Wiosenno-kuchenne porady M. Siedlik

Wiosenno-kuchenne porady M. Siedlik
CategoriesAktualności

Wiosenna pobudka

 

Zaczyna się marzec i powoli zaczynamy szukać pierwszych symptomów wiosny. Na zewnątrz jest jeszcze jednak szaro i zimno, ale można spróbować ożywić wnętrze roślinami cebulowymi, które wsadzone do doniczki w domu,  szybko urosną i pięknie zakwitną.

 

 

Świetnie sprawdzą się krokusy, żonkile, hiacynty, szafirki, tulipany. Są to kwiaty, które nie mają wielkich wymagań i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Ich bogactwo kolorów ubarwi każde pomieszczenie.

 

 

 

Możemy jako doniczki wykorzystać  koszyczki, metalowe puszki, filiżanki, dzbanki, szklane naczynia… wszystko zależy od naszej kreatywności.

 

 

 

Wiosenną atmosferę uzyskamy też przynosząc do domu gałązki drzew owocowych, czy krzewów ozdobnych, np. forsycja. Włożone do wazonu z wodą-  bardzo szybko rozkwitną.

 

Domowym artystom proponujemy wykonanie wiosennych kwiatów z bibuły. Będą trwałe i  kolorowe.

 

 

PORADY TECHNICZNO – KUCHENNE

Oszczędności w kuchni- przy „biernym” gotowaniu oszczędzamy  do 47 % energii

Przy obecnych cenach energii elektrycznej zastanawiamy się nad domowymi oszczędnościami. Na niektóre wydatki nie mamy wpływu, ale możemy zaoszczędzić podczas gotowania. Oto kilka porad:

Zawsze gotujmy pod przykrywką. Zagotowujemy potrawy i redukujemy palnik na minimalną wartość. Pokrywka zatrzymuje ciepło.

Możemy ustawić piramidę- na gotującym się w garnku jedzeniu stawiamy koszyk z warzywami, by gotowały się na parze. Jest wiele zalet takiego gotowania: warzywa nie tracą koloru, produkty nie wysychają, tak, jak podczas pieczenia, są bardziej lekkostrawne, smak jest bardziej wyrazisty, warzywa zachowują więcej witamin.

Można przygotowywać kaszę albo ryż wzorem naszych babć- gotujemy krótko, a potem wkładamy pod kołdrę, poduszkę lub koc. Sypkie produkty w takich warunkach będą gotowe po kilkunastu minutach, ale wiele godzin jeszcze „trzymają” ciepło i możemy je jeść bez odgrzewania.

Możemy wyłączyć palnik na kilka minut przed zakończeniem gotowania lub smażenia, bo garnek lub patelnia będą jeszcze gorące.

Nie potrzebujemy wcześniej nagrzewać piekarnika, kiedy pieczemy mięso lub warzywa.

Tekst i zdjęcia M. Siedlik

Opr. JF