Łaziki

300 wycieczek Łazików

 Czas szybko biegnie i ani się obejrzeliśmy jak stuknęła nam 3-cia setka, czyli 300 wycieczka grupy turystyki pieszej ” Łaziki”. Gdy zaczynaliśmy przygodę z wędrówkami, a było to 16 kwietnia 2013 roku, nikt nie przypuszczał, że będzie ona trwała tak długo. A to już osiem niesamowitych lat. Z łezką w oku oglądamy i wspominamy nasze pierwsze wycieczki. Jacy wtedy byliśmy piękni i młodzi. Lata upływają, a my wciąż jesteśmy piękni i młodzi – duchem. Wciąż mamy pasję, energię i wciąż jesteśmy „głodni ” następnych wycieczek.

Te 300 wycieczek w przeciągu 8 lat, to tak jakbyśmy przez 1 rok chodzili codziennie /pomijając niedziele i święta/ po 13,5 km. Tak, przemaszerowaliśmy w tym czasie 4007 km.

Część grupy, a jest to  10-cio osobowy trzon, chodzi od samego początku i ma na swym koncie nawet 80-90 % wycieczek. Gratulacje !

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Domku Myśliwskim, w którym wzięli udział prawie wszyscy członkowie grupy a swoją obecnością zaszczycił nas Prezes UTW Pan Stanisław Wiatr. Pogratulował nam osiągniętego sukcesu,  życzył dalszych udanych wypraw i wręczył pamiątkowy dyplom z książkami turystycznymi.

Swój „publiczny debiut” miała Kronika Łazików, prowadzona od kilku lat przez Małgosię Wielgus, zawierająca opisy naszych wycieczek wraz ze zdjęciami.

Jako „grupa zorganizowana” posiadamy legitymacje członkowskie, własny Kodeks Łazika i baner łazikowy, który mamy od 100-nej wycieczki, a teraz uwieczniliśmy na nim podpisy.

Serdecznie dziękuję wszystkim Łazikom za chęć , wytrwałość i poniesiony trud, za wspaniałą atmosferę na każdej wycieczce, za radość z naszego wspólnego „łazikowania” i … do następnych spotkań.

Tekst Urszula Marzec
Zdjęcia wykonane przez: M. Stec, M. Wielgus opublikowane w galerii zdjęć.

 

Łaziki w 2021 r.
Mimo panującej pandemii i trwającej zimy, grupa turystyki pieszej „Łaziki” jest cały czas aktywna. Staramy się przynajmniej raz w tygodniu wybrać na wycieczkę i tym samym zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Czas spędzony na świeżym powietrzu,  na łonie natury i w gronie zaprzyjaźnionych osób bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i odporność zdrowotną.
Z uwagi na porę zimową i trudności komunikacyjne nasze wycieczki nie są zbyt długie i dalekie,  wędrujemy po znanych nam pobliskich okolicach. Jest to więc pasmo Brzanki,  Łowczówek, Trzemesna, Las Tuchowski,  Gromnik, Wolnica czy puszcza Niepołomicka,  a ostatnio wybraliśmy się na Bocheniec.
Mamy szczęście do pogody, humory i zdrowie nam dopisują i z utęsknieniem czekamy na wiosnę,  dalsze i dłuższe wycieczki oraz powrót do normalności.

Tekst i wybór zdjęć zamieszczonych w galerii: Urszula Marzec.

 

 

 

 

 

 

 

Łaziki w 2020 r.

Skończył się rok, a wraz z nim przyszedł czas na podsumowania. Był to rok zupełnie inny od poprzednich, rok pandemii i związanych z nią wielu ograniczeń i obostrzeń, kwarantanny.

Mimu trudnego czasu Łaziki znalazły w sobie siłę i chęć do wspólnego wędrowania i spotykania się. Oczywiście wszystkie wspólne wyjścia odbywały się w dozwolonym okresie i z zachowaniem wszelkich zaleceń i obostrzeń.

I tak w minionym 2020 roku Łaziki zorganizowały 34 wycieczki i przemaszerowały łącznie 486 km. Z uwagi na trudności komunikacyjne nasze wędrówki  odbywały się głównie w okolicach powiatu tarnowskiego i jego najbliższych okolicach. Wycieczki nie były długie, powtarzaliśmy znane nam trasy, ale dla nas najważniejsze było spotkanie ze znajomymi i pobyt na świeżym powietrzu. To dawało nam siłę na przetrwanie tego ciężkiego okresu pandemii.

Tęsknimy za naszymi dalszymi i dłuższymi trasami, za odkrywaniem i poznawaniem nowych miejsc. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spełniać nasze małe marzenia.

Prowadząca grupę Łaziki –   Urszula Marzec

Prowadzący grupę „Łaziki” Urszula Marzec

12.03.2020 r.  Ołpiny – Żurowa – -Ryglice

Zachęceni dobrymi prognozami pogody postanowiliśmy wybrać się na trochę dłuższą wycieczkę. Wysiadamy 11-osobową grupą w Ołpinach i drogą asfaltową maszerujemy w kierunku Żurowej. Tym razem skręcamy z drogi głównej w las i stromo ścieżką gęsto porośniętym  borowiną i drzewami  zboczem dochodzimy do okazałych baszt skalnych – to Skały Borówki.  Znajdują się one na szczycie wzgórza Wierzchowina /360 m n.p.m./ i zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego. Skały powstały na dnie Oceanu Tetydy, który w dawnych epokach geologicznych znajdował się na tym obszarze. Na ścianach można obserwować różne formy wietrzenia skał. W skałach są niewielkie jaskinie, w których przez dzień ukrywają się, a w zimie hibernują nietoperze, jest olbrzymi okap, pod którym urządzono miejsce biwakowe. W jednej ze ścian ktoś wykuł wnękę, w którą za szklaną szybką zamontował figurkę Matki Boskiej, a pod nią tablicę z napisem, wokół której narysowano krzyże imitujące różaniec. Dla wspinaczy skalnych poprowadzono na Borówce 20 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności.   Byliśmy zachwyceni tym miejscem, kilka razy byliśmy w Żurowej, a na skałkach pierwszy raz. Żurowa to wieś królewska, założona w 1368 r. przez Kazimierza Wielkiego. Rozwój  w XIX w. zapewniło jej bednarstwo i tkactwo, a wyroby bednarskie trafiały głównie na rynek rosyjski. I tak pozostało do dziś , na każdym kroku można tu spotkać zakłady stolarskie produkujące wyroby z drewna, głównie bukowego. Zmieniamy trochę trasę i udajemy się w stronę Swoszowej, gdzie korzystamy z zaproszenia na ganek domku letniskowego. Tutaj odpoczywamy, bo przed nami jeszcze długa droga. Pogoda dopisuje, jest bardzo ciepło, wieje dość mocno ciepły wiatr, a my rozkoszujemy się wspaniałymi widokami i budzącą się wiosenną przyrodę. Po wejściu na pasmo Brzanki podziwiamy dobrze widoczne na horyzoncie Tatry Słowackie. Nadkładając trochę drogi, ale za to maszerując inną trasą, dochodzimy do Podlesia, wspinamy się na Wielką Górę, skąd rozpościerają się widoki na Ryglice i okoliczne wzgórza. Pozostaje nam tylko długie  zejście z góry i już jesteśmy u celu naszej wycieczki. Przechodzimy obok kościoła św. Katarzyny i dochodzimy do rynku. Nazwa Ryglice wywodzi się z XIV w., kiedy to wieś otrzymała od Wł. Łokietka prawo do pobierania myta za przejazd miejscową drogą. Aby uniemożliwić korzystanie z traktu bez opłaty w porze nocnej drogę „ryglowano”. Po przejściu 20 km czeka nas niemiła niespodzianka, trzy kolejne autobusy nie przyjeżdżają, dopiero czwarty zabiera nas do Tarnowa. Ale i tak byliśmy zadowoleni z wycieczki.

