Wycieczki autokarowe

KRAKÓW – WAWEL – WYSTAWY – 8 GRUDNIA 2023

Kolejny wyjazd do Krakowa – idziemy z parkingu na Wawel a tu po drodze trafiamy na Smoczy Szlak, nową atrakcję Krakowa bo to smocze miasto. Każdy ze smoków posiada atrybut ściśle nawiązujący do miejsca, na którym przysiadł . Podziwiamy widok na pięknie ośnieżony Wawel i rozpoczynamy zwiedzanie wystawy „Obraz Złotego Wieku”, która przenosi nas na dwór ostatnich Jagiellonów. To wyjątkowa  ekspozycja – ponad 400 wybranych eksponatów z kilkudziesięciu muzeów   w kraju i zagranicy. W 17 salach, na 3 kondygnacjach Zamku Wawelskiego – do tego wawelskie głowy spoglądające na nas ze stropu Sali Poselskiej – pozostawiły  niezapomniane  wrażenie.

Druga część  naszej wycieczki  to Muzeum Dominikanów na ul. Stolarskiej gdzie udaliśmy się po wyjściu z Wawelu i krótkim spacerze po Starym Krakowie. Została  ona otwarta w tym roku w związku z jubileuszem 800 – lecia obecności Dominikanów w Polsce.

W trzeciej części naszej wycieczki odwiedziliśmy  Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Krakowskim – gdzie zobaczyliśmy świąteczne smakołyki, oryginalne ozdoby, pierniki, pamiątki no i grzańce. Miły nastrój, dużo śniegu, piękna choinka w ozdobach z tematem przewodnim arrasów wawelskich dopełniły szopki, które mogliśmy obejrzeć.

To był bardzo ciekawy dzień.

T. Rakocińska, E. Jackowiec

JF

WYCIECZKA NA WYSTAWY  MATEJKO – TETMAJER

7 listopada grupa słuchaczy naszego Uniwersytetu pojechała do Krakowa aby zwiedzić dwie duże wystawy, bowiem rok 2023 jest zarówno rokiem Jana Matejki jak i Włodzimierza Tetmajera. Tak więc najpierw zwiedziliśmy wystawę poświęconą Matejce w Muzeum Narodowym pod tytułem „Matejko malarz i historia” Myślę ,że nikogo nietrzeba przekonywać do tego jak piękne obrazy malował ten wielki malarz polskiej historii i nie tylko, bo również szkice i portrety. Wystawa wzbudziła w nas wiele refleksji ale nade wszystko podziw dla ogromu pracy i talentu Mistrza Jana. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na zwiedzanie drugiej zaplanowanej na ten dzień wystawy tym razem w Pałacu Krzysztofory pt.„Włodzimierz Tetmajer – siła barw i temperamentu”Ten czołowy przedstawiciel Młodej Polski często przedstawiał na swoich obrazach małopolską wieś, jej życie codzienne, obrzędowość i zwyczaje. Tworzył interesujące portrety oraz liczne witraże. Ale to jeszcze nie koniec naszych wojaży. Odwiedziliśmy bowiem otwarty w tym roku Park im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, notabene rok 2023 to również jej rok. Podziwialiśmy uroczy zakątek pełen zieleni , z dużym Muralem na którym umieszczono wiersz naszej Noblistki „Nic dwa razy …. Po wypoczynku wśród pięknych roślin ogrodu sensorycznego spacerkiem udaliśmy się na Rynek Główny gdzie w Piwnicy pod Baranami można było obejrzeć wystawę wyklejanek Szymborskiej, wypić kawę.. I to już wszystko czas wracać.

Foto i tekst T. Rakocińska, E. Jackowiec

JF

SZLAKIEM ORLICH GNIAZD 6 PAŹDZIERNIKA 2023

6 października w klimacie pięknej złotej jesieni seniorzy UTW wzięli udział w wycieczce Szlakiem Orlich Gniazd. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ruin zamku w Ojcowie. Powstanie

zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego s 2 poł. XIV wieku. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca ,Władysława Łokietka. Następnie odbyliśmy krótki spacer do dawnego uzdrowiska Ojców. Obecnie wieś, która w tym roku zdobyła tytuł najpiękniejszej wsi w Małopolsce ma charakter turystyczny ale piękne wille świadczą o tym że w przeszłości była to chętnie odwiedzana wieś letniskowa i uzdrowiskowa. Kolejnym etapem wycieczki był zamek w Pieskowej Skale. Zamek ten jest centrum osady Pieskowa Skała. Podobnie jak Kazimierzowska fortyfikacja w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu obronnych budowli, które strzegły drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd i Ojcowskiego Parku Narodowego. Po spacerze wokół zamku i do Maczugi Herkulesa wyruszyliśmy do Rabsztyna kolejnego etapu naszej wycieczki ale po drodze zatrzymaliśmy się by z platformy widokowej zobaczyć największą w Polsce pustynię – Pustynię Błędowską. W 2 poł. XIII wieku na szczycie skały zbudowano zamek. Nieco później wybudowano wieże obronną. Nie wiadomo, kto  zbudował najstarszą część zamku – legendy podają, że był to małopolski ród rycerski Toporczyków z Morawicy. Pięknie zrekonstruowane ruiny Zamku w Rabsztynie wznoszą się nieopodal Olkusza. Spotkać tam można Rycerzy walczących w licznych turniejach a ze szczytu wieży widokowej podziwiać panoramę okolic Olkusza. Trochę zmęczeni około godziny 15 dotarliśmy do monumentalnych ruin warowni Ogrodzieniec. Jak mówił Adolf Dygasiński – to jedne z najpiękniejszych ruin na świecie .

Teresa Rakocińska, E. Jackowiec

JF

WYDARZENIE TURYSTYCZNE -JAMNA  26 września 2023r.

Zaproszenie na długie spacery, odkrywanie nowych ciekawych szlaków turystycznych , grzybobrania, oraz miejsc zadumy a także religijnych przeżyć , w połączeniu z smakowitym regionalnym jedzeniem to wszystko mamy w Jamnej.

Jamna – cisza, spokój, natura , to niewielka wieś ok. 40 km od Tarnowa , miejsce gdzie zbiegają się liczne szlaki turystyczne prowadzące do malowniczych zakątków w tej okolicy. W samym jej sercu znajduje się Schronisko Dobrych Myśli i Chatka Włóczykija. Tuż obok

unikalny dwupoziomowy Kościół oraz Dominikański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego. To właśnie tam 26 września seniorzy udali się na wycieczkę  „Powitanie jesieni na Jamnej’. Po spacerach i zwiedzaniu przeszedł czas na kiełbaski z grilla i śpiew przy akompaniamencie gitary Pana Włodzimierza G. za co mu bardzo dziękujemy. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili ,pogoda była przepiękna i humory dopisywały.

Teresa Rakocińska, E. Jackowiec

JF

W pierwszy wrześniowy dzień 2023 r. grupa 50-ciu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej wyjechała na wycieczkę pod hasłem „Łemkowskim Szlakiem”. Już w trakcie podróży pan Łukasz – przewodnik – przybliżył nam historię i kulturę tego ludu, zamieszkującego kiedyś południowo-wschodnie tereny Polski, a dzisiaj po akcji wysiedleńczej „Wisła” w 1947 r. występującego bardzo nielicznie. Pierwszym miejscem które odwiedziliśmy była cerkiew w Powroźniku p.w. św. Jakuba Apostoła, obecnie przekształcona w kościół rzymsko-katolicki. Jest to obiekt z początku XVII wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2013 r. Jego historię przedstawił miejscowy przewodnik pan Paweł. Pierwsza nieduża cerkiewka została wybudowana w 1601 r., a następnie rozbudowana w 1604 r. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1813 r. po jej przeniesieniu o 150 metrów, z poprzedniej lokalizacji w pobliżu rzeki, z uwagi na zagrożenie powodziowe, a pierwotna cerkiewka, dołączona do całości, pełni obecnie rolę zakrystii. Jej ściany pokrywają oryginalne cenne polichromie wykonane bezpośrednio na gołej desce, wyobrażające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W cerkwi zachował się XVIII-wieczny ikonostas z lat 1743-1744, chociaż jego główna dolna część została przesunięta w głąb na tylną ścianę, celem dostosowania świątyni do obecnej funkcji kościoła rzymsko-katolickiego i formy sprawowania obrzędu. Zachowały się też elementy poprzedniego ikonostasu z XVII w., obecnie wykorzystane w zbudowanych bocznych ołtarzach. Kolejne cerkwie, które odwiedziliśmy, to cerkiew w Leluchowie p.w. św. Dymitra oraz cerkiew w Dubnem św. Michała Archanioła. Obydwie pochodzą z XIX w. i obecnie pełnią funkcję kościołów obrządku rzymsko-katolickiego (stanowiących kościoły filialne parafii w Muszynie).  Leluchów to niewielka wieś licząca niewiele ponad 200 mieszkańców. Jeszcze mniejsza jest – oddalona o 3 kilometry – wieś Dubne, która liczy zalednie 40 mieszkańców, w tym 15 dzieci. Obie cerkwie, wybudowane w stylu zachodniołemkowskim, posiadają ikonostasy rokokowo-klasycystyczne z XIX w., a ich ściany zdobią polichromie figuralno-ornamentalne. Obie cerkwie, leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, od 1964 r. są wpisane na listę zabytków. Jako ciekawostka, warty odnotowania jest fakt obecności na poddaszu cerkwi w Dubnem siedliska zagrożonych wyginięciem nietoperzy – podkowców małych. W Krynicy mieliśmy czas wolny, który każdy wykorzystał na swój sposób – spacerując po uroczym kurorcie, odpoczywając w pobliżu fontanny, a także odwiedzając Muzeum Nikifora. Wyjazd należy zaliczyć do udanych, zwłaszcza, że pogoda dopisała – odwiedziliśmy ciekawe miejsca i obiekty, zdobyliśmy nowe wiadomości, jednocześnie relaksując się.

