Wycieczki autokarowe

DOLINKI KRAKOWSKIE 21 MAJA 2024

Dnia 21.05.2024 49 osobowa grupa seniorów UTW/AT w Tarnowie pojechała na wycieczkę zrealizowaną przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego „Aktywny Senior” Wyjazd przygotowała i zorganizowała Teresa Rakocińska, która już w autobusie w ramach przygotowania do wycieczki przedstawiła charakterystykę regionu, który leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Czestochowskiej zbudowanej głownie z wapieni jurajskich z licznymi śladami rzeźby krasowej: strome ściany, wrota skalne, pojedyncze iglice, turnie, sciany, wywierzyska krasowe i liczne jaskinie. Tu występują różnorodne ślady życia sprzed milionów lat w postaci skamieniałości : głowonogi, jeżowce, małże, amonity, belemnity, koralowce, ramienionogi. Za sprawą działalności wulkanicznej w permie powstały na tym obszarze cenne minerały takie jak: agaty, ametysty, migdałowce, diabazy, porfiry melafiry. 25 km na zachód od Krakowa zupełnie inny krajobraz, liczne dolinki np. Szklarki, Kluczwody, Eliaszowki, Brzoskwinki… Rozpoczęliśmy od spaceru doliną Bolechowicką z klasyczną bramą z lasami grądowymi, olszyno-tęgowymi. Kolejną była dolina Racławki , to był wspaniały spacer w przyjemnym mikroklimacie z obserwacją przyrody i śpiewem ptaków. Juz troszkę zmęczeni ale nadal chętni wyzwań pojechaliśmy do Jerzmanowic i ruszyliśmy zwiedzić jaskinię Nietoperzową w której mogliśmy przenieść się okiem wyobraźni do około 35 000 lat w przeszłość, bowiem są tu ślady działalności ludzi od łowców neandertalskich do późniejszych kultur. Mogliśmy zobaczyć nietoperze, rożne formy rzeźby np. stalaktyty, stalagmity, misy… Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy na spacer Doliną Będkowską dochodząc do 70 metrowej ściany Sokolicy, a tu w schronisku Brandysówka krótki odpoczynek, toaleta i mały posiłek, pierogi cieszyły się największym powodzeniem. Droga powrotna w pięknych okolicznościach przyrody , szum drzew, śpiew ptaków, rozmowy koleżeńskie… Jestem dumna z całej grupy, przeszliśmy ponad 18 km czyli ponad 27000 kroków- to było wyzwanie- ale jak nie teraz to kiedy ? Doceniliśmy pracę pana kierowcy, który dużym autokarem po krętych, wąskich drogach i małych parkingach dał radę.

Wycieczka – 17.05.2024 – LUSŁAWICE

W dniu 17.05.2024 grupa członków MCAS, studentów UTW przy AT w Tarnowie korzystając z projektu wybrała się na wycieczkę do Lusławic, Zakliczyna, Tropia, Czchowa. Piękna pogoda i dobre nastroje pozwoliły na realizację planów. Pierwszy etap to zwiedzanie Zakliczyna, które szczyci się największym na Pogórzu rynkiem z ratuszem w centrum, unikatową architekturą podcieniową. Zwiedziliśmy kościół parafialny p.w. Św. Idziego Opata z XVIII w., podziwialiśmy piękny barokowy wystrój . Miasto słynie z jarmarków ale i fasoli „Piękny Jaś” (to polska stolica fasoli). O godzinie 10:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – poznaliśmy historię budowy, podziwialiśmy dorobek artystyczny mistrza, pamiątki, dokumenty, zapisy utworów. Poznaliśmy historię dworu i absolutne piękno majowego arboretum, te wyjątkową kolekcje dendrologiczną, labirynt, ogród włoski, różany – kolory, zapachy, kwiaty zrobiły ogromne wrażenia. Pani przewodnik opowiedziała historię przywódcy duchownego arian – Faustyna Socyna czy czas kiedy w tym miejscu przebywał i malował Jacek Malczewski i tworzył muzykę K. Penderecki. Kolejnym etapem wycieczki to miejscowość Tropie – ostatni odcinek przejechaliśmy promem a to miejsce to kolebka polskiego chrześcijaństwa które przenikało tu z Nitry IX w. Romański kościół pw. Św. Świerada i św. Benedykta z XI w. położony malowniczo na skale nad brzegiem Dunajca. Ostatni etap to Czchów – usytuowany na szlaku handlowym na Węgry. Miasto wyróżnia się dobrze zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym i charakterystycznymi domami z podcieniami. Z rynku ruszyliśmy na wzgórze zamkowe gdzie majestatyczne ruiny stanowią świadectwo dawnych czasów. Na koniec już bardzo zmęczeni weszliśmy do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – gotycki, wzniesiony w 1346 roku kamienny z bardzo cenna polichromią w prezbiterium pokazującą zdarzenia z życia Chrystusa i Matki Boskiej (jedna z najstarszych polichromii w Europie). W czasie całej wycieczki pan przewodnik Łukasz opowiadał różne ciekawe informację, które uzupełniały naszą wiedzę o naszej „małej ojczyźnie”.