Tekst Urszula Marzec

06.03.2020 r.  Rzuchowa – Słona Góra – Poręba Radlna

Kontynuujemy szlak okrężny wokół Tarnowa i zaczynamy naszą wycieczkę w Rzuchowej w gronie 10 osób.  Zatrzymujemy się przy kamiennym krzyżu – pomniku ku czci zamordowanych 11 więżniów przez hitlerowców w 1939 r.  Mijamy Swiebodzin  i dochodzimy do mostu na Białej, przejazdu kolejowego i stacji PKP Kłokowa i pętli autobusu linii 225. Mimo padającej mżawki nie korzystamy z czekającego autobusu , tylko idziemy dalej. Biała tworzy tu ładne zakole, ana jej drugim brzegu dostrzegamy pasące się sarny. Spotykamy pierwsze wiosenne oznaki, tj. kwitnące na różowo  krzewy wawrzynka wilczełyko. Przestaje padać i skręcamy  w las w kierunku Słonej Góry. Po osiągnięciu wzniesienia / 403  m n.p.m./ zatrzymujemy się na krótki odpoczynek, a ścięte duże drzewa służą nam do siedzenia. Mijamy cmentarz wojenny z okresu I wojny św. i udajemy się w kierunku Poręby Radlnej. Cały czas schodzimy w dół drogą  obok lasu i pól i tu również napotykamy symptomy zbliżającej się wiosny, kwitnie podbiał i goryczka krzyżowa, a wokół słychać już śpiewy ptaków, a i pogoda coraz ładniejsza. Nawet na koniec zaświeciło nam słońce.  Po przejściu 10 km dochodzimy do przystanku w Porębie, gdzie za kilka minut mamy autobus.

Tekst Urszula Marzec

28.02.2020 r. Szynwałd – Skrzyszów

Wyjeżdżamy poza Tarnów, a tu zmiana pogody i znów musimy skorygować nasze wycieczkowe plany. Wysiadamy w Szynwałdzie, gdzie wita nas całkiem zimowy krajobraz i padający mokry śnieg. Udajemy się w stronę Trzemesnej i po łagodnym podejściu pod górkę skręcamy w stronę zalewu w Skrzyszowie. Rozkoszujemy się zimowymi widokami, przysypanymi śniegiem  polami i przepięknie udekorowanymi na biało drzewami, krzewami i trawami. Być może to już ostatni raz tej zimy oglądamy takie widoki. Idziemy przez bagna i treny zamieszkane przez bobry w rozlewisku potoku Korzeń, aby dojść do utworzonego dalej zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie. Na zalewie obserwujemy ptactwo wodne, które ma tu dogodne warunki do egzystencji. Co prawda śnieg przestał już padać i wyszło zza chmur słońce ale na korektę trasy było już za póżno. Po krótkim odpoczynku nad zalewem 12– osobowa grupa skorzystała z zaproszenia na kawę do Kazia i tak nasza wycieczka zakończyła się w Skrzyszowie po przejściu tylko 9 km. Może następnym razem warunki do wędrowania okażą się łaskawsze.

Tekst Urszula M.

.

21.02.2020 r. Wola Rzędzińska – Lasek Lipie

Mimo zapowiadanych opadów deszczu zdecydowaliśmy się wyjść na trasę i spróbować choć trochę pomaszerować. Zaczynamy w Woli Rzędzińskiej koło stadionu sportowego „Wolania” i kierujemy się w stronę Lasku Lipie. Niebo jest zachmurzone, ale na razie nie pada, więc ruszamy w drogę 11-osobową grupą. Zatrzymujemy się na granicy Woli Rzędzińskiej i Tarnowa by skonsumować pączki, wszak wczoraj był „tłusty czwartek”. Posileni ruszamy w drogę i idziemy leśną dróżką przez Lasek Lipie. Las o tej porze roku jest smutny i szary, ale widać pierwsze oznaki końca zimy tj. kwitnącą leszczynę i zielony bluszcz pokrywający glebę i wspinający się po pniach drzew. W składzie gatunkowym drzew przeważa dąb szypułkowy i brzoza, miejsca podmokłe porastają olchy i jesiony z domieszką osiki, sosny i grabu. Jest to największy kompleks leśny w granicach Tarnowa,  a przez kolarzy górskich zwany „parkiem rowerowym”. Powoli zaczyna pruszyć lekki mokry śnieżek, który z czasem przechodzi w deszcz. Koniec lasu, zatrzymujemy się pod  kolarską wiatą na krótki odpoczynek . Ponieważ opady deszczu nasilają się, więc zapada decyzja o zakończeniu wycieczki.  Po raz pierwszy musieliśmy skrócić wycieczkę ze względów pogodowych. I tak po przejściu tylko 6 km rozchodzimy się do domów w różnych kierunkach. Mamy nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy i zaplanowaną trasę przejdziemy w innym czasie.

Tekst Urszula M.

