Dnia 24 stycznia br. wysłuchaliśmy kolejnego wykładu dotyczącego wody, który wygłosił dla naszych słuchaczy Pan Tadeusz Rzepecki Prezes Tarnowskich Wodociągów.
Wykład pt. „Woda i jej właściwości. Ciekawostki z życia wody” przypomniał nam w częściowym swoim zakresie wiadomości jakie wynieśliśmy na temat wody z lekcji fizyki, chemii czy biologii ,ale również ciekawostki z życia wody , tej w przyrodzie wokół nas, którą spożywamy i której naukowcy szukają śladów w kosmosie.
Wiemy że WODA (tlenek wodoru) to związek chemiczny o wzorze H2O występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
Czysta woda (zawierająca wyłącznie atomy wodoru i tlenu) ma obojętne pH 7, które nie jest ani kwasowe, ani zasadowe. Woda rozpuszcza więcej substancji niż jakakolwiek inna ciecz na ziemi. Gdziekolwiek się przemieszcza, woda pobiera chemikalia, minerały i składniki odżywcze. 70-75 procent powierzchni Ziemi pokrywa woda.
Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na zasadach określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a zbiorowe zaopatrzenie w wodę jest zadaniem gminy, w praktyce realizowanym głównie przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.
A z ciekawostek dotyczących wody dowiedzieliśmy się między innymi że:
* Dzięki wodzie Ziemia widziana z kosmosu ma kolor błękitny, dlatego często nazywana jest błękitną planetą.
* Naukowcy od wielu lat szukają śladów wody w innych częściach kosmosu – gdyż jej obecność sugeruje, że w danym miejscu mogą znajdować sie jakieś formy życia, lub pojawią sie one w przyszłości. Z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia w układzie planetarnym wokół gwiazdy PDS 70 w gwiazdozbiorze Centaura (ok. 370 lat świetlnych od Słońca).
Tekst . Bogusława Fedorowicz – Pis
Foto E. Jackowiec