WYCIECZKA Lipnica Murowana, Bochnia, Brzesko Okocim

WYCIECZKA Lipnica Murowana, Bochnia, Brzesko Okocim
CategoriesAktualności

Dnia 25 października 2024 roku grupa 49 seniorów członków MCAS wzięła udział w fantastycznie zorganizowanej wycieczce.Na zbiórkę o godzinie   8:00 stawili się wszyscy gotowi do rozpoczęcia niezapomnianej przygody.

Już od rana dopisywała piękna, słoneczna pogoda, a widok złotej jesieni dodawał wyjątkowego uroku całemu wydarzeniu. W Wojniczu, dosiadł się do grupy Pan Łukasz, już prawie etatowy przewodnik. Objął nas profesjonalną opieką i umilał nie tylko fachowymi informacjami, ale również opowiadanymi legendami i anegdotkami.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Lipnica Murowana, urokliwa miejscowość, znana jako „miasto trzech świętych i trzy kościołów”. Pan Łukasz z pasją opowiadał o świętych związanych z tym miejscem: św. Szymonie, św. Urszuli oraz bł. Teresie. W Lipnicy odwiedziliśmy trzy wyjątkowe kościoły,z których każdy miał swój charakter i historię. Najpierw podziwialiśmy gotycki kościół pw.św.Andrzeja Apostoła, wzniesiony w XIV wieku, który imponował majestatycznymi detalami architektonicznymi i pięknym wnętrzem. Następnie udaliśmy się do drewnianego kościoła pw. św. Leonarda, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na koniec zwiedziliśmy kościół pw. św. Szymona, umieszczony w samym sercu Lipnicy, który jest świadectwem pochodzenia i historii miasta. Swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Lipnica Murowana p. Tomasz Gromala. Pochwalił się historią Lipnicy i zaprosił nas na konkurs palm wielkanocnych, mamy zagwarantowane miejsce parkingowe na rynku.

Kolejnym etapem podróży było Bochnia, urokliwe miasteczko, w którym czekałonas wiele atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy odMuzeum Motyli, w którym zobaczyliśmyzbiór egzotycznych motyli i owadów z różnych stron świata. Fascynujące opowieści o rzadkich gatunkach i ich stylu życia spotkały się z uwagą i dużym zainteresowaniem, Podziwiano niezwykłe kolory i wzory na skrzydłach motyli, kształty i rozmiary od olbrzymich do bardzo malutkich. Następnie grupa spacerowałapo rynku, na którym podziwiano urokliwe kamienice, historyczne detale architektoniczne i pomniki. Ciepłe, jesienne światło dodawało wyjątkowości temu spacerowi. Pan Łukasz zaprowadził grupę pod Kopalnię Soli.Jest to najstarsza kopalnia soli w Polsce, swoimi początkami sięga aż do 1248 roku, co stanowi o jej wyjątkowych wartościach historycznych.

Kolejnym zwiedzanym miejscem byłoMuzeum im. Stanisława Fischera, które jest skarbnicą wiedzy o historii regionu. W muzeum podziwialiśmy eksponaty związane z kulturą ludową, sztuką i ważniejszymi wydarzeniem z historii miasta i regionu.  Seniorzy pochylali się nad dawnymi przedmiotami codziennego użytku, a pani przewodnik opowiedziała o historii zwyczajów ludowych i tradycji regionu.

Ostatnim punktem podróży była wizyta w ogrodach wokół Pałacu Goetz i Browarze Okocim.Pałac Goetzów to rezydencja, rodziny Goetzów, założycieli Browaru Okocim. Zbudowany na początku XX wieku, pałac zachwyciłswoją architekturą, neobarokową i secesyjną, Otoczonypięknym zadbanym parkiemstanowi niezwykłą atrakcję turystyczną.

Ostatni na naszej podrożej liście był Browar Okocim. Grupa ubrana w białe fartuchy i pomarańczowe odblaskowe kamizelki rozpoczęła zwiedzanie się od historycznego wejścia do Browaru, do pomieszczeń biurowych.Tu przewodnik opowiadał o Janie Goetzu – założycielu browaru, wizonerze i prawym człowieku. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń produkcyjnych. Trasa prowadziła przez różne etapy produkcji piwa. Zobaczyliśmy warzelnię, w której byływielkie miedziane kadzie Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o etapach produkcji piwa – od zacierania, przez fermentację, po dojrzewanie. Często wspominał o wyjątkowych odmianach piwa Okocim. Wszyscy niecierpliwością z czekaliśmy na połączenie teorii z praktykę, czyli zaplanowaną degustacją piwa.

Degustacja piwa w Browarze Okocim to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala poznać zasoby smaków i aromaty piw stworzonych z ponad 175-letniej tradycji. Odbyła się we wnętrzach browaru, które oddają ducha miejsca i historii piwawarstwa. Pod okiem przewodnika i pasjonata piwa próbowano smaki różnych gatunków piwaod klasycznego okocimskiego jasnego, przez ciemne, aż po limitowane edycje smakowe.

Podczas degustacji przewodnik omawiał każdyrodzaj piwa, rozpoczynając od jego barwy, przez aromat, aż po smak i bukiet. Każde gatunek piwa ma swoje unikalne nuty smakowe – od chmielowych i kwiatowych, przez karmelowe i korzenne, po subtelne akcenty kawy i czekolady. W czasie degustacji nasz wszechstronnie uzdolniony pan Łukasz grał na gitarze piosenki biesiadne, a my wszyscy dołączaliśmy się do chórku,

Około godziny 18:00 z grupa udała się z powrotem do Tarnowa. Wycieczka seniorów była wspaniałą inicjatywą,Doskonała pogoda oraz cudowna jesienna aura dodawała uroku wyjazdowi, tym bardziej, iż a humor wszystkim dopisał.

Seniorzy nie tylko zyskali nowe doświadczenie, ale także zacieśnili więzi i stworzyli niezapomniane wspomnienia. Wyjazd był prawdziwymdowodem na to, że czas spędzony razem jest bezcenny! Pogoda, humor i świetna organizacja wyjazdu, sprawiła, że wyjazd był naprawdę bardzo udany.