14.02.2020 r.  Skrzyszów – Pogórska Wola – Wola Rzędzińska

 Kontynuujemy spacery wokół Tarnowa czerwonym szlakiem, i zaczynamy naszą wędrówkę w Skrzyszowie. Boczną drogą obok fermy kur dochodzimy do szosy, by zaraz skręcić w leśną dróżkę. Na trasie ciepłe sosnowe lasy, tereny pól i podmokłych łąk, odcinki piaszczyste i błotniste. Mijamy rozrzucone zabudowania osiedla Jażwiny i po krótkim czasie przechodzimy przez ruchliwą szosę E-4. Zatrzymujemy się w Pogórskiej Woli pod wiatą, bar niestety w remoncie. Przy szosie na skraju zagajników sosnowych w miejscu licznych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej stoi  pomnik: tu  11.08.1944 r. zginęła Helena Marusarzówna, młoda mistrzyni narciarstwa polskiego, kurierka tatrzańskiego szlaku Zakopane- Budapeszt. Ruszamy płaskim,ale skomplikowanym terenem dróg, ścieżek i zagajników, mijamy stadninę koni i dochodzimy do wsi Sredziny. Przechodzimy obok bazy paliw i wychodzimy na drogę utwardzoną, gdzie zaczynają się już zabudowania Woli Rzędzińskiej.  Dochodzimy do przejazdu kolejowego i skręcamy w stronę neogotyckiego kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z grotą MB z Lourdes. Po przejściu 15 km  jesteśmy na przystanku autobusowym, ale 13-osobowa grupa musi nieco poczekać na autobus. Mimo zapowiadanych lekkich opadów deszczu udało nam się przejść trasę bez jednej kropli, ale zimy w dalszym ciągu nie spotkaliśmy.

Tekst  Urszula Marzec

30.01.2020 r. Czarna – Jodłówka Wałki

W Czarnej powitał nas ostry i mrożny wiatr, więc jak najszybciej staraliśmy się opuścić teren pojedynczych zabudowań i wejść w kompleks leśny, gdzie było już zdecydowanie cieplej. Maszerując lasem napotkaliśmy ekipy pracujących przy wycince drzew leśników. Zima, której w lesie też nie było, to pora na prace porządkowe w lesie, stąd wzdłuż drogi poukładane „metrówki” pociętego drewna, a dla nas to miejsce na krótki odpoczynek i łyk gorącej herbaty. Dalej droga prowadziła wzdłuż linii kolejowej. Na piaszczystej skarpie,  w niedużej odległości od siebie,  zauważyliśmy  sporo wejść do lisich nor i oczywiście ślady do nich prowadzące. Następnie wchodzimy w las i szukamy odpowiedniego miejsca na śniadanie. Tym razem było to powalone drzewo, na którym cała 13-osobowa grupa znalazła miejsce. Mijamy małe potoczki, będąc dopływami rzeki Czarnej, od której pochodzi nazwa miejscowości.     I tak po przejściu 13 km dochodzimy do Jodłówki, gdzie zaraz mamy powrotny autobus. Krótka „zimowa”, ale przy sprzyjającej pogodzie, wycieczka była dla nas okazją do spotkania i krótkiego relaksu.

Tekst Urszula Marzec

23.01.2020 r. Poręba Radlna – Zawada – Skrzyszów

Wycieczkę zaczynamy w Porębie Radlnej i od razu drogą boczną krótko i stromo  podchodzimy do ostatnich zabudowań wsi. Przed nami pośrodku lasów duże pole porośnięte zielonym poplonem, a nim kilkanaście pasących się saren, które na nasz widok szybko uciekły do lasu. Część osób mogła zobaczyć tylko znikające w oddali ich lusterka. Wędrujemy przez zagajniki, wąwozy i widokowe tereny pól, mijamy po drodze ośrodek wspólnoty Cenacolo/Wieczernik/- jeden z trzech takich domów w Polsce, który niesie pomoc młodym uzależnionym ludziom. Dochodzimy do kapliczki z figurą Chrystusa w Zawadzie i przed szczytem Góry św. Marcina skręcamy  w boczną drogę w kierunku Lasu Kruk. Po drodze zatrzymujemy się w lesie , w pięknym miejscu ze stołem i ławeczkami, w sam raz dla 12 -osobowej grupy Łazików. Z uwagi na moją nieobecność na ostatniej wycieczce przedstawiłam grupie podsumowanie naszych dokonań. W ciągu siedmiu lat naszego wspólnego wędrowania odbyło się 250 wycieczek i przemaszerowaliśmy aż 3341 km, z czego jesteśmy wszyscy dumni i bardzo zadowoleni.  Rok ubiegły też był bardzo udany, bo spotykaliśmy się 39 razy. Najbardziej aktywni członkowie Łazików  w ubiegłym roku zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Należą do nich: Marysia S. – 39 wycieczek , Marysia T. – 38, ja – 37, Basia S. – 30. Nowym członkiem zespołu, który otrzymał legitymację Łazika został Rysiek W.- 29 wycieczek, który przeszedł chrzest łazikowy i wykonał skok przez kijki. Kochani, tak trzymać i odliczamy dalej do następnych rocznic. Dziękuję jeszcze raz wszystkim za chęć uczestniczenia w naszych cotygodniowych wędrówkach. Po krótkim odpoczynku ruszamy w trasę i naszym oczom ukazują się pozawieszane na drzewach zwierzątka – pluszaki , fajny widok,  mijamy pomnik w Lesie Kruk i  po przejściu 16 km jesteśmy w Skrzyszowie.

Tekst Urszula Marzec

17.01.2020 Piotrkowice-Trzemesna-Las Tuchowski

Dzisiejsza trasa rozpoczyna się w Piotrkowicach i jest odwróceniem naszej trasy sprzed miesiąca, przynajmniej do Trzemesnej. I tak z pętli autobusowej w Piotrkowicach idziemy ścieżką leśną do
szosy Tarnów-Tuchów, którą przecinamy kierując się do Łękawki i dalej przez „Czerwony Dół” do Trzemesnej. Na trasie nasz zachwyt budzą pola i drzewa przy drodze wysrebrzone przez szron – iście
bajkowa sceneria. Dochodząc do lasu sceneria się zmienia, jest zacisznie i tylko zamarznięte kałuże na drodze, przybierające różne wzory, przypominają że jest zima. Znów mijamy leśną kapliczkę
św. Jana Nepomucena na pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba i dalej głaz znaczący cmentarz choleryczny z połowy XIX wieku. W Trzemesnej tradycyjnie zatrzymujemy się na chwilę na ławkach przy stawie  obok gajówki. Dalej, w większości lasem, dochodzimy do szlabanu gdzie zaczyna się ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza pod nazwą „Las Tuchowski”. Miejsce, jak i droga, są nam bardzo dobrze znane, gdyż bywaliśmy tu już wiele razy o różnych porach roku. Po drodze zbieramy gałązki na palenisko pod grillem. Na miejscu, pod leśną wiatą przy malowniczych stawach, zastajemy Terenię i Antosia, którzy przybyli tu pokonując krótszą trasę i już szykują ognisko. Ponieważ jest to nasza 250 wycieczka świętujemy nasz kolejny mały jubileusz. Są pyszne ciasta, które upiekła i przywiozła Terenia, pieczone kiełbaski, a nawet ziemniaczki upieczone w folii z wkładką z boczku i cebulki. Nasza niezawodna Ela zadbała o część rozrywkową, organizując konkursy, przy których wszyscy świetnie się bawili. Ale czas wracać, bo dnie są jeszcze krótkie. Idziemy do Tuchowa, skąd busem wracamy do Tarnowa. W imprezie uczestniczyło 17-tu Łazików, a długość trasy to 16 kilometrów.
Tekst Małgorzata Wielgus