tekst Małgorzata Wielgus

zdjęcia Teresa Rakocińska, Małgorzata Wielgus

JF

WYCIECZKA DO ŁODZI 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ANS w Tarnowie zaprasza do wzięcia udziału  w  dwudniowej wycieczce  do Łodzi w dniach 18-19 czerwca 2023r.

Ramowy program wycieczki

I dzień niedziela – godz. 6:00 rano wyjazd z Tarnowa, zbiórka ul. Goldhammera., przejazd do Łodzi  (ok. 5 godzin ) – od godziny 11:00 zwiedzanie Łodzi z licencjonowanym przewodnikiem:

  • Księży Młyn ( z przerwą na kawę }
  • spacer  najdłuższym, polskim deptakiem – ulicą Piotrkowską (w tym Łódzkie kamienice, secesja, Łódź wielokulturowa).
  • Muzeum Miasta Łodzi , dawny pałac rodziny Poznańskich
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz z e Skansenem
  • Ec1 Centrum Nauki i Techniki.

– Około godziny 19 przyjazd do Hotelu

  • 19:30 obiadokolacja dwudaniowa w restauracji hotelowej.

II dzień poniedziałek

  • 8:00 śniadanie w formie bufetu szwedzkiego i wykwaterowanie z hotelu

spotkanie z przewodnikiem ok. 9:30

  • Łódź Żydowska, Stacja Radegast ( Marysin ),
  • Cmentarz Żydowski,
  • Park Ocalałych,
  • Manufaktura { Centrum Rozrywki, Kultury i Sztuki ),
  • Orientarium. ZOO Łódź- to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo- Wschodniej – mieszka tu 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

– wyjazd do Tarnowa około godz. 17:30. Powrót planowany około godziny 23  ( ul. Goldhammera ).

opłata za wycieczkę wynosi: 270,00 zł 

Opłata obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie od NNW, usługi licencjonowanego przewodnika, posiłki wg programu ( jedno śniadanie i 1 obiadokolacja }, nocleg w hotelu  w centrum Łodzi ( wszystkie pokoje dwuosobowe  z łazienkami).

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do muzeów i innych zwiedzanych obiektów około 110 zł oraz zestawu słuchawkowego 10 zł.

Uwaga!

– ceny wstępów do zwiedzanych obiektów – podane wg cen obowiązujących na 08.03.2023r.

– w przypadku znacznego wzrostu ceny paliwa, odpłatność może nieznacznie ulec zmianie

ZAPISY w sekretariacie UTW  budynek B pok. 100  lub telefonicznie pod nr tel.:         14  631 66 80, kom. 602 156 988         czynne w godzinach pracy sekretariatu.

WPŁATY należy dokonać na:

– rachunek bankowy UTW :

Nr konta bankowego wpłat na wycieczki:     24 1140 2004 0000 3902 8127 9508

z dopiskiem  Wycieczka do Łodzi,

Warunkiem wpłaty na wycieczkę jest wcześniejsze zapisanie się na listę.

Z UWAGI NA KONIECZNOŚĆ OPŁACENIA WSZYSTKICH REZERWACJI ZAPISY ORAZ WPŁATA ZALICZKI W KWOCIE 150 ZŁ PRZYJMOWANE SĄ WYŁĄCZNIE DO DNIA 15 KWIETNIA 2023r. POZOSTAŁĄ KWOTĘ NALEŻY WPŁACIĆ DO DNIA  31 MAJA 2023 r.