Wycieczki autokarowe

W pierwszy wrześniowy dzień 2023 r. grupa 50-ciu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej wyjechała na wycieczkę pod hasłem „Łemkowskim Szlakiem”. Już w trakcie podróży pan Łukasz – przewodnik – przybliżył nam historię i kulturę tego ludu, zamieszkującego kiedyś południowo-wschodnie tereny Polski, a dzisiaj po akcji wysiedleńczej „Wisła” w 1947 r. występującego bardzo nielicznie. Pierwszym miejscem które odwiedziliśmy była cerkiew w Powroźniku p.w. św. Jakuba Apostoła, obecnie przekształcona w kościół rzymsko-katolicki. Jest to obiekt z początku XVII wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2013 r. Jego historię przedstawił miejscowy przewodnik pan Paweł. Pierwsza nieduża cerkiewka została wybudowana w 1601 r., a następnie rozbudowana w 1604 r. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1813 r. po jej przeniesieniu o 150 metrów, z poprzedniej lokalizacji w pobliżu rzeki, z uwagi na zagrożenie powodziowe, a pierwotna cerkiewka, dołączona do całości, pełni obecnie rolę zakrystii. Jej ściany pokrywają oryginalne cenne polichromie wykonane bezpośrednio na gołej desce, wyobrażające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W cerkwi zachował się XVIII-wieczny ikonostas z lat 1743-1744, chociaż jego główna dolna część została przesunięta w głąb na tylną ścianę, celem dostosowania świątyni do obecnej funkcji kościoła rzymsko-katolickiego i formy sprawowania obrzędu. Zachowały się też elementy poprzedniego ikonostasu z XVII w., obecnie wykorzystane w zbudowanych bocznych ołtarzach. Kolejne cerkwie, które odwiedziliśmy, to cerkiew w Leluchowie p.w. św. Dymitra oraz cerkiew w Dubnem św. Michała Archanioła. Obydwie pochodzą z XIX w. i obecnie pełnią funkcję kościołów obrządku rzymsko-katolickiego (stanowiących kościoły filialne parafii w Muszynie).  Leluchów to niewielka wieś licząca niewiele ponad 200 mieszkańców. Jeszcze mniejsza jest – oddalona o 3 kilometry – wieś Dubne, która liczy zalednie 40 mieszkańców, w tym 15 dzieci. Obie cerkwie, wybudowane w stylu zachodniołemkowskim, posiadają ikonostasy rokokowo-klasycystyczne z XIX w., a ich ściany zdobią polichromie figuralno-ornamentalne. Obie cerkwie, leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, od 1964 r. są wpisane na listę zabytków. Jako ciekawostka, warty odnotowania jest fakt obecności na poddaszu cerkwi w Dubnem siedliska zagrożonych wyginięciem nietoperzy – podkowców małych. W Krynicy mieliśmy czas wolny, który każdy wykorzystał na swój sposób – spacerując po uroczym kurorcie, odpoczywając w pobliżu fontanny, a także odwiedzając Muzeum Nikifora. Wyjazd należy zaliczyć do udanych, zwłaszcza, że pogoda dopisała – odwiedziliśmy ciekawe miejsca i obiekty, zdobyliśmy nowe wiadomości, jednocześnie relaksując się.

tekst Małgorzata Wielgus

zdjęcia Teresa Rakocińska, Małgorzata Wielgus

WYCIECZKA DO ŁODZI 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ANS w Tarnowie zaprasza do wzięcia udziału  w  dwudniowej wycieczce  do Łodzi w dniach 18-19 czerwca 2023r.

Ramowy program wycieczki

I dzień niedziela – godz. 6:00 rano wyjazd z Tarnowa, zbiórka ul. Goldhammera., przejazd do Łodzi  (ok. 5 godzin ) – od godziny 11:00 zwiedzanie Łodzi z licencjonowanym przewodnikiem:

 • Księży Młyn ( z przerwą na kawę }
 • spacer  najdłuższym, polskim deptakiem – ulicą Piotrkowską (w tym Łódzkie kamienice, secesja, Łódź wielokulturowa).
 • Muzeum Miasta Łodzi , dawny pałac rodziny Poznańskich
 • Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz z e Skansenem
 • Ec1 Centrum Nauki i Techniki.

– Około godziny 19 przyjazd do Hotelu

 • 19:30 obiadokolacja dwudaniowa w restauracji hotelowej.

II dzień poniedziałek

 • 8:00 śniadanie w formie bufetu szwedzkiego i wykwaterowanie z hotelu

spotkanie z przewodnikiem ok. 9:30

 • Łódź Żydowska, Stacja Radegast ( Marysin ),
 • Cmentarz Żydowski,
 • Park Ocalałych,
 • Manufaktura { Centrum Rozrywki, Kultury i Sztuki ),
 • Orientarium. ZOO Łódź- to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo- Wschodniej – mieszka tu 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

– wyjazd do Tarnowa około godz. 17:30. Powrót planowany około godziny 23  ( ul. Goldhammera ).

opłata za wycieczkę wynosi: 270,00 zł 

Opłata obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie od NNW, usługi licencjonowanego przewodnika, posiłki wg programu ( jedno śniadanie i 1 obiadokolacja }, nocleg w hotelu  w centrum Łodzi ( wszystkie pokoje dwuosobowe  z łazienkami).

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do muzeów i innych zwiedzanych obiektów około 110 zł oraz zestawu słuchawkowego 10 zł.

Uwaga!

– ceny wstępów do zwiedzanych obiektów – podane wg cen obowiązujących na 08.03.2023r.

– w przypadku znacznego wzrostu ceny paliwa, odpłatność może nieznacznie ulec zmianie

ZAPISY w sekretariacie UTW  budynek B pok. 100  lub telefonicznie pod nr tel.:         14  631 66 80, kom. 602 156 988         czynne w godzinach pracy sekretariatu.

WPŁATY należy dokonać na:

– rachunek bankowy UTW :

Nr konta bankowego wpłat na wycieczki:     24 1140 2004 0000 3902 8127 9508

z dopiskiem  Wycieczka do Łodzi,

Warunkiem wpłaty na wycieczkę jest wcześniejsze zapisanie się na listę.

Z UWAGI NA KONIECZNOŚĆ OPŁACENIA WSZYSTKICH REZERWACJI ZAPISY ORAZ WPŁATA ZALICZKI W KWOCIE 150 ZŁ PRZYJMOWANE SĄ WYŁĄCZNIE DO DNIA 15 KWIETNIA 2023r. POZOSTAŁĄ KWOTĘ NALEŻY WPŁACIĆ DO DNIA  31 MAJA 2023 r.