10.01.2020  Rzepiennik Biskupi-Turza-Rzepiennik Strzyżewski

To pierwsza wycieczka Łazików w nowym – 2020 roku. Wysiadamy z busa wprawdzie w Rzepienniku Strzyżewskim, ale po przejściu niewielkiej odległości jesteśmy w Rzepienniku Biskupim, gdzie ma początek nasza trasa. Idziemy dłuższy czas – około 3 kilometrów – główną szosą do miejsca, gdzie obok szkoły i drewnianej rzeźby Saturna skręcamy w lewo pod górkę, aby dojść do XVI-wiecznego drewnianego gotyckiego kościółka. Jest to podobno najmniejszy kościół leżący na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, który już od dawna chcieliśmy zobaczyć z bliska, ale jakoś nie było do tej pory okazji. Kościółek, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, usytuowany malowniczo na szczycie wzniesienia skąd roztacza się rozległa panorama na Pogórze Ciężkowickie, stanowi cenny zabytek. Niestety, nie jest nam dane wejść do środka. Wracamy więc do Saturna i po przekroczeniu szosy pniemy się znów pod górkę. Z grzbietu wzniesienia mamy znów widok na okolicę, tym razem na przeciwną stronę, z zabytkowym kościółkiem wpisanym w krajobraz. Naszym celem jest prywatne Obserwatorium Astronomiczne pana Bogdana Wszołka. Obserwatorium jest centralnym punktem Rzepiennickiego Szlaku Astronomicznego, w skład którego wchodzą również monumentalne drewniane rzeźby rzymskich bogów, których imiona noszą planety układu słonecznego, zlokalizowane w centrach wszystkich wsi Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Na rzeźbach umieszczone zostały tabliczki z informacjami o poszczególnych planetach.  Idąc grzbietem wypatrujemy skrętu w prawo, ale chociaż między drzewami widać już czubek teleskopu nie ma wyraźnej drogi dojścia. Decydujemy się więc iść „na czuja”. Przedzierając się przez zarośla, pokonując strumyk i zalesione zbocze dochodzimy do celu. Gospodarza obiektu nie ma, ale zamieniamy parę zdań z żoną, rozglądamy się po obiekcie, po czym ruszamy dalej. W niedalekim sąsiedztwie znajdujemy miejsce na odpoczynek. Dalej droga prowadzi do Turzy i pomimo dodatniej temperatury i świecącego słońca jest lekko oblodzona. W Turzy kierujemy się ponownie do Rzepiennika Biskupiego, a następnie Strzyżewskiego i w ten sposób zatoczyliśmy koło pokonując około 16 kilometrów w składzie 12-osobowym. W sąsiedztwie potężnego Jowisza czekamy na bus do Tarnowa.

Tekst Małgorzata Wielgus

Podsumowanie 2019 roku

Klub turystyki pieszej „Łaziki” zrealizował w minionym roku 39 wycieczek i przemaszerował łącznie 661 km, co daje średnią 17 km na jedną wyprawę. Jest to nasz kolejny rekord – chodzimy na coraz dłuższe wycieczki. Sprzymierzeńcem tych długich jednodniowych wyjść jest oczywiście pogoda, która nas nigdy nie zawodzi.

Odwiedzaliśmy znane, utarte szlaki i to nawet kilkakrotnie, ale pojawiły się też nowe miejsca, jak np. Lipnica Murowana i jej okolice (kamienie Brodzińskiego,  Rezerwat Połom, Wieża widokowa na Szpilówce) czy Nowy Wiśnicz. Tradycyjnie wędrowanie kończymy  w grudniu wyjściem na Przehybę wraz z młodzieżą szkolną . Najdłuższą, bo aż 27 km wycieczką, była wyprawa majowa  na Liwocz. Samo wędrowanie jak i odkrywanie nowych miejsc i tras sprawia nam niezwykłą frajdę i satysfakcję. Z niecierpliwością więc czekamy na kolejne spotkanie i podejmowanie nowych wyzwań. Tworzymy grupę kilkunastu osób / około 18/ związanych ze sobą koleżeńsko i towarzysko już od blisko 7 – miu lat, choć w tym roku dołączyły do nas nowe osoby.

Drogie Łaziki

Dziękuję z całego serca wszystkim za chęć  udziału  w naszych wycieczkach, za trud poniesiony na tych dłuższych trasach i za wspaniałą atmosferę na każdej wycieczce.

Zachęcam  zatem  w przyszłym roku do kontynuowania spacerów na nowych i starych  trasach i podejmowaniu  nowych wyzwań.

