WYKŁAD „PODSTAWY PRAWA SPADKOWEGO” 22.03.2023r.

22 marca 2023 r. godz. 14.00 w budynku C –  aula w ramach Akademii Prawnej Seniora wykład pt „Podstawy prawa spadkowego” wygłosiła Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie P. Karolina Gonet-Szwarga. Zadając pytanie „Spadek, czy to zawsze wielkie szczęście?” przybliżyła słuchaczom podstawy prawa spadkowego  dzieląc spadki na te :

• z testamentu gdzie spadkodawca sam decyduje kto po min odziedziczy spadek

Słuchacze poznali 3 rodzaje testamentów: własnoręczny , notarialny i allograficzny.

• z ustawy gdzie Ustawodawca w kodeksie cywilnym zdecydował kto i w jakich częściach dziedziczy po zmarłym przedstawiając kolejność dziedziczenia:
    • małżonek oraz dzieci
    • w przypadku braku dzieci małżonek i rodzice spadkodawcy
  • w przypadku braku rodziców rodzeństwo lub zstępni rodzeństwa spadkodawcy
    • cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy dopiero z braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców rodzeństwa itp,

Pani Sędzia omówiła również kwestie przyjęcia spadku lub odrzucenia  – jak przyjąć i odrzucić spadek przed sądem lub przed notariuszem.

Tekst: Bogusława Fedorowicz-Pis

Zdjęcia: Danuta Sitko