1 MAJA

1 MAJA
CategoriesAktualności

Święto Pracy to często długo wyczekiwana okazja na dłuższy urlop w maju. Nazywane jest również Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Chociaż ta okoliczność wydaje się radosnym, wręcz beztroskim czasem, to Święto Pracy ma dość krwawą historię w dziejach ludzkości.

Co warto o nim wiedzieć i jak jest obchodzone w innych krajach? Święto pracy, czyli jak to się zaczęło…

1 maja 1886 roku, klasa robotnicza w Chicago zaczęła buntować się wobec panujących zasad pracy w wielu fabrykach przemysłowych. Wówczas, pracownicy musieli ciężko pracować fizycznie przez 12 godzin i więcej, do tego warunki sanitarne, jak i socjalne były wprost tragiczne. Klasa robotnicza nie miała zapewnionego BHP, ani często dostępu do odpoczynku w trakcie pracy. Tego dnia, mężczyźni zaczęli walkę o swoje prawa od pokojowego pochodu ulicami miasta. Niestety, bunt robotników spotkał się ze sprzeciwem właścicieli fabryk, którzy zaczęli ich masowo zwalniać i zastępować nowymi pracownikami. Tamtejsi przedsiębiorcy byli bezlitośni dla personelu, co doprowadziło do licznych bójek i rozlewu krwi na słynnym dziś placu Haymarket Riot.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych, tak zwana II Międzynarodówka postanowiła uczcić pamięć o tym wydarzeniu i wprowadziła w kalendarz Święto Pracy, które do dziś obchodzimy 1 maja.

Również w Polsce, to wydarzenie ma bardzo burzliwą historię. Nasi rodacy celebrowali je od 1890 roku, co spotkało się ze sprzeciwem lokalnych władz, których zadaniem było ciemiężenie zbuntowanych Polaków. W 1905 roku, w maju doszło do wielu starć obywateli z wojskiem oraz bojówkami nacjonalistycznymi. Wielu Polaków zginęło w tych agresywnych pochodach 1 maja. Ginęli również ważni działacze i aktywiści, którzy walczyli o lepszą Polskę. Ostatecznie święto pracy zostało oficjalnie ustanowione w 1950 roku.

Od 1950 roku, Polacy z dużym rozmachem przygotowywali się do obchodów tego wydarzenia. Święto pracy było symbolem pamięci o klasie robotniczej, która walczyła bez względu na konsekwencje z nieuczciwymi praktykami i wykorzystywaniem pracowników. W okresie PRL-u, w Polsce wydarzenie było planowane przez władze kraju. Polacy byli zmuszani do udziału w wydarzeniu i w trakcie głoszono hasła polityczne, jak i przekonywano do zmiany ideologii. Święto Pracy współcześnie jest także traktowane jako symbol PRL-u i zachodzących w nim zmian.

Pochody pierwszomajowe również organizowała Solidarność w latach 80., ale wtedy było to nielegalnym działaniem i trzeba było się ukrywać z okazywaniem aprobaty wobec Święta Pracy. Współcześnie pochody pierwszomajowe nie są wykorzystywane do rozgrywek partyjnych. Wielu z nas co roku stara się odpocząć tego dnia i jednocześnie połączyć go z dłuższym weekendem majowym.

Jak Święto Pracy celebrują inne kraje?

Ciekawostką jest fakt, że w Ameryce Północnej aktualnie święto pracy jest obchodzone w pierwszy poniedziałek września. U naszych sąsiadów, w Niemczech, wydarzenie zostało wprowadzone w 1933 roku. W trakcie wojny, w Narodowy Dzień Pracy na ulicach można było zobaczyć wielkie pochody żołnierzy, obywateli, którzy byli zasypywani hasłami nazistowskimi. W Finlandii, święto pracy jest nazywane Dniem Pracy i uznawane jest za święto robotników oraz rzemieślników. Współcześnie, Finlandczycy dużo chętniej obchodzą Noc Walpurgii, czyli początek fińskiego karnawału. To wydarzenie przypomina polskie juwenalia dla studentów, którzy także w maju mogą uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych i rozgrywkach sportowych. Francuzi z okazji święta pracy obdarowują się wzajemnie małymi bukiecikami białych konwalii, które są symbolem szczęścia oraz powodzenia w życiu osobistym, jak i w pracy. W tym dniu także sprzedawcy w sklepach otrzymają upust od rządu, a mianowicie mogą handlować konwaliami bez uiszczania należnego podatku. Jeśli w okresie majówki wyjedziecie do Grecji, w wielu mniejszych miejscowościach będziecie mogli zobaczyć, jak lokalni mieszkańcy celebrują to święto wyjątkowymi lotami latawców. W Grecji również tego dnia obchodzony jest wiosenny dzień kwiatów oraz życia. Mieszkańcy celebrują odrodzenie się przyrody wraz z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca. Ozdabiają swoje domy i mieszkania wyjątkowymi, pachnącymi kwiatami, a na wszystkich targach możecie kupić piękne, kolorowe latawce. Grecy mają także w zwyczaju symbolicznie przeskakiwać w tym dniu przez ogień. To wierzenie ma na celu ochronę przed powrotem zimy i chorób.

 

Źródło: Business Insider

 

Tekst  MS

Opracowanie graficzne  JF