WYCIECZKA DO BUSKA I OKOLIC 25.04.2024R.

25.04.2024 r. słuchacze UTW wyruszyli na wycieczkę a w trasie zobaczyliśmy zapomniany królewski Nowy Korczyn – odwiedziliśmy kościół Św. Stanisława z XIII w., który wchodzi w skład zespołu pofranciszkańskiego. Kościół był wielokrotnie przebudowywany po pożarach i wojnach. Zostaliśmy zaproszeni przez księdza do wnętrza, gdzie opowiedział historię kościoła. Fundatorem w 1257 r. był Bolesław Wstydliwy a w XIV wieku został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Następnie spacerem przeszliśmy pod ruiny synagogi z 1659 r, – pozostałość po kulturze żydowskiej w Nowym Korczynie, z zachowaną ścianą wschodnią i śladami aron-ha-kodesz ( miejsce na Torę), a w niedalekiej odległości dolina Nidy. Następnym etapem była Wiślica – miejscowość powstała we wczesnym średniowieczu, przy ważnym szlaku handlowym na Ruś (pierwsze wzmianki z 1079 r.).Miasto wyróżnione tytułem Pomnika Historii i objęte opieką konserwatorską. Zwiedziliśmy kolegiatę – Bazylikę Mniejszą Św. Mikołaja – ksiądz opowiedział nam ciekawe historie związane z tym miejscem. We wnętrzu kryją się niezwykle cenne przykłady sztuki sakralnej z najważniejszą z nich figurą Matki Boskiej Łokietkowej. Obok kościoła znajduję się ufundowana przez Jana Długosza kamienna dzwonnica z 1460 r. Historia tego miejsca jest pokazana w pawilonie archeologicznym. III etap wycieczki to Pińczów. Odwiedziliśmy Muzeum Regionalne i Synagogę. Historia miasta związana jest z kamieniołami a później było ośrodkiem reformacji – to tu przetłumaczono Biblie na język polski. To tutaj działał słynny warsztat rzeźbiarski Santiego Gucciego korzystając z występującego tu kamienia pińczowskiego . No i Busko, ale wcześniej zatrzymaliśmy się w miejscowości Wałcz – gdzie podziwialiśmy „Sosnę na szczudłach”. W Busku ponoć zawsze świeci słońce – miasto ma bardzo dużą liczbę dni słonecznych a w obrębie 50 km nie ma żadnego zakładu przemysłowego, co daje dobrą jakość powietrza. Ostatni etap to już odpoczynek przy tężniach i powrót do Tarnowa.

Tekst i foto T. Rakocińska

JF

KRAKÓW – WAWEL – WYSTAWY – 8 GRUDNIA 2023

Kolejny wyjazd do Krakowa – idziemy z parkingu na Wawel a tu po drodze trafiamy na Smoczy Szlak, nową atrakcję Krakowa bo to smocze miasto. Każdy ze smoków posiada atrybut ściśle nawiązujący do miejsca, na którym przysiadł . Podziwiamy widok na pięknie ośnieżony Wawel i rozpoczynamy zwiedzanie wystawy „Obraz Złotego Wieku”, która przenosi nas na dwór ostatnich Jagiellonów. To wyjątkowa  ekspozycja – ponad 400 wybranych eksponatów z kilkudziesięciu muzeów   w kraju i zagranicy. W 17 salach, na 3 kondygnacjach Zamku Wawelskiego – do tego wawelskie głowy spoglądające na nas ze stropu Sali Poselskiej – pozostawiły  niezapomniane  wrażenie.

