Być może Dzień Ojca jeszcze nie jest tak popularny, ponieważ do niedawna głowa rodziny zajmowała się raczej zarabianiem pieniędzy, niż wychowaniem dzieci. Przez to więź między dziećmi a tatusiami bywała często słaba. Na szczęście na naszych oczach dokonuje się niemała rewolucja. Ojcowie dzielą z matkami opiekę nad dziećmi po równo, solidarnie- przebierają pieluchy, podają obiadki i zabierają na plac zabaw. Co ciekawe, są nawet częstszymi bywalcami tych obiektów niż mamy, które w tym czasie mają czas na obowiązki domowe.
Nie wykształciły się u nas żadne nietypowe zwyczaje lub tradycje. Obchodzimy go analogicznie do Dnia Matki. Z uwagi na stałą datę, zazwyczaj wypada w środku tygodnia, dlatego nie ma tu miejsca na szczególną celebrację.
Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci). Prezydent USA prezydent Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. W tym dniu Dzień Ojca obchodzony jest m.in. w: Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie. Dzień Ojca jest obchodzony, zazwyczaj nieco mniej świątecznie niż Dzień Matki, w wielu krajach świata, choć w różnych terminach. W wielu z nich przyjęto termin identyczny jak w USA (trzecia niedziela czerwca), ale w wielu termin ten przypada na inny dzień. Na przykład w Polsce święto to (po raz pierwszy obchodzone w 1965) przypada na 23 czerwca każdego roku, ale na przykład we Włoszech 19 marca (dzień św. Józefa), na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu wniebowstąpienia Jezusa, który przypada tam na 39. dzień po wielkanocnej niedzieli. Tego samego dnia co w Polsce, to jest 23 czerwca, Dzień Ojca obchodzony jest także w Nikaragui. W Polsce świętujemy ten dzień dopiero od 1965 roku.
Wiele krajów na świecie ustanowiło ten dzień świętem ruchomym, przypadającym w jakąś niedzielę. Dzięki takiemu rozwiązaniu tatusiowie mogą liczyć na bardziej świąteczny charakter dnia, bez konieczności chodzenia do pracy, przedszkola. Dzieci mogą zafundować tatusiom drobne przyjemności, jak śniadanie do łóżka i odciążenie go od domowych obowiązków. W Australii na przykład jest to bardzo ważne i komercyjne święto. Sklepy mocno promują tematyczne prezenty, kartki, gadżety, organizują dedykowane promocje.
Tekst tymczasowy pochodzi z pl.wikipedia.org Ciekawostki – Dzień Ojca na Świecie