Prowadzący grupę Urszula Marzec

16.12.2019  Gaboń-Przehyba

To już kolejny – siódmy raz z rzędu – idziemy na Przehybę, w ramach integracyjnej wycieczki z młodzieżą ze szkoły im. Jana Szczepanika pod kierownictwem Dyrektora Szkoły – pana Sławomira Susa. Kilka twarzy jest nam znane z naszej wspólnej wrześniowej wycieczki w Alpy Austriackie. Seniorów jest 16-tu, w tym 13 Łazików. Wędrówkę rozpoczynamy jak zwykle w Gaboniu obok leśniczówki. Pogoda, jak na razie, zupełnie nie przypomina że jest połowa grudnia – jest całkiem ciepło jak na tę porę roku. Pierwszy odcinek trasy wiedzie szeroką drogą asfaltową, wzdłuż górskiego potoku Jaworzynka, którego szmer działa kojąco. Mijamy kolejne mostki, gdyż strumyk (i droga) wije się doliną otoczoną zalesionymi górami – w sumie doliczyłam się pięciu mostków. Tak dochodzimy do nieokreślonej budowli (zwanej przez nas „bunkrem”), za którą droga skręca ostro w prawo. Wciąż idziemy pod górkę, ale teraz już bardziej stromo. Kolejny punkt na trasie to miejsce widokowe, obecnie już mocno zarośnięte, na którym posadowiono stół i ławki, więc zatrzymujemy się na łyk gorącej herbaty z termosów, małą przekąskę i fotkę. Teraz droga skręca w lewo i po pewnym czasie zaczyna pojawiać się śnieg, niestety tylko na drodze – brakuje nam widoku smreków pokrytych białym puchem lub choćby tylko oszronionych, którymi zachwycaliśmy się na poprzednich wędrówkach tą trasą. Na kolejnym zakręcie mijamy miejsce poświęcone św. Kindze. Zauważamy, że jest nowy pomnik – głaz poświęcony partyzantom „antykomunistycznego podziemia niepodległościowego”. Stąd do schroniska na Przehybie jest już niedaleko i po około 20 minutach marszu ukazuje się maszt przekaźnika, a wkrótce potem schronisko. Jest piękna słoneczna pogoda, więc możemy z tej perspektywy podziwiać Tatry. W schronisku zatrzymujemy się na dłużej – zamawiamy ciepłe dania, kawę, próbujemy swoich możliwości wokalnych, usiłując wciągnąć do współdziałania młodzież. Około 13,30 wyruszamy w drogę powrotną, żeby dojść do autokaru przed zmrokiem. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia na tle schroniska i Tatr, ostatki rzut oka na panoramę i w drogę. Teraz jest już tylko z górki, więc bez większego wysiłku docieramy do autokaru. Przebyta trasa liczyła około 18 kilometrów.
Tekst Małgorzata Wielgus

12.12.2019 r.  Zawada- Trzemesna- Łękawka

Wycieczkę zaczynamy w Zawadzie przy pętli autobusowej, skąd odkrytym terenem idziemy do kapliczki z figurą Chrystusa z 1899 r. Następnie łukiem skręcamy w lewo i długo, łagodnie wśród widokowych pól obniżamy się do zabudowań Łękawicy i szosy w dolinie potoku Łękawka. Lekko oszronione pola i podświetlone przez słońce lasy wyglądają bajkowo. Pogoda sprzyja naszej wyprawie, jest ciepło, słonecznie i bezwietrznie. Przecinamy szosę, krótko idziemy ścieżką i przez kładkę na potoku wchodzimy na wąską asfaltówkę. W rozrzuconej zabudowie długo i mozolnie podchodzimy do krzyża na widokowym grzbiecie i stromo osiągamy wzgórze 390 m n.p.m. To pierwszy ze szczytów Trzemeskiej Góry, skąd rozciągają się wspaniałe widoki. Dalej w huśtawce zejścia obniżamy się urozmaiconym terenem z rozrzuconą zabudową, z polami, zadrzewieniami i lasem mijamy kolejną kapliczkę i dochodzimy do parkingu przy leśniczówce. Tu przy kapliczce w kształcie obelisku znajduję się parking śródleśny, dogodne miejsce biwakowe i nieduży staw. Korzystamy z tak uroczego miejsca i rozpalamy ognisko przy pomocy przyniesionego suchego drewna na rozpałkę. Ognisko ładnie się pali , a my pieczemy kiełbaski, które smakują wybornie. Chyba wrócimy do dawnych naszych tradycji i w okresie zimowym częściej będziemy ogrzewać się przy płonącym ognisku. Wracamy w stronę Łękawicy, ale tylko do drogi prowadzącej w kierunku kompleksu leśnego „Czerwony Dół”. Droga prowadzi cały cały czas przez bukowy las – jeszcze tędy nie szliśmy. Po drodze mijamy  cmentarz choleryczny  z okresu 1847-1856 r. i kapliczkę św. Jana Nepomucena. Jest to część szlaku św. Jakuba na trasie Tarnów – Tuchów. I tak 10-cioosobową grupą po przejściu 19 km dochodzimy do Łękawki i dalej udajemy się na przystanek autobusowy przy zajeżdzie „Pod grzybem”.

Tekst Urszula Marzec

05.12.2019 r. Łęki Dolne – Kokocz – Zalasowa

Na przystanku autobusowym nastąpiła zmiana trasy z uwagi na czekający na pasażerów autobus i kierowcę zachęcającego nas do skorzystania z jego usług. W efekcie zamiast do Lubczy dojeżdżamy do Łęk Dolnych, skąd 13-osobową grupą udajemy  się w kierunku Zwiernika. Po drodze mijamy dwór Krasuckich z okazałym parkiem. Zatrzymujemy się w Zwierniku przy drewnianym kościółku św. Marcina, niestety zamkniętym. Jesteśmy tak niedaleko od Tarnowa, a panują tu zupełnie inne warunki, na polach i drzewach leży spora warstwa świeżego śniegu. Dalsza droga prowadzi pod górkę przez las i jest tu zdecydowanie więcej śniegu. Wychodzimy na wzniesienie Kokocz /434 m n.p.m./, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. Od południa widoczne są nawet Tatry, a od północy przy dobrej pogodzie można zobaczyć Góry Swiętokrzyskie. Idziemy odkrytym grzbietem i  niestety bardzo silnie wiejący mrożny wiatr nie pozwolił nam na skorzystanie ze znajdującej się tam wiaty. Schodzimy więc w dół w teren zalesiony i zatrzymujemy się pod okazałym pomnikiem przyrody –  grabem zwyczajnym. Jest tu nawet ławeczka,  ale pogoda nie pozwala na dłuższy postój. Kończymy więc pierwszą w zimowej szacie wycieczkę i udajemy się do Zalasowej, gdzie musimy trochę poczekać na autobus. W sumie trasa naszej wyprawy wyniosła 16 km.

