Klub Inicjatyw Twórczych Omega
28.02.2025 – Janusz Foszcz i Ks. Robert Piechnik „100 lat działalności Polskiego Towarszystwa Tatrzańskiego” Muzeum Okregowe.
Towarzystwo Tatrzańskie powstaje w 1873 r ,działa za pośrednictwem tzw. delegatów. Po I wojnie w latach 20 następuje zmiana nazwy na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Twórcą oddziału w Tarnowie powstałego 8 maja 1924 r zostaje ks Walenty Gadowski, siedziba Oddziału Słowackiego 1.
Jednym z zadań jest udostępnienie gór polskich i ułatwienie ich zwiedzania. Członkowie prowadzą intensywne prace znakowania szlaków ; znakowanie Głównego Szlaku Beskidzkiego na odcinku od Przełęczy Knurowskiej przez Lubań do Krościenka . Z inicjatywy ks W Gadowskiego powstaje Orla Perć , efektowna ścieżka graniowa zabezpieczona w klamry, stopnie, poręcze .Systematycznie prowadzi się remonty i odnawianie szlaków na obszarze Gorców Pienin, Spiszu ,powstają nowe na terenie Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego. Oddział przyczynia się do budowy schroniska na Przehybie, Polanie Chochołowskiej i Świecy. W r 1880 z Oratorium ks. Filipinów z Gostynia przybywa ks Bogusław Królikowski, remontuje, modernizuje i rozbudowuje klasztor jest również miłośnikiem gór – na trwale związuje PTT z Klasztorem ks Filipinów.
Ostatnim prezesem Oddziału przed Ii Wojną jest ks Franciszek Pinda. Po II Wojnie w 1950 włączono PTT do PTTK . W roku 2008 PTT wraca turystyczne szlaki, w Tarnowie odradza się 12 kwietnia 2008 r , obchody 100 lecia z udziałem władz Tarnowa i delegacjami innych Oddziałów odbywają się 11 maja 2024 r. Praktycznie w każdą sobotę i niedzielę odbywają się wycieczki, organizuje się wyprawy w Alpy, Dolomity , w góry w Afryce , Ameryce płd wszędzie tam gdzie to jest tylko możliwe .
Tekst Jan Starostka
Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Wojewodztwa Małopolskiego.
Foto i koordynacja Marta Garwol