WYDARZENIA KULTURALNE UTW

WYDARZENIA KULTURALNE UTW
CategoriesAktualności

W słoneczne sobotnie popołudnie 20.05.2023 r. my słuchacze UTW pojechaliśmy do Dąbrowy Tarnowskiej – a pierwszym punktem było zwiedzanie Ośrodka Spotkań Kultur, po którym oprowadzał nas Pan dyrektor Paweł Chojnowski.

Opowiedział nam bardzo ciekawą historię dąbrowskich Żydów, ich zwyczaje, tradycje,  obrzędy i codzienne życie. Synagoga tzw. nowa zbudowana wg projektu żydowskiego architekta Abrahama Goldsteina w II połowie XIX wieku. We wnętrzu synagogi zachowały się oryginalne malowidła, polichromia, których autorami byli zarówno włoscy jak i okoliczni artyści. W sali modlitewnej na suficie znajduje się Lewiatan połykający własny ogon jako symbol czasów mesjańskich. W oszklonej wnęce umieszczono Torę, która przetrwała zawieruchę II wojny światowej w tuchowskim  klasztorze redemptorystów. Liczne malowidła przedstawiające sceny biblijne znajdują się również na dwóch kondygnacjach babińca i przedsionka. Są tam również sprzęty codziennego użytku, instrumenty muzyczne w tym wiekowa cytra . Dla podkreślenia współżycia Żydów i Polaków na ścianie Synagogi umieszczono zdjęcia ówczesnych mieszkańców wsi Otfinów. Jedna z uczestniczek wycieczki odnalazła tam zdjęcie nieżyjącego już ojca a druga swojego chrzestnego w stroju krakowskim, który pełnił rolę starosty na dożynkach powiatowych w 1936 r. W tym okresie liczba społeczności żydowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej sięgała ponad 2 tys.osób. Nastał czas wojny, w Dąbrowie utworzono getto, z którego w 1942 część żydów wywieziono do obozów zagłady a część rozstrzelano na miejscu. Jednym z ocalałych był pobożny żyd Samuel Roth, dzięki któremu zachowało się wiele dokumentów, modlitewników, ponad 200 starych ksiąg, które przekazał na rzecz Synagogi. W chwili obecnej w Dąbrowie Tarnowskiej nie mieszka już ani jeden Żyd.

Cała nasza grupa z dużym zainteresowaniem wysłuchała opowieści, anegdot i różnych ciekawostek w interesujący sposób przekazanych przez Pana Chronowskiego. Po godzinnej przerwie na coś dla ciała, spacerkiem przez Dąbrowski rynek udaliśmy się do kina Sokół aby uczestniczyć w bezpośredniej transmisji z MetOpera w Nowym Jorku opery W.A. Mozarta „ Don Giovanni”.

Akcja opery rozgrywa się w hiszpańskiej Sewilli ,która  w czasach Mozarta  była miastem mitycznych, krętych ulic, gorącokrwistych młodzieńców i egzotycznie pięknych kobiet .Legendę o Don Juanie Mozart przedstawił w swojej operze z lekką ironią . Główną rolę Don Giovaniego śpiewa Peter Mattei a jego towarzysza Leporello – Adam Płachetka. Opera rozpoczyna się od śmiertelnego pojedynku a kończy zaciągnięciem tytułowego bohatera do piekła.

Piękna muzyka Wolfganga Amadeusza  Mozarta rozbrzmiewała w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Nathalie Stutzmann.

To kolejny dobrze, miło w gronie znajomych seniorów spędzony czas.

Zdjęcia Teresa Rakocińska

Tekst Grażyna Jackowiec