UTW – INAUGURACJA ROKU 2024/2025 25 WRZEŚNIA 2024r.

UTW – INAUGURACJA ROKU  2024/2025 25 WRZEŚNIA 2024r.

W dniu 25 września 2024r. rozpoczęliśmy  nowy rok akademicki Naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mimo niesprzyjającej pogody bardzo wielu Słuchaczy i zaproszonych Gości  przybyło na tę uroczystość, za co serdecznie dziękujemy.

Sam wykład inauguracyjny pod znamiennym tytułem „Jak zatrzymać uciekający czas. Eliksiry młodości” przedstawił dr hab. Rafał Kurczab – Prorektor Akademii Tarnowskiej. Prowadzący dokonał ciekawego zabiegu merytorycznego polegającego na ustaleniu w tytule tezy, z którą przez resztę wykładu skutecznie polemizował. Wykład w swojej treści bardzo ciekawy, pokazujące szereg czynników jak rodniki, niektóre białka i inne elementy które wpływają na kondycję naszego organizmu w różnych okresach życia. Treści przedstawione przez Profesora AT, dają dużo do myślenia, przede wszystkim na jakim etapie poznania jesteśmy w chwili obecnej i jak wiele jeszcze przed nami. W moim odczuciu mówiąc żartobliwie,  wydaje się, że samo wymówienie skomplikowanych nazw białek występujących na wykładzie jest niezłym treningiem i testem naszych połączeń neuronowych w mózgu. Tak myślę, że nie wszyscy go przeszli, łącznie ze mną…..

Jako ciekawostkę, z dużym zdziwieniem i zainteresowaniem przyjęliśmy opis białka p 53, będącego specyficznym „materiałem wybuchowym”, którego uaktywnienie powoduje nieodwracalną w czasie destrukcję każdego organizmu żywego Narzuca się myśl, aby nauka całym swoim potencjałem  spróbowała znaleźć  sposób na jego modyfikację albo najlepiej możliwość spowolnienia rozwoju tego „cichego zabójcy” Niestety to tylko marzenia, zostaje nam póki co z dużą dozą humoru- witamina „C” , miód i od czasu do czasu lampka czerwonego wytrawnego wina. Dobre i to……

Dziękujemy za wykład  i zapraszamy wszystkich  na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy AT w Tarnowie

J. Feret