Druga część  naszej wycieczki  to Muzeum Dominikanów na ul. Stolarskiej gdzie udaliśmy się po wyjściu z Wawelu i krótkim spacerze po Starym Krakowie. Została  ona otwarta w tym roku w związku z jubileuszem 800 – lecia obecności Dominikanów w Polsce.

W trzeciej części naszej wycieczki odwiedziliśmy  Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Krakowskim – gdzie zobaczyliśmy świąteczne smakołyki, oryginalne ozdoby, pierniki, pamiątki no i grzańce. Miły nastrój, dużo śniegu, piękna choinka w ozdobach z tematem przewodnim arrasów wawelskich dopełniły szopki, które mogliśmy obejrzeć.

To był bardzo ciekawy dzień.

T. Rakocińska, E. Jackowiec

JF

WYCIECZKA NA WYSTAWY  MATEJKO – TETMAJER

7 listopada grupa słuchaczy naszego Uniwersytetu pojechała do Krakowa aby zwiedzić dwie duże wystawy, bowiem rok 2023 jest zarówno rokiem Jana Matejki jak i Włodzimierza Tetmajera. Tak więc najpierw zwiedziliśmy wystawę poświęconą Matejce w Muzeum Narodowym pod tytułem „Matejko malarz i historia” Myślę ,że nikogo nietrzeba przekonywać do tego jak piękne obrazy malował ten wielki malarz polskiej historii i nie tylko, bo również szkice i portrety. Wystawa wzbudziła w nas wiele refleksji ale nade wszystko podziw dla ogromu pracy i talentu Mistrza Jana. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na zwiedzanie drugiej zaplanowanej na ten dzień wystawy tym razem w Pałacu Krzysztofory pt.„Włodzimierz Tetmajer – siła barw i temperamentu”Ten czołowy przedstawiciel Młodej Polski często przedstawiał na swoich obrazach małopolską wieś, jej życie codzienne, obrzędowość i zwyczaje. Tworzył interesujące portrety oraz liczne witraże. Ale to jeszcze nie koniec naszych wojaży. Odwiedziliśmy bowiem otwarty w tym roku Park im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, notabene rok 2023 to również jej rok. Podziwialiśmy uroczy zakątek pełen zieleni , z dużym Muralem na którym umieszczono wiersz naszej Noblistki „Nic dwa razy …. Po wypoczynku wśród pięknych roślin ogrodu sensorycznego spacerkiem udaliśmy się na Rynek Główny gdzie w Piwnicy pod Baranami można było obejrzeć wystawę wyklejanek Szymborskiej, wypić kawę.. I to już wszystko czas wracać.

Foto i tekst T. Rakocińska, E. Jackowiec

JF

SZLAKIEM ORLICH GNIAZD 6 PAŹDZIERNIKA 2023

6 października w klimacie pięknej złotej jesieni seniorzy UTW wzięli udział w wycieczce Szlakiem Orlich Gniazd. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ruin zamku w Ojcowie. Powstanie

zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego s 2 poł. XIV wieku. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca ,Władysława Łokietka. Następnie odbyliśmy krótki spacer do dawnego uzdrowiska Ojców. Obecnie wieś, która w tym roku zdobyła tytuł najpiękniejszej wsi w Małopolsce ma charakter turystyczny ale piękne wille świadczą o tym że w przeszłości była to chętnie odwiedzana wieś letniskowa i uzdrowiskowa. Kolejnym etapem wycieczki był zamek w Pieskowej Skale. Zamek ten jest centrum osady Pieskowa Skała. Podobnie jak Kazimierzowska fortyfikacja w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu obronnych budowli, które strzegły drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd i Ojcowskiego Parku Narodowego. Po spacerze wokół zamku i do Maczugi Herkulesa wyruszyliśmy do Rabsztyna kolejnego etapu naszej wycieczki ale po drodze zatrzymaliśmy się by z platformy widokowej zobaczyć największą w Polsce pustynię – Pustynię Błędowską. W 2 poł. XIII wieku na szczycie skały zbudowano zamek. Nieco później wybudowano wieże obronną. Nie wiadomo, kto  zbudował najstarszą część zamku – legendy podają, że był to małopolski ród rycerski Toporczyków z Morawicy. Pięknie zrekonstruowane ruiny Zamku w Rabsztynie wznoszą się nieopodal Olkusza. Spotkać tam można Rycerzy walczących w licznych turniejach a ze szczytu wieży widokowej podziwiać panoramę okolic Olkusza. Trochę zmęczeni około godziny 15 dotarliśmy do monumentalnych ruin warowni Ogrodzieniec. Jak mówił Adolf Dygasiński – to jedne z najpiękniejszych ruin na świecie .