Tekst Urszula Marzec

22.11.2019 r. Bruśnik – Jamna – Jastrzębia

Wykorzystując ładną jesienną pogodę grupa 16 Łazików wybrała się na kolejną wycieczkę. Z Bruśnika drogą asfaltową  kierujemy się w kierunku  wzniesienia Falkowej z samotną, pomnikową lipą-kapliczką. To tutaj według podań odpoczywał król Jan III Sobieski, wracając ze zwycięskiej wyprawy pod Wiedniem. To miejsce z wyjątkową panoramą na wszystkie strony świata. Przy pięknej pogodzie widoczne szczyty Pogórza Grybowskiego, Beskidu Niskiego i Sądeckiego a nawet Tatr. Idziemy dalej płaskim , widokowym terenem wśród pól i rozrzuconych gospodarstw. Dochodzimy do uroczego zakątka na obrzeżach rezerwatu ” Diable Skały” w Bukowcu. Zatrzymujemy się na krótki odpoczynek a część osób idzie zwiedzić zabytkową, drewnianą cerkiew łemkowską z 1805 r., przeniesioną z Kamiannej i przebudowaną na kościół. Rezerwat obejmuje liczne skałki z piaskowca o różnych nazwach i legendach. Według przekazów w skałach Bukowca ukrywali się arianie, a pobliskie żródełko służyło im za chrzcielnicę. Weszliśmy na ścieżkę przyrodniczą wokół skałek, ale ze względu na jeszcze długą drogę przed nami, musieliśmy z niej zawrócić i skierować się na właściwy szlak w kierunku Jamnej. Przechodzimy obok Kaplicy Pojednania i stromo osiągamy węzeł szlaków przy kościele i skręcamy w stronę bacówki- schroniska. Mimo tak póżnej jesieni /koniec listopada/ spotykamy przez całą drogę kwitnące kwiaty w przydomowych ogródkach jak na łąkach, zachwyt wzbudziły kwitnące polne chabry. Lasy bukowe gołe, bez liści , które pięknie szeleszczą nam pod nogami , wśród których Marysia znalazła okazałego prawdziwka. Odwiedzamy bacówkę i udajemy się w drogę powrotną. Przechodzimy przez Republikę Dominikańską na Jamnej i wybieramy szeroką drogę wśród lasów prowadzącą przez „Uroczysko” do Jastrzębi. Przeszliśmy w sumie 27 km, a ponieważ dzień jest już krótki, do Tarnowa dojeżdżamy o zmroku.

Tekst Urszula Marzec

15.11.2019 r.  Stanisławice-Puszcza Niepołomicka-Szarów.

Pomimo zaawansowanej jesieni dni są jeszcze całkiem ładne i ciepłe, więc wykorzystujemy to i ruszamy na trasę. Tym razem, w 12-osobowym składzie (jest z nami nowa koleżanka Grażynka i gościnnie przedstawicielka młodszego pokolenia Kasia), zamierzamy przemierzyć Puszczę Niepołomicką. Rozpoczynamy wędrówkę w Stanisławicach, dokąd dojechaliśmy pociągiem. Trasa jest bardzo przyjemna; idziemy przeważnie leśnymi duktami skręcając za szlakiem raz w prawo, raz w lewo. Las o tej porze jest dość smutny – przeważają kolory szarości i brązu, chociaż zdarzają się też akcenty zielone – ale ma swój urok. Napotkana sowa (puszczyk uralski) przygląda się nam spośród drzew zaciekawiona. Po drodze mijamy cmentarzyk żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, poległych tutaj podczas walk z Niemcami we wrześniu 1939 r. Kolejny etap naszej wędrówki wiedzie drogą asfaltową – „Drogą Królewską”, prowadzącą do Niepołomic. Przy drodze mijamy Dąb Króla Augusta II, pod którym król ucztował wraz ze swoją świtą w 1730 r. podczas polowania w puszczy – nie jest to wprawdzie ten sam dąb, gdyż został on powalony przez burzę; obecny został posadzony w jego miejsce w 1875 r. Na terenie rekreacyjnym Nadleśnictwa Niepołomice zatrzymujemy się na odpoczynek i posiłek, po czym ruszamy dalej. Na obrzeżu Niepołomic,  w małym barze, wzmacniamy się kawą i kierujemy się do Szarowa. Na Zamek w Niepołomicach nie mamy już czasu, chociaż była taka ewentualność. W Szarowie wkrótce mamy pociąg do Tarnowa.  W sumie pokonaliśmy w tym dniu  22 kilometry.

Tekst Małgorzata Wielgus

11.11.2019 r. Tuchów – Łowczówek -Piotrkowice

Tradycyjnie jak co roku grupa Łazików wybrała się w Swięto Odzyskania Niepodległości szlakiem  cmentarzy z okresu I wojny światowej  do Łowczówka. Wycieczkę 10-cio osobowa grupa zaczęła w Tuchowie ; przy drodze mijamy cmentarz wojskowy nr 161, przechodzimy obok cmentarza komunalnego w obrębie którego znajduje się cmentarz nr 160. Podchodzimy drogą asfaltową do przysiółka Grabek, gdzie na skraju lasu odwiedzamy kolejny cmentarz nr 158. Wychodzimy na drogę grzbietową w Mesznej Opackiej , gdzie zatrzymujemy się na kawę w miejscowym „Manhattanie”. Następnie czeka nas ostre zejście w dół błotnistą ,pokrytą liśćmi ścieżką, przejście przez potok Mesznianka i polami wychodzimy na drogę w Buchcicach. Przy wspaniałej pogodzie rozkoszujemy się widokami na najważniejsze wzniesienia Pogórza i Beskidów a nawet Tatr .Idziemy odkrytym terenem widokowym i polną ścieżką wzdłuż lasów brzozowych i modrzewiowych i podziwiamy złote kolory jesieni. Przepiękne  żółto – złote zagajniki brzozowe w połączeniu z zielonymi polami i łąkami przy błękitnym czystym i słonecznym niebie tworzą  niesamowity widok, jesteśmy zachwyceni. Jeszcze tylko niewielkie podejście i już jesteśmy w Łowczówku. Jest to najważniejszy i największy cmentarz nr 171 Legionistów Polskich, spoczywa tu 113 Polaków, 162 Austriaków i 241 Rosjan. Rozegrała się tu jedna z najcięższych bitew  w okresie świąt Bożego Narodzenia  w 1914 r. Zapalamy znicze, chwila zadumy i pamiątkowe zdjęcie. Spotykamy tu liczne grupy odwiedzające cmentarz; grupę rowerzystów z Grybowa, tarnowskich harlejowców „Watahę”z naszym kolegą, jak również całe rodziny. Zmiana planów i w drogę powrotną kierujemy się w stronę Łowczowa, mijamy stację PKP, przechodzimy przez most na Białej i dość stromym podejściem wychodzimy w  Piotrkowicach po przejściu 19 km. Ponieważ jest dzień świąteczny i mamy dużo czasu do odjazdu autobusu, więc zatrzymujemy się w zajeżdzie „Pod Grzybem” na mały obiad. Jeszcze jedna udana jesienna wycieczka i mamy nadzieję na kolejne.

