 13.00
19. 06 Środa 10.30 – 13.30
20. 11 Poniedziałek 10.00 – 13.00
21. 13 Środa 10.30 – 13.30
22. 18 Poniedziałek 10.00 – 13.00
23. 20 Środa 10.30 – 13.30
24. 25 Poniedziałek 10.00 – 13.00
25. 27 Środa 10.30 – 13.30
26. Październik 02 Poniedziałek 10.00 – 13.00
27. 04 Środa 10.30 – 13.30
28. 09 Poniedziałek 10.00 – 13.00
29. 11 Środa 10.30 – 13.30
30. 16 Poniedziałek 10.00 – 13.00
31. 18 Środa 10.30 – 13.30
32. 23 Poniedziałek 10.00 – 13.00
33. 25 Środa 10.30 – 13.30
34. 30 Poniedziałek 10.00 – 13.00
35. Listopad 06 Poniedziałek 10.00 – 13.00
36. 08 Środa 10.30 – 13.30
37. 13 Poniedziałek 10.00 – 13.00
38. 15 Środa 10.30 – 13.30
39. 20 Poniedziałek 10.00 – 13.00
40. 22 Środa 10.30 – 13.30
41. 27 Poniedziałek 10.00 – 13.00
42. 29 Środa 10.30 – 13.30
43. Grudzień 04 Poniedziałek 10.00 – 13.00
44. 06 Środa 10.30 – 13.30
45. 11 Poniedziałek 10.00 – 13.00
46. 13 Środa 10.30 – 13.30
47. 18 Poniedziałek 10.00 – 13.00
48. 20 Środa 10.30 – 13.30

Zadanie publiczne pod nazwą CUS-2 „Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2023”
pod tytułem W „MCAS-ie” łączymy ludzi i pokolenia jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa