ŁAZIKOM „STUKNĘŁO” 10 LAT

ŁAZIKOM „STUKNĘŁO” 10 LAT
CategoriesAktualności

No i stało się faktem – nie wiadomo kiedy, a tu już 10 lat minęło odkąd grupa Łazików wyruszyła na swoją pierwszą wędrówkę. Jak Jubileusz, to należało to odpowiednio (godnie) uczcić. Tak więc zebraliśmy się 3 kwietnia 2023 roku w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25. Przybyli niemal wszyscy aktualni członkowie grupy, a także zaproszeni goście w osobach : Stanisław Wiatr – Prezesa UTW i Bogumiła Fedorowicz-Pis – Członek Zarządu Stowarzyszenia UTW oraz byłe Łaziki, które mimo, że nie chodzą już z nami to wciąż sympatyzują z grupą, a my mamy z nimi wspólne, wspaniałe wspomnienia. Nie zabrakło przedstawicieli mediów w osobach Lidii Jaźwińskiej z Niezależnego Serwisu Informacyjnego KADR oraz Janusza Smolińskiego – redaktora Magazynu Miasto i Ludzie. Dekorację i tło  stanowiły łazikowe akcesoria – niezbędne na każdej wędrówce – odpowiednie buty, plecak, kijki, termos, mapy, „Statut” i „Kodeks” Łazików, baner, legitymacja, tzw. poddupnik, chusta łazikowa i inne drobiazgi.

Na wstępie, po powitaniu obecnych, szefowa Ula przedstawiła pokrótce historię Łazików i ich osiągnięcia w okresie 10-letniej działalności. Należy przypomnieć, że 10-lecie zbiegło się w czasie z przekroczeniem 5.000 przebytych kilometrów. W tym czasie grupa zorganizowała 377wycieczek. 8 osób, które należą do grupy od pierwszego – 2013 roku – zostało uhonorowanych stosownym dyplomem (Gosia, Kaziu, Antoś, Tereska, Ula, Ela O., Basia i Marysia T.) Poza tym dyplomy otrzymały 3 inne osoby, wyróżniające się w różnych dziedzinach, a to: Jasiu – jako „Senior wśród seniorów” o 9-letnim stażu, Marysia S. za III lokatę w przebytych wycieczkach i kilometrach w okresie 9-letniego „łazikowania” oraz Ela B. za dbałość o sferę rozrywkową Łazików, tj. organizowanie gier, konkursów i innych zabaw.

Następnie zaprezentowane zostały Kroniki Łazików prowadzone przeze mnie (przez Gosię) – w sumie 7 pełnych roczników + I kwartał 2023 roku. Obecni zaproszeni zostali do dokonywania wpisów na przygotowanych stronach zatytułowanych „Karta Pamiątkowa”.

Z kolei w imieniu grupy Marysia S. podziękowała Uli za jej pracę i trud związane z przewodnictwem Łazikom oraz wręczyła prezent od grupy – karnet do SPA (dla regeneracji sił) oraz pamiątkową  statuetkę, a Jasiu kwiaty. Kwiaty dostała też nasza pierwsza prowadząca (przez 4 lata) Dzidka Moszumańska, która nie potrafiła ukryć zaskoczenia i wzruszenia. W imieniu Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Prezes Stanisław Wiatr pogratulował nam jubileuszu (aktywności) i życzył dalszych osiągnięć (i zdrowia), po czym Bogusia z Zarządu wręczyła wszystkim Łazikom okolicznościowe dyplomy (z gratulacjami i życzeniami).

Potem nastąpił toast szampanem oraz słodki poczęstunek – TORT, kawa i herbata  a następnie prezentacja multimedialna /wybór zdjęć Ula, opracowanie G. B./, obrazująca w skrócie nasze wędrowanie przez okres 10 lat, co wywołało wspomnienia i radość, w szczególności byłym już Łazikom, którzy na prezentowanych zdjęciach niejednokrotnie odnajdywali siebie. Odśpiewaliśmy też nowy łazikowy hymn, napisany i skomponowany przez męża naszej koleżanki Beatki .

Trochę spóźniona, z przyczyn rodzinnych, odwiedziła nas Pani Maria Kanior, (Honorowy członek UTW, była Prezes Stowarzyszenia)  która była inicjatorką powstania grypy „Łaziki”, nadała jej nazwę, która funkcjonuje do dziś oraz pogratulowała nam sukcesów w wędrowaniu i życzyła, abyśmy dalej kontynuowali naszą pasję.

Na zakończenie wszyscy Goście otrzymali niespodzianki  w postaci pamiątkowych kubków, a Łaziki również kolorowe koszulki z naszym logo. Dzień, pełen wrażeń, zakończyliśmy  w Pizzerii u Młynarzy.

To był wspaniały dzień i bardzo udana uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci.

Podziękowanie dla Uli, która włożyła dużo wysiłku, pracy i serca w jej przygotowanie, ale także innym osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Dziękujemy Zarządowi UTW za wsparcie finansowe naszego Jubileuszu.

Tekst Małgorzata Wielgus