WYCIECZKA DO DREZNA CZERWIEC 2024

WYCIECZKA   DO DREZNA CZERWIEC 2024
CategoriesAktualności

3 czerwca 2024 r. w wczesnych godzinach porannych 49 osobowa grupa słuchaczy UTW wyruszyła na  3 dniową wycieczkę aby zachwycać się architekturą  Drezna, przyrodą Saksonii  Szwajcarskiej i urokami Miśni. Około godziny 13 dotarliśmy do Drezna, miasta nazywanego „Florencją nad Łabą”. Pan przewodnik zapoznał nas z historią Drezna w której nie sposób pominąć Augusta II Mocnego, króla Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, który dążył do trwałego związania Polski i Saksonii. Drezno to jedno z największych miast wschodnich Niemiec. Kojarzone jest głównie z odbudowanym po wojnie barokowym Starym Miastem. W tym dniu zwiedzaliśmy budowle architektury Drezna jedynie z zewnątrz.

Na szlaku naszego spaceru po Dreźnie zobaczyliśmy:

* Pałac Zwinger – niezwykły pałac wzniesiony przez króla Polski i Saksonii, prawdziwe arcydzieło sztuki baroku z elementami neoklasycyzmu w którym znajduje się Galeria Starych Mistrzów oraz inne wystawy . Tutaj znajduje się najlepsza kolekcja dawnego malarstwa w całym Dreźnie a jej ozdobą jest słynna „Madonna Sykstyńska” Rafaela Santi. Wnętrza pałacu i galerię malarstwa obejrzeliśmy w trzecim dniu wycieczki.

*  Plac Teatralny na którym znajduje się pomnik króla Jana Wettyna oraz przepiękny barokowy budynek opery.

* Operę Sempera – unikatowy zabytek renesansu Drezna, jedną z najpiękniejszych w Europie gdzie odbywają się prapremiery najsłynniejszych przedstawień operowych.

* Katedrę św. Trójcy – znana również jako Kościół Dworski. W krypcie tego kościoła znajduje się urna z sercem Augusta II Mocnego oraz sarkofag jego syna Augusta III Sasa.

* Kościół Mariacki – Kościół Marii Panny w Dreźnie – barokowy luterański kościół. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzn                  z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja.

* Nowy Rynek –  to nieregularny plac, wokół którego zebrały się kolorowe kamienice.

* Tarasy Brühla  – Balkony Europy  czyli piękna promenada spacerowa nad Łabą w pobliżu zabudowy staromiejskiej.

* Stary Rynek Altmarkt – to właśnie tutaj odbywa się najstarszy i największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie.

* Pałac Taschenberg, także Hotel Taschenbergpalais Kempinski Dresden – barokowy pałac, znajdujący się w Dreźnie, w dzielnicy Innere Altstadt.

Drugi dzień naszej wycieczki to spotkanie z przyrodą i architekturą Saksonii Szwajcarskiej.

* Zamek Pillnitz i otaczający go park w którym znajdują się : barokowy ogród rekreacyjny, ogrody angielski i chiński z pawilonem i pałacem wodnym, palmiarnia oraz szklarnią z kamelią zauroczył wszystkich uczestników wycieczki.

* Most Bastei i ruiny zamku –  słynny kamienny most nad stromą przepaścią  z wspaniałym widokiem na formacje skalne. Most Bastei ma 76,5 metra długości. Wznosi się około 40 metrów ponad dnem wąwozu Mardetelle.

* Twierdza  Keonigstein znajduje się w centrum Szwajcarii Saksońskiej to najstarsza budowla o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1241 roku.

Ta górska twierdza mieściła już klasztor, fortecę, pałac rozkoszy, więzienie państwowe, obóz jeniecki           i ośrodek dla młodzieży. Dziś twierdza oferuje zapierający dech w piersiach panoramiczny widok             i różnorodne wystawy. Można tutaj podziwiać pierwszy kościół garnizonowy w Saksonii (1676 r.), najgłębszą studnię w Saksonii (152,5 m) i najstarsze zachowane koszary w Niemczech (433 lata).

W trzecim dniu wycieczki, po porannym zwiedzeniu Galerii Starych Mistrzów w Pałacu  Zwinger dotarliśmy do Miśni ,miasta o poruszającej historii, magicznym pięknie i żywej tradycji.

Tak jak było zaplanowane najpierw odwiedziliśmy Muzeum i Manufakturę Porcelany Miśnieńskiej.

To właśnie w Manufakturze Porcelany  od 1710 roku powstają pracochłonne, wykonywane ręcznie filigranowe dzieła sztuki. Każdy powstały tam porcelanowy  produkt jest świadectwem umiejętności i keatywności, które zachwycają cały świat.

Uczestniczyliśmy  w warsztatach pokazowych zapoznając się z procesem ręcznej produkcji słynnej na całym świecie porcelany miśnieńskiej. Zwiedzając muzeum podziwialiśmy obszerną kolekcję prawdziwych „perełek porcelanowych” z różnych okresów, od 1710 roku aż do czasów współczesnych.

Po doznaniach piękna Miśnieńskiej Porecelany zwiedziliśmy również  miasto Miśnia, które zachwyciło nas malowniczą starówką, usytuowaną u podnóża wzgórza zamkowego. Wokół późnogotyckiego ratusza odkryć można romantyczne dziedzińce, sklepiki z rzemiosłem artystycznym, klimatyczne winiarnie. Na uwagę zasługuje również Zamek Albrechtsburg, najstarszy zamek w Niemczech                           i kolebka Saksonii wzniesiony nad rzeką Łabą oraz  Katedra Świętych Jana i Donata – historyczna katedra założonej w 968 przez cesarza  diecezji miśnieńskiej. Od 1581 kościół luterański, obecnie jest świątynią kazalną biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Saksonii.

Te parę godzin spędzonych  w urokliwej i klimatycznej Miśni uświadomiło nam że warto tam jeszcze kiedyś wrócić na dłużej, może uda sie w przyszłym roku?  Pełni wrażeń i niezapomnianych widoków  wróciliśmy o godz. 23.30 do Tarnowa.

Tekst B. Fedorowicz-Pis

JF