07.02.2024 – Wojciech Sypek „Burmistrz Tadeusz Tertil jakiego nie znamy” Muzeum Okręgowe Tarnów.
Moderator Jan Starostka.
Tadeusz Tertil urodził się w 1864 r w Sanoku ,po ukończeniu gimnazjum wstępuje do seminarium duchownego z którego rezygnuje po roku i rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie , uzyskując tytuł doktora praw. W 1886 r już po zawarciu związku małżeńskiego, rodzina przenosi się do Tarnowa, T. Tertil otwiera kancelarie adwokacką na placu Kazimierza. Związek z Sokołem przynosi mu stanowisko prezesa 1 900r. Jego aktywność pozwala uzyskać mandat radnego w 1906 i po rezygnacji W Rogojskiego w 1907 zostaje burmistrzem. Czas jego urzędowania to intensywne inwestowanie w rozwój miasta ;wodociągi , tramwaj elektryczny, elektrownia, gazownia miejska, ustanowienia lekarza miejskiego . W okresie I Wojny i zajęcia miasta przez wojska rosyjskie organizuje pomoc dla ludności w dostawach żywności , opału itp .W 1918 r jest członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie razem z W. Witosem oraz Ignacym Daszyńskim. Bedąc burmistrzem kilkakrotnie rezygnuje ze stanowiska, rezygnacja nie zostaje przyjęta przez radnych .
30 pazdziernika 1918 r Rada Miasta podejmuje historyczną decyzję oddajac się do dyspozycji Państwu Polskiemu -Tarnów zostaje pierwszym wolnym miastem . Tadeusz Tertil umiera 31 marca 1925 r. Po 1945r zapada cisza w Tarnowie nad jego działalnością
dopiero w 2007 r mamy ustanowiony przez Radę Miejską Rok Tertila ,podkreśla się jego zasługi dla rozwoju miasta , Rada Miasta przyznaje nagrodę dla najlepszej pracy licencjackiej, magisterskiej związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim .
tekst Jan Starostka.
Foto i koordynacja Marta Garwol