Tekst Urszula Marzec

04.11.2019 r. Jaworsko – Wolnica – Wojnicz

Na kolejną jesienną wycieczkę na zbiórkę przychodzi 9-cio osobowa grupa Łazików, a w Wojniczu dosiadają do nas dwie nowe osoby. Wędrówkę zaczynamy w Jaworsku- Wilkówce drogą asfaltową widokowym odkrytym terenem. Mijamy pojedyncze gospodarstwa osady Łazy i osiągamy kompleks lasu, to Milowski Las. Idziemy gruntową drogą-ścieżką między drzewami na mało wyróżniający się wierzchołek Wolnicy/400m/. Jest to w przeważającej części las bukowy, stąd na drodze dużo opadłych z drzew liści, które przepięknie szeleszczą nam pod nogami. Dochodzimy do węzła szlaków przy obiektach leśnych/ambona,schron, kapliczka św. Huberta, miejsce do grilowania/, gdzie zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek. Ileż to razy już tu byliśmy, ale bardzo lubimy to miejsce. Następnie ruszamy w drogę cały czas maszerując przez las, gdzie trwa porządkowanie lasu przez leśników. Mijamy Sukmanie i już jesteśmy w Rezerwacie Przyrody ” Panieńska Góra”.  Na górze znajduje się jubileuszowy Krzyż Nowego Tysiąclecia i ruiny – pozostałości zamku obronnego z XV w.. Po wyjściu z lasu niestety zaczął  kropić lekki deszczyk, więc szybkim marszem przez Wielką Wieś , po przejściu 18 km, dochodzimy do Wojnicza. I tym razem była to  też wspaniała wycieczka , nietrudna trasa, piękny bukowy las i sprzyjająca nam pogoda. Do zobaczenia na następnej wyprawie.

Tekst Urszula Marzec

25.10.2019  Poręba Radlna- Zawada-Las Kruk-Skrzyszów

Zapowiada się piękny ciepły dzień, więc nie możemy zostać w domu i przepuścić takiej okazji do wędrówki. Z Poręby Radlnej,  w 13-to osobowym składzie,  drogą pod górkę, kierujemy się do Zawady. Po drodze mijamy ośrodek Wspólnoty Cenacolo, ale tym razem nie zatrzymujemy się tu. Idziemy czerwonym szlakiem. Minąwszy Zawadę wchodzimy w obszar leśny. Pod naszymi nogami szeleszczą złoto-brązowe bukowe liście. Dochodzimy do położonego w wąwozie Pomnika – miejsca pochówku rozstrzelanych tu przez Niemców w 1941 roku  53 Polaków, przywiezionych z tarnowskiego więzienia, w tym Stefanię Hanausek, młodą działaczkę ruchu oporu. W zadumie zapalamy na mogile znicz. Wędrówka miała zakończyć się w Skrzyszowie, ponieważ jednak jest jeszcze wczesna pora i piękna pogoda postanawiamy wrócić do Zawady, tym razem szlakiem zielonym, a następnie przez Górę św. Marcina do Tarnowa. I tak trasa wydłużyła się do  14 kilometrów

Tekst Małgorzata Wielgus

15.10.2019  Wróblowice – Jurasówka – Rychwałd

Wykorzystując przepiękne dni trwającego nadal ‘’babiego lata” wybieramy się na wycieczkę w pasmo Pogórza Rożnowskiego. W grupie 9-osobowej Łazików trasę rozpoczynami  w Wróblowicach skąd drogą rowerową a równocześnie będącą drogą dojazdową do stacji narciarskiej idziemy na Jurasówkę. Droga wije się wśród lasów i pól będących w pełnej krasie jesiennej. Nie możemy nadziwić się kolorom typowym dla złotej polskiej jesieni; żółtym, złotym ,pomarańczowym, brązowym. Na nic zdaje się już wstępowanie do lasu w poszukiwaniu grzybów ,gdyż gruba warstwa liści uniemożliwia ich znalezienie. Po przejściu ok.4 km dochodzimy do stacji narciarskiej Jurasówka, gdzie trwa remont tarasów widokowych, rozbudowa parkingu i przygotowania do sezonu narciarskiego. Jakże inny widok roztacza się przed nami w porównaniu z krajobrazem zimowym kiedy parę miesięcy temu niektórzy z nas szusowali tu na nartach! Dzisiaj przy bardzo dobrej widoczności od strony południowej podziwiamy zarys Tatr, a od strony północnej najwyższe wzniesienie  w tej okolicy Wał . Idąc dalej żółtym szlakiem dochodzimy do Wału, mijamy ”Chatę pod Wałem ”i dochodzimy do punktu widokowego. Rozpościera się tu przepiękny widok na Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie, Beskidy i Jurasówkę.

Kolejnym naszym celem dzisiejszej wędrówki jest cmentarz wojenny w Lichwinie tzw.Głowa Cukru. Przewodnictwo powierzamy Tośkowi, który kierując się wskazaniami GPS szybko doprowadza nas do celu. Od drogi na cmentarz prowadzi stroma ścieżka przez las. Obecnie wzgórze o nazwie Gródek porośnięte jest lasem, a w czasie I wojny światowej było bezleśne i dlatego przez żołnierzy austriackich nazwane zostało „Głową Cukru”. Pochowano tu :273 żołnierzy armii austro-węgierskiej , 341 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli   w maju 1915r podczas bitwy gorlickiej. Cmentarz ten o nr 185 zaliczany jest do największych wojennych nekropolii w regionie tarnowskim. Kierując się jedną z 4 inskrypcji umieszczonych na pomniku ”Gdy chodzicie w blasku dnia pomyślcie o tych ,którzy za was polegli”  zapalamy symbolicznego znicza….  Po opuszczeniu cmentarza idziemy w kierunku przysiółka Pustki. Po drodze zatrzymujemy się na chwilę w brzozowym zagajniku na łyk wody i  porzucać się szeleszczącymi  liśćmi / jak dzieci ! /. Po przejściu łącznie ok.14 km odjeżdżamy busem do Tarnowa.

