TOMOGRAFIA STOPY – PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY Z UTW

TOMOGRAFIA STOPY – PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY Z UTW
CategoriesCo planujemy

Bardzo serdecznie zapraszamy Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w Tarnowie do zaangażowania się w nasze badania naukowe realizowane w interdyscyplinarnym zespole przez pracowników Akademii Tarnowskiej. Temat: Opracowanie algorytmu analizy termogramów stopy, z uwzględnieniem stopy cukrzycowej. Celem badań jest analiza i obróbka termogramów w programie FLIR TOOLS PRO. Porównane zostaną termogramy osób zdrowych z termogramami osób chorujących na cukrzycę (w tym zagrożonych syndromem stopy cukrzycowej, ale bez widocznych ran i uszkodzeń skóry na stopie). Porównane zostaną termogramy wykonane termografią pasywną (bez ochłodzenia skóry) i termografią aktywną (z ochłodzeniem skóry). Mamy współpracę z Europejskim Instytutem Podologicznym którego jeden z gabinetów również mieści się w Tarnowie. Mamy przebadane już kilkadziesiąt osób z cukrzycą a nawet z problemami syndromu stopy cukrzycowej.

WSTĘPNIE PROPONOWANY TERMIN TAKIEGO SPOTKANIA W AKADEMII TARNOWSKIEJ TO PIĄTEK 26 KWIETNIA 2024. ZAPISY  W BIURZE UTW W DNIU 23 KWIETNIA 2024R. ZAPRASZAMY

Wyjaśnienia szczegółowe:

            Cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia nerwów i powikłania zwanego stopą cukrzycową które często wiąże się z amputacją palców a nawet stopy. Zaproponowano zastosowanie termografii aktywnej we wspieraniu wczesnej diagnostyki. Badanie jest proste i bezstykowe. Ponieważ dopiero opracowujemy metodykę takiego badania potrzebujemy licznej grupy kontrolnej (bez cukrzycy) ale też mile widziane są osoby z cukrzycą bądź nią zagrożone. W pomiarach nie mogą uczestniczyć osoby po amputacji  czy z widocznymi jątrzącymi się ranami.

Badanie dotyczy stopy i nóg.Na badania zaprosimy też fizjoterapeutów  którzy mogą dodatkowo wykonywać ocenę równowagi statycznej i symetrii obciążania ciężarem własnego ciała z wykorzystaniem platformy Balance4Me z oprogramowaniem MassTrack oraz ocenę ustawienia stóp z wykorzystaniem Kwestionariusza FPI (Foot Posture Index). Zaprosimy też pielęgniarkę która wykona pomiar cukru i ciśnienia krwi. Może też udzielić fachowych rad odnośnie pielęgnacji stóp i profilaktyki zdrowotnej.

Odnośnie badania termograficznego które jest mało znaną techniką: Nie przewidujemy żadnych większych niedogodności ani zagrożeń związanych z udziałem w tym badaniu, z wyjątkiem poświęcenia własnego czasu. Termografia jest metodą bezstykową i całkowicie bezpieczną. Zasadą wykonania termogramu jest pomiar emitowanego promieniowania podczerwonego (czyli ciepła emitowanego z powierzchni ciała) w zakresie podczerwieni. Urządzeniem jest kamera termograficzna analizująca promieniowanie podczerwone w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR, ang. near infrared) to zakres 0,8−2,5 μm. Obraz tworzony jest na siatce czyli matrycy mikrobolometrów. Zasada działanie jest podobna jak w aparacie cyfrowym, lecz obraz w promieniowaniu podczerwonym ma mniejszą rozdzielczość niż aparaty cyfrowe. Pewne niedogodności dla osoby w trakcie wykonania termogramów mogą dotyczyć przyjęcia niewygodnej pozycji ciała, ochłodzenia stopy w czasie przygotowywania termogramów w gabinecie podologicznym.

Termografia jest stosowana w medycynie i jest też komercyjnie stosowana w gabinetach kosmetologicznych do oceny stanu skóry klientów (np. cellulitu). Badanie nie jest refundowane przez NFZ a koszt jego jak wynika z informacji z Internetu na dzień 20 06 2023 r to kilkaset złotych (do 400 PLN).  Przebieg, zakres i długość trwania procedur, które mają być stosowane, w szczególności wszelkie uciążliwości i zagrożenia dla zdrowia uczestnika związane z jego udziałem w  badaniu: W trakcie wizyty w gabinecie podologicznym wykonane zostaną zdjęcia i filmy termograficzne. Jak się przygotować?  Do gabinetu trzeba przyjść na umówioną godzinę, wypoczętym. Jeśli jesteś chory, źle się czujesz, na stopach są widoczne rany to nie można wykonać termogramu które będą potrzebne do badania naukowego. Przed wykonaniem zdjęć termograficznych możesz zostać poproszony o zdjęcie butów i skarpet (rajstop) na kilkanaście minut przed rozpoczęciem obserwacji stóp, zajęcie wygodnego miejsca w fotelu lub na leżance. Zostaniesz poproszony o wyrażenie zgody na udział w badaniu, wypełnienie ankiety. Przygotowanie może zająć kilkanaście minut. W trakcie obserwacji stóp uczestnik badania będzie proszony o zajęcie pozycji leżącej na leżance tak by stopy luźno zwisały z leżanki, o zajęcie pozycji stojącej, położenie stóp na kilka minut na chłodnej powierzchni w celu ich schłodzenia. Wykonanie zdjęcia lub filmu termograficznego może zająć 5-15 minut. W badaniu naukowym będą wykorzystane termogramy wykonane w trakcie wizyty a do ich interpretacji posłużą dane ankietowe.

Bardzo liczymy na Państwa współpracę i zaangażowanie

serdecznie pozdrawiam

dr inż. Agnieszka Lisowska-Lis

Akademia Tarnowska