„CZARODZIEJSKI FLET”

„CZARODZIEJSKI  FLET”
CategoriesAktualności

Na ostatniej w tym sezonie bezpośredniej transmisji z METROPOLITAN wyjechaliśmy do Dąbrowy Tarnowskiej w sobotę 3 czerwca 2023r. aby obejrzeć dzieło W.A. Mozarta „Czarodziejski flet” Mimo braku nagłośnienia  w autobusie koleżanka Teresa Rakocińska jak  zawsze przybliżyła nam postać tego wybitnego kompozytora, który w czasie swojego krótkiego życia ( zmarł mając 35lat) skomponował około 600 utworów muzycznych, w tym 16 dzieł scenicznych.

„Czarodziejski flet” jest jego ostatnią operą której premiera odbyła się w 1791r. w Wiedniu. Libretto napisał w języku niemieckim Emanuel Schihaneder wykorzystując symbolikę  „loży masońskiej” do której należał także Mozart.

Przedstawia ona historię wędrówki i miłości  młodego księcia Tamina do pięknej  córki „Królowej nocy” – Paminy. Chcąc otrzymać jej rękę przechodzą obydwoje szereg ciężkich prób w wyniku czego zdobywają prawdę i dostępują wtajemniczenia. Kochankowie zostają poddani próbom milczenia, ognia i wody by ostatecznie zło zostało pokonane a wiedza, dobro i miłość zwyciężyła. Tytułowy „flet” chroni bohatera przed wieloma niebezpieczeństwami, towarzyszy im także ptasznik Papageno wnosząc szereg humorystycznych elementów.

Od października br. Czekają nas kolejne wydarzenia operowe między innymi: „Nabucco”, „Carmen”, „Romeo i Julia” czy „Madam Butterfly”