Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej 2024r.-2025r.

Zadanie publiczne pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa.

———————————————————————————————————–
Szanowni Państwo,
Poniżej przekazuję harmonogram zajęć poprawiających sprawność fizyczną w miesiącu wrześniu, które prowadzi Pani dr Beata Nowak. Zajęcia odbywają się będą w Budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu (G), III piętro, sala 313.

TERMINY ZAJĘĆ
3 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
17 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
23 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
26 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

———————————————————————————————————–

24 września 2024 r. zorganizowany został wyjazd do Krakowa na Wystawę Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo.

———————————————————————————————————–
18 września 2024 r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Lustrzane oko Pogórzy”, który przeprowadzi pan Jakub Nowak

Wykład odbędzie się w budynku C, sala 017 na parterze

———————————————————————————————————–
17 września w godz. od 17.00 do 21.00 odbędzie się Biesiada integracyjna na Campingu pod Jabłoniami przy ulicy Piłsudskiego 28A, na którą zapraszamy wszystkich Słuchaczy Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej.

———————————————————————————————————–
11 września 2024 r.o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wykład pt. „Rodzeństwo bez Nobla”, który przeprowadzi prof. Edward Tutaj.

Wykład odbędzie się w budynku C, sala 017 na parterze

———————————————————————————————————–
Informacja nt. działalności Klubu Seniora w miesiącu lipcu 2024 r.
W miesiącach letnich Klub Seniora realizowany w ramach zadania publicznego Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej w większości realizował zajęcia i spotkania w plenerze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy sztuki, które przyciągnęły wielu zwiedzających.
Ekspozycje „A co Wy tam macie na ścianie?” oraz „Otto Schier. Pracownia architektoniczna” łączyły walory estetyczne z wątkami osobistymi.

Bardzo ciekawą, pełną ciepłych, prywatnych dygresji była zaprezentowana i przedstawiona przez właścicieli kolekcja obrazów w Galerii Sztuki Hortar. Niezwykła gościnność urzekła wszystkich zwiedzających.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Łączyńskiej-Widz za życzliwą pomoc w umożliwieniu zwiedzania wystaw.

Ponadto uczestnicy Klub Seniora poznawali po raz kolejny Tarnów, tym razem przez pryzmat maszkaronów, których szlakami podążano.

———————————————————————————————————–

Zapraszamy na film pt. „Do usług szanownej pani”

Brytyjski biznesmen, Andrew Blake, przybywa do Francji, chcąc ukoić ból po śmierci ukochanej żony. Odwiedza posiadłość, w której poznał miłość swojego życia i zostaje wzięty za kandydata na lokaja właścicielki pałacu, Nathalie Beauvillie. Pod wpływem impulsu przyjmuje tę posadę, nie zdradzając prawdziwego celu swojej wizyty.
Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami… Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans z resztą mieszkańców posiadłości. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa…

Film oparty jest na bestsellerowej powieści Gillesa Legardiniera

Reżyseria: Gilles Legardinier
Obsada: John Malkovich, Émilie Dequenne, Fanny Ardant

Premiera:
1 listopada 2023 (Światowa)
7 czerwca 2024 (Polska premiera kinowa)

Seans filmowy odbędzie się 22 sierpnia 2024 r. o godzinie 11.30 w Kinie Marzenie w Tarnowie, ul. Staszica 4

Wszyscy uczestnicy proszeni są o wpisanie się na listę obecności, która będzie dostępna w kinie, tuż przed seansem.

Serdecznie zapraszamy

———————————————————————————————————–
ŁAZIKI 07.08.2024 r.
Moszczenica – Turza – Rzepiennik Biskupi

