Projekt ROPS

Zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w obszarze działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym pn. „Aktywny Senior Z radością odkrywamy świat na nowo”.

Promocja projektu.

Zadanie publiczne – Muzealny Salon III Wieku.

1.Aktywizacja kulturalna Seniorów poprzez kontakt z historykami. hobbystami.
Miejsce spotkań – Muzeum Okręgowe Rynek 3.
W dniu 03.11.2023 tematem spotkania był Lwów .
Prowadzący znawca i miłośnik historii Stanisław Ligęza.
Moderator spotkania Jan Starostka.
Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Koordynator i fotorelacja w galerii Marta Garwol

2.Aktywizacja kulturalna Seniorów poprzez kontakt z hobbystami, podróżnikami.
Miejsce spotkań – Muzeum Okręgowe Rynek 3.
W dniu 08.12.2023 tematem spotkania „Picos de Europa -przez góry do Hiszpanii ”
Prowadzący Janusz Foszcz i ks. Robert Piechnik – nauczyciele SSP nr 2 STO w Tarnowie, członkowie tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Koordynator i fotorelacja w galerii  Marta Garwol

Zadanie publiczne – Ćwiczenia ogólnousprawniające 11 godzin. 

W miesiącu listopadzie seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej uczestniczyli w zajęciach sportowych zorganizowanych w ramach zadania publicznego Urzędu Marszałkowskiego.  Warsztaty te zostały oparte o obszar działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym pod nazwą „Aktywny Senior”. Wsparcia w realizacji tego zadania udzielił również Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego. Zaplanowano 11 godzin zajęć, które odbywały się na sali choreograficznej Akademii Tarnowskiej, a prowadzone były przez wieloletnią wykładowczynię tejże Uczelni, dr Beatę Nowak, która na co dzień prowadzi zajęcia dla studentów na kierunku Wychowanie Fizyczne. W ramach tych zajęć zaproponowano Seniorom ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz ćwiczenia specjalistyczne, szczególnie zalecane w wielu senioralnym, tzw. zdrowy kręgosłup – ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i posturalne, ćwiczenia zapobiegające plecom okrągłym (powiększonej kifozie) oraz skoliozie. Seniorzy również otrzymali dawkę stretchingu, a więc ćwiczenia rozciągające, Total Body Condition, czyli ćwiczenia aerobowe wraz z ćwiczeniami wzmacniającymi, w formie obwodu stacyjnego lub tabaty, a także ćwiczenia Pilates. Frekwencja na zajęciach dopisywała, jak również dobry humor i miła atmosfera, co miało bardzo duży wpływ na zaangażowanie Seniorów w każdy trening odbywający się co środę w murach Akademii Tarnowskiej. Wszystkim nam zależy, aby świadomość pozytywnego wpływu ćwiczeń i każdej aktywności fizycznej była wśród Seniorów jak największa, bo przecież każdy ruch mobilizuje nasz układ odpornościowy, mięśniowy czy naczyniowo – sercowy do wzmożonej pracy, a to przekłada się na większą sprawność, zapobieganie upadkom i lepszy komfort życia, a także radzenie sobie ze stresem w trudniejszych sytuacjach czy szybszy powrót do zdrowia po przebytej chorobie bądź zabiegu. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki projekt, którego organizatorką i koordynatorką była Pani Marta Garwol, której bardzo serdecznie za to dziękujemy.

Fotorelacja w galerii – Marta Garwol

Zadanie publiczne – Warsztaty zespołu malarskiego Vena  10 godzin – sale warsztatowe uczelni.

Prowadzący grup malarską malarz artysta Roman Fleszar . Pracownik Akademii Tarnowskiej. Grupa malarska VENA  zrzesza ludzi , których przywiodła tutaj pasja do malowania. Uczestnictwo w grupie pozwala im na odnalezienie własnej ścieżki artystycznej a  płótno stanowi dla nich przestrzeń do artystycznego uzewnętrznienia osobistych refleksji i przeżyć.

Fotorelacja w galerii – Marta Garwol i Maria Olszówka.