Teresa Rakocińska, E. Jackowiec

JF

WYDARZENIE TURYSTYCZNE -JAMNA  26 września 2023r.

Zaproszenie na długie spacery, odkrywanie nowych ciekawych szlaków turystycznych , grzybobrania, oraz miejsc zadumy a także religijnych przeżyć , w połączeniu z smakowitym regionalnym jedzeniem to wszystko mamy w Jamnej.

Jamna – cisza, spokój, natura , to niewielka wieś ok. 40 km od Tarnowa , miejsce gdzie zbiegają się liczne szlaki turystyczne prowadzące do malowniczych zakątków w tej okolicy. W samym jej sercu znajduje się Schronisko Dobrych Myśli i Chatka Włóczykija. Tuż obok

unikalny dwupoziomowy Kościół oraz Dominikański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego. To właśnie tam 26 września seniorzy udali się na wycieczkę  „Powitanie jesieni na Jamnej’. Po spacerach i zwiedzaniu przeszedł czas na kiełbaski z grilla i śpiew przy akompaniamencie gitary Pana Włodzimierza G. za co mu bardzo dziękujemy. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili ,pogoda była przepiękna i humory dopisywały.

Teresa Rakocińska, E. Jackowiec

JF

W pierwszy wrześniowy dzień 2023 r. grupa 50-ciu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej wyjechała na wycieczkę pod hasłem „Łemkowskim Szlakiem”. Już w trakcie podróży pan Łukasz – przewodnik – przybliżył nam historię i kulturę tego ludu, zamieszkującego kiedyś południowo-wschodnie tereny Polski, a dzisiaj po akcji wysiedleńczej „Wisła” w 1947 r. występującego bardzo nielicznie. Pierwszym miejscem które odwiedziliśmy była cerkiew w Powroźniku p.w. św. Jakuba Apostoła, obecnie przekształcona w kościół rzymsko-katolicki. Jest to obiekt z początku XVII wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2013 r. Jego historię przedstawił miejscowy przewodnik pan Paweł. Pierwsza nieduża cerkiewka została wybudowana w 1601 r., a następnie rozbudowana w 1604 r. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1813 r. po jej przeniesieniu o 150 metrów, z poprzedniej lokalizacji w pobliżu rzeki, z uwagi na zagrożenie powodziowe, a pierwotna cerkiewka, dołączona do całości, pełni obecnie rolę zakrystii. Jej ściany pokrywają oryginalne cenne polichromie wykonane bezpośrednio na gołej desce, wyobrażające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W cerkwi zachował się XVIII-wieczny ikonostas z lat 1743-1744, chociaż jego główna dolna część została przesunięta w głąb na tylną ścianę, celem dostosowania świątyni do obecnej funkcji kościoła rzymsko-katolickiego i formy sprawowania obrzędu. Zachowały się też elementy poprzedniego ikonostasu z XVII w., obecnie wykorzystane w zbudowanych bocznych ołtarzach. Kolejne cerkwie, które odwiedziliśmy, to cerkiew w Leluchowie p.w. św. Dymitra oraz cerkiew w Dubnem św. Michała Archanioła. Obydwie pochodzą z XIX w. i obecnie pełnią funkcję kościołów obrządku rzymsko-katolickiego (stanowiących kościoły filialne parafii w Muszynie).  Leluchów to niewielka wieś licząca niewiele ponad 200 mieszkańców. Jeszcze mniejsza jest – oddalona o 3 kilometry – wieś Dubne, która liczy zalednie 40 mieszkańców, w tym 15 dzieci. Obie cerkwie, wybudowane w stylu zachodniołemkowskim, posiadają ikonostasy rokokowo-klasycystyczne z XIX w., a ich ściany zdobią polichromie figuralno-ornamentalne. Obie cerkwie, leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, od 1964 r. są wpisane na listę zabytków. Jako ciekawostka, warty odnotowania jest fakt obecności na poddaszu cerkwi w Dubnem siedliska zagrożonych wyginięciem nietoperzy – podkowców małych. W Krynicy mieliśmy czas wolny, który każdy wykorzystał na swój sposób – spacerując po uroczym kurorcie, odpoczywając w pobliżu fontanny, a także odwiedzając Muzeum Nikifora. Wyjazd należy zaliczyć do udanych, zwłaszcza, że pogoda dopisała – odwiedziliśmy ciekawe miejsca i obiekty, zdobyliśmy nowe wiadomości, jednocześnie relaksując się.