Próbujemy szukać nowych tras i miejsc, gdzie jeszcze nie byliśmy. Trudne to zadanie, ale częściowo to nam się udaje. I takim miejscem była ostatnio odkryta nowa wieża widokowa na Wiatrówkach koło Moszczenicy. Mierzy aż 24 metry i znajduje się na wysokości 430 m n.p.m., co pozwala na podziwianie rozpościerających się z niej widoków na Beskid Niski i Sądecki, Gorce, Pasmo Maślanej Góry, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej, a także Tatry. Wieża została oddana do użytku w grudniu 2023 roku i nie ma jeszcze wokół niej żadnych ławek, gdzie można by było odpocząć. W Moszczenicy na cmentarzu zobaczyliśmy tylko z zewnątrz Kaplicę Chrystusa w Ciemnicy pochodzącą z 1680 roku. Wybudowana na rzucie sześciokąta w stylu barokowym, o ścianach i i dachu pokrytych gontem zawiera wewnątrz wiele ciekawych zabytków. Następnie udaliśmy się w kierunku Turzy, skąd planowaliśmy dojść do Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi. Ponieważ trasa prowadziła cały czas drogą asfaltową, a było gorąco, to skorzystaliśmy z miejscowego busa i podjechaliśmy kilka przystanków dalej. Niestety dalsza część trasy w większości też była asfaltowa. Dopiero końcówka prowadziła drogą żwirową do położonego na wzgórzu w lesie obserwatorium. Byliśmy tu już kilkakrotnie i jesteśmy pełni podziwu dla dr Bogdana Wszołka, właściciela, pasjonata i pomysłodawcy tego obiektu. Na wzgórzu, pośród lasów, w oddaleniu od domostw okolicznych wsi, gdzie zanieczyszczenie nocnego nieba światłem sztucznym jest nikłe, panują idealne warunki do obserwacji gwiazd – jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Żeby nie błądzić po lesie / brak oznaczeń / wracamy tą samą drogą do przystanku na pograniczu Turzy i Rzepiennika Biskupiego. W dzisiejszej wycieczce uczestniczyło 11 Łazików, a przemaszerowany dystans to 17 kilometrów.
Tekst U. Marzec, Foto: M. Stec, M. Wielgus


——————————————————————————————
ŁAZIKI 30.07.2024 r.
Hańczowa – Wysowa – Góra Jawor

Beskid Niski ….sercu bliski. I tak było na naszej ostatniej wyprawie z Hańczowej przez Ropki do Wysowej. Marsz łagodnym szlakiem z pięknymi widokami lasu, niewielkimi wzniesieniami, z dojrzałym kolorem zieleni, błękitem nieba i radośnie świecącym słońcem. Tu czas płynie inaczej, wolno, w oddali na polanach, polach widać pracujące ciągniki, jeszcze żniwa. Po drodze mijamy stare, ale zadbane łemkowskie kapliczki i napisy w ich języku. To teren zamieszkiwany dawniej przez ludność łemkowską, stąd też liczne drewniane małe cerkiewki. W Wysowej czas na odpoczynek i słynne placki ziemniaczane w ulubionej restauracji. Za cerkwią / w remoncie/ skręcamy na szlak i idziemy na św. Górę Jawor, delikatnie pod górkę i zatrzymujemy się przy studni i kaplicy, miejscu pielgrzymek i spotkań ekumenicznych. W budowie jest druga kapliczka i studnia, a wkoło na wzgórzu stoją prawosławne krzyże pielgrzymkowe / jak na Grabarce/. Wracamy inną drogą, dochodzimy na punkt widokowy i cieszymy nasze zmysły. Zniżające się ku zachodowi słońce, polany pełne swojego kolorytu, zbocza porośnięte lasami i w oddali większe wzniesienia. Takie widoki na długo pozostaną w pamięci. Leśną ścieżką wracamy do Wysowej, spacer przez park zdrojowy, pijalnia, tężnia i lody. Spotykamy się z trzema osobami, które nie poszły na Jawor, a też miło spędziły czas korzystając z uroków uzdrowiska i odwiedzając ośrodek domków wczasowych ” Zacisze”. Piękna, bez pośpiechu, całodniowa wycieczka, dająca wiele radości i przy cudownej pogodzie w gronie 12-tu Łazików, tak że nawet tych 18-tu kilometrów tak się w nogach nie czuło. Tekst p. Urszula Marzec

———————————————————————————————————–

ŁAZIKI 09.07.2024 r.
Zawada – Marcinka – Tarnów

Zdążyliśmy zrobić krótki spacer przed nadchodzącymi upałami. Z Zawady grupą 12 -tu osób udaliśmy się znanym i lubianym szlakiem, leśnymi i polnymi dróżkami wokół Marcinki. Jak zwykle odpoczynek na naszej „ławeczce” w lesie / przydałaby się jej mała naprawa /. Po drodze zbieraliśmy maliny i jeżyny, jedna słodycz i ten leśny zapach. A potem szlakiem milenijnych kapliczek i drogą z piękną panoramą na Tarnów, dotarliśmy na wzgórze Marcinki. Tutaj krótka terapia oddechowa przy tężni i szybkie zejście do przystanku autobusowego. Była to naprawdę krótka wycieczka, bo przeszliśmy tylko 9 kilometrów, ale na tyle pozwalała temperatura , ważne, że mile spędziliśmy czas w otoczeniu przyrody i w doborowym towarzystwie. Tekst p. Urszula Marzec