Maria Turak

14.10.2019 r.   Wola Rzędzińska – Zaczarnie – Żukowice

Tradycyjne pożegnanie lata jak zwykle odbyło się na ranczu u Tereski i Tośka w Zaczarniu. Łaziki zaczęły trasę w Woli Rzędzińskiej i po 1,5 godziny marszu dotarły na miejsce, gdzie już czekała część osób, naszych dawnych Łazików. Po powitaniu gospodarzy i gości przy kawie i ciastach zaczęły się przygotowania do ogniska. W przygotowanie  kociołków zaangażowała się dość liczna grupa osób i każdy z osobna miał swój przepis na ich wykonanie. W końcu udało się ” dojść do porozumienia” i kociołki zostały umieszczone nad ogniskiem. W oczekiwaniu na ich upieczenie nasz kaowiec Ela B.  z pomocą Marysi F. zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy, były konkursy, wspólne tańce i zabawy. Wszyscy bawili się wspaniale, a śmiechu było co nie miara. Do tego wymarzona wręcz pogoda, słonecznie i upalnie, pozwoliła na wspólne spędzenie czasu w miłej i serdecznej atmosferze na łonie natury. W końcu nadszedł czas na długo oczekiwany kociołek i zaczęła się degustacja. Był wyśmienity i wszyscy prosili o dokładkę, na szczęście nikomu nie brakło. Potem zaczęły się wspólne śpiewy /przydały się łazikowe śpiewniki/przy ognisku, aż nadszedł czas rozstania i pożegnań. Tak mile spędzony czas w gronie aż 22 osób-Łazików przy pięknej pogodzie, wspaniałej atmosferze  i w tak uroczym miejscu będziemy długo wspominać w  jesienne i zimowe wieczory. Specjalne gorące podziękowania dla gospodarzy .

Tekst Urszula Marzec

04.10.2019 r.  Jastrzębia – Polichty – Bogoniowice

Wycieczkę w gronie 9 osób zaczynamy w Jastrzębi Górnej przy sklepie, gdzie krzyżują się szlaki prowadzące na Jamną i Polichty. Podchodzimy stromo drogą na odkryty grzbiet ponad górną częścią wsi, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na wzniesienia Jamnej. Dalej szlak prowadzi między polami i łąkami, a po ostatnich opadach deszczu jest dość mokro i nasze buty są dość mocne oklejone gliniastą ziemią. Dochodzimy do kolejnego węzła szlaków przy krzyżu-kapliczce i kierujemy się w stronę Policht. Mijamy pojedyncze gospodarstwa agroturystyczne,  rozlokowane na południowej pochyłości Suchej Góry Zach. Wchodzimy w ładny świerkowy las, gdzie oczywiście szukamy skarbów lasu i stromo schodzimy przez kładkę nad potokiem i już jesteśmy na śródleśnej polanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza. Robimy dłuższy odpoczynek na śniadanie, po którym część grupy udaje się do lasu na grzybobranie. Reszta odpoczywa na ławeczkach i wygrzewa się w słońcu. Ale czas wracać i udajemy się w drogę powrotną , tym razem nasza  trasa prowadzi przez Kipszną. Cały czas idziemy drogą asfaltową , mijając zabudowania i kościół w Kipsznej,  dochodząc do  Bogoniowic, gdzie bardzo szybko mamy autobus dz Tarnowa. Przemaszerowaliśmy w sumie 20 km przy bardzo sprzyjającej aurze i zadowoleni z wycieczki myślami jesteśmy już przy następnym wypadzie. Do zobaczenia!

Tekst Urszula Marzec

24.09.2019 r. Łękawka – Las Tuchowski – Tuchów

Wędrówkę zaczynamy w Łękawce na skrzyżowaniu dróg i szlaków, przecinamy szosę, krótko idziemy ścieżką i przez kładkę nad potokiem Łękawka wchodzimy w wąską asfaltówkę. Stromo podchodzimy do krzyża na widokowym grzbiecie i dalej łagodnym podejściem osiągamy wzgórze 390 m npm., to pierwszy ze szczytów Trzemeskiej Góry. Dalej grupa 7 Łazików urozmaiconym terenem schodzi do rozdroża przy leśniczówce, gdzie na śródleśnym parkingu zatrzymuje się na krótki odpoczynek. Z miejsca postoju wchodzimy już w las ścieżką i nasze oczy wypatrują grzybów. Niestety nie są to grzybne lasy.  Ponieważ w lesie trwa wycinka drzew,  pan leśniczy kieruje nas na  inną  drogę, która również prowadzi do lasu zwanego „Tuchowskim”. I tak dochodzimy do głównego wejścia na ścieżkę przyrodniczo- dydaktyczną „Tuchowski Las”. Udostępnia ona teren ze zbiornikami śródleśnymi i potoczkami, ciekawym drzewostanem i roślinnością niższego piętra lasu, doprowadza do cmentarza wojskowego nr 164 i miejsc z widokami na Pogórze i Tuchów. Ponieważ zza chmur wyjrzało słoneczko, zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek i w przepięknej scenerii delektujemy się otaczającą nas przyrodą. Ku naszemu zdziwieniu oczka wodne zarastają coraz bardziej szuwarami i innymi roślinami, a szkoda, tam też widać brak opadów. Czas wracać, więc udajemy się w stronę Tuchowa. Z góry rozciąga się wspaniały widok na lekko zamglony Klasztor, stromo schodzimy /pod koniec zadrzewionym wąwozem/do asfaltu i zabudowań Tuchowa. Po przejściu 23 km krótko czekamy na busa do Tarnowa.

Tekst Urszula Marzec

18.09.2019 r. Lubaszowa – Brzanka – Uniszowa

Po dłuższej przerwie spowodowanej upałami i wyjazdem sporej , bo 9-cioosobowej grupy Łazików na wycieczkę w Alpy austriackie, udajemy się do Lubaszowej. Wysiadamy przy drodze tuchowskiej, przechodzimy przez tory kolejowe i prowizoryczną kładkę nad rzeką Białą. Trwa tu remont mostu i jak zauważyliśmy chyba nieprędko się skończy, stąd te objazdy do Jodłówki. Znanym nam szlakiem,  obok hodowli danieli , udajemy się w kierunku położonego w lesie Ośrodka Redemptorystów. Zatrzymujemy się przy żródełku św. Antoniego i stromą drogą wychodzimy na polany podszczytowe góry Morgi. Wkraczamy w w ciemne , ponure lasy bukowe i oczywiście po drodze szukamy grzybów. I tak 10 Łazików dochodzi do schroniska na Brzance, gdzie zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek. Ponieważ dość mocno wiał wiatr, więc nie było chętnych do wspinaczki na wieżę widokową. W drodze powrotnej kierujemy się w stronę Ryglic, cały czas penetrując lasy w poszukiwaniu grzybów, ale duże ilości grzybów to tylko można znależć na tarnowskim burku. Tak byliśmy zapatrzeni w grzyby, że zeszliśmy z Brzanki do Uniszowej, a nie do Ryglic, pokonując 18 km. Mieliśmy szczęście, bo zaraz jechał bus do  Tuchowa, a stamtąd od razu złapaliśmy  busa do Tarnowa.

Tekst Urszula Marzec