tekst Małgorzata Wielgus

zdjęcia Teresa Rakocińska, Małgorzata Wielgus

JF

WYCIECZKA DO ŁODZI 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ANS w Tarnowie zaprasza do wzięcia udziału  w  dwudniowej wycieczce  do Łodzi w dniach 18-19 czerwca 2023r.

Ramowy program wycieczki

I dzień niedziela – godz. 6:00 rano wyjazd z Tarnowa, zbiórka ul. Goldhammera., przejazd do Łodzi  (ok. 5 godzin ) – od godziny 11:00 zwiedzanie Łodzi z licencjonowanym przewodnikiem:

  • Księży Młyn ( z przerwą na kawę }
  • spacer  najdłuższym, polskim deptakiem – ulicą Piotrkowską (w tym Łódzkie kamienice, secesja, Łódź wielokulturowa).
  • Muzeum Miasta Łodzi , dawny pałac rodziny Poznańskich
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz z e Skansenem
  • Ec1 Centrum Nauki i Techniki.

– Około godziny 19 przyjazd do Hotelu

  • 19:30 obiadokolacja dwudaniowa w restauracji hotelowej.

II dzień poniedziałek

  • 8:00 śniadanie w formie bufetu szwedzkiego i wykwaterowanie z hotelu

spotkanie z przewodnikiem ok. 9:30

  • Łódź Żydowska, Stacja Radegast ( Marysin ),
  • Cmentarz Żydowski,
  • Park Ocalałych,
  • Manufaktura { Centrum Rozrywki, Kultury i Sztuki ),
  • Orientarium. ZOO Łódź- to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo- Wschodniej – mieszka tu 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

– wyjazd do Tarnowa około godz. 17:30. Powrót planowany około godziny 23  ( ul. Goldhammera ).

opłata za wycieczkę wynosi: 270,00 zł 

Opłata obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie od NNW, usługi licencjonowanego przewodnika, posiłki wg programu ( jedno śniadanie i 1 obiadokolacja }, nocleg w hotelu  w centrum Łodzi ( wszystkie pokoje dwuosobowe  z łazienkami).

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do muzeów i innych zwiedzanych obiektów około 110 zł oraz zestawu słuchawkowego 10 zł.

Uwaga!

– ceny wstępów do zwiedzanych obiektów – podane wg cen obowiązujących na 08.03.2023r.

– w przypadku znacznego wzrostu ceny paliwa, odpłatność może nieznacznie ulec zmianie

ZAPISY w sekretariacie UTW  budynek B pok. 100  lub telefonicznie pod nr tel.:         14  631 66 80, kom. 602 156 988         czynne w godzinach pracy sekretariatu.

WPŁATY należy dokonać na:

– rachunek bankowy UTW :

Nr konta bankowego wpłat na wycieczki:     24 1140 2004 0000 3902 8127 9508

z dopiskiem  Wycieczka do Łodzi,

Warunkiem wpłaty na wycieczkę jest wcześniejsze zapisanie się na listę.

Z UWAGI NA KONIECZNOŚĆ OPŁACENIA WSZYSTKICH REZERWACJI ZAPISY ORAZ WPŁATA ZALICZKI W KWOCIE 150 ZŁ PRZYJMOWANE SĄ WYŁĄCZNIE DO DNIA 15 KWIETNIA 2023r. POZOSTAŁĄ KWOTĘ NALEŻY WPŁACIĆ DO DNIA  31 MAJA 2023 r.