———————————————————————————————————–

ŁAZIKI 04.07.2024 r.
Stróże – Maślana Góra – Szymbark – Gorlice

Maślana Góra zdobyta, no może górka , bo to tylko 753 m n.p.m. Ale po kolei, pociągiem Grupa Łaziki należąca do Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej udała się do Stróż, gdzie zwiedzili kościół, którego wnętrze po remoncie przyciągało niezwykłą skromnością i czystością. Ściany ozdobione przepięknymi kolorowymi dekoracjami w kształcie palm wykonane przez mieszkańców, skromny ołtarz główny, ciekawa droga krzyżowa i piękna posadzka. Spotkany ksiądz opowiedział o najnowszej historii kościoła. Następnie Seniorzy udali się Wyskitnej na miejsce biwakowe. W jednym z przydomowych ogródków zobaczyli duży, ciekawie kwitnący krzew, który rozbudził ich zainteresowanie. Okazało się, że jest to nietypowa odmiana hortensji. Po wejściu do lasu oszołomiło Seniorów bardzo głośne brzęczenie owadów i śpiewy ptaków. Powoli idąc cały czas pod górkę rozglądali się za grzybami, które niebawem znaleźli. Były to borowiki. Minęli Zieloną Górę i doszli do Maślanej Góry, gdzie tradycyjnie Łaziki zatrzymują się na odpoczynek. Następnie już tylko w dół przez Rezerwat Jelenia Góra. Szlak przez las był urozmaicony, piękne dorodne mieszane drzewa, bujne poszycie lasu, a w niektórych miejscach prześwity z widokiem na Gorlice. I dalej do Szymbarku, mijając Skansen Wsi Pogórzańskiej. Postój dopiero pod kasztelem, ulubionym miejscem na sesję zdjęciową. Tu zapadła decyzja, część grupy po przejściu 14 kilometrów została i czekała na autobus, a reszta poszła ścieżką rowerową do Gorlic. Bardzo łatwa i ładna trasa wzdłuż rzeki Ropy o kamienistym dnie, wody było dużo i po przejściu podwieszanym mostem tylko dla ruchu pieszego na drugą stronę dalej wędrowałyśmy ścieżką aż ukazała nam się gorlicka Cerkiew. I tu zakończona została podróż Łazików. Tekst p. Urszula Marzec


———————————————————————————————————–
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej, które poprowadzi Pani dr Beata Nowak. Zajęcia odbywać się będą w Budynku Wydziału Ochrony Zdrowia (G), III piętro, sala 313 według poniższego harmonogramu.

Zapisy na zajęcia od dnia 15 lipca 2024 r. w godzinach 10.00 – 13.00.
Budynek Główny Uczelni (A) parter, sala 025

TERMINY ZAJĘĆ
2 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
6 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
9 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
23 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
27 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 sierpnia 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
3 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
13 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
17 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
20 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
24 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
26 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30
30 września 2024 r.
Pilates od 8.30 do 9.30
Fitness od 9.30 do 10.30

———————————————————————————————————-
Szanowni Państwo,
W związku z przyznaną dotacją na realizację zadania publicznego pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa zapraszamy Seniorów z Rady Osiedla nr 1 „Starówka”, Rady Osiedla nr 2 „Strusina” oraz rady Osiedla nr 4 „Grabówka” do udziału w zajęciach oferowanych przez MCAS, w tym min. :
– w wykładach, kampanii społecznej, spotkaniu integracyjnym z dziećmi,
– w w spektaklu teatralnym i trzech seansach filmowych,
– w zajęciach poprawiających kondycję fizyczną, w tym Fitness i Pilates,
– w pieszych wędrówkach krajoznawczych Grupy”Łaziki” i Grupy „Trampy”,
– we wspólnych wyjazdach integracyjnych (Wyjazd do Krakowa i zwiedzanie multimedialnej wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo.” oraz wyjazd do Bochni do Muzeum „Niezwykły świat przyrody”, Muzeum Motyli, Brzesko – Pałac Goetzów, Muzeum Browar),
– w biesiadzie integracyjnej,
– w warsztatach fotograficznych pt. „Oko Seniora nigdy nie śpi”,
– w Dniu Tarnowskiego Seniora (DTS),
– w spotkaniach tematycznych w Klubie Seniora „Aktywni”
i w wielu innych wydarzeniach oferowanych w ramach zadania publicznego pn. CUS-2 Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej 2024-2025″ pod tytułem W MCAS-ie łączymy ludzi i pokolenia,

Aby uczestniczyć w powyższych wydarzeniach należy uzupełnić i złożyć Deklarację Uczestnictwa.
Można to zrobić w:

    Biurze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Tarnowskiej
    w środy od godziny 11.00 do godziny 14.30, pok. 100, budynek biblioteczny
    Klubie Seniora (Multimedialne Centrum Artystyczne, ul Wałowa 25)
    w poniedziałki od godziny 11.30 do godziny 14.30,
    w środy od godziny 10.30 do godziny 13.30,

Zapraszamy