Jak to TERCJUM powstawało,

czyli kronika wypadków muzycznych

 

 

W listopadzie 2008 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku powstaje zespół poetycko-wokalny "Tercjum". Opiekę i dyrekcję nad zespołem obejmuje mgr Bożena Kwiatkowska absolwentka Wydziału Akademii Muzycznej w Krakowie. Urodzona z batutą w dłoni swoją pasję twórczą przekazuje grupie ludzi, którzy jak ona kochają muzykę. Uczy, dyryguje, komponuje. Babcia Bożenki była śpiewaczką operową we Lwowie. Mama również śpiewała. Ojciec był dyrygentem chóru męskiego "Harmonia". Wychowywała się w rodzinie artystycznej, w której wszyscy byli muzykami, malarzami i rzeżbiarzami. Tworząc zespół "Tercjum" Bożenka oddaje się całym sercem swojej pasji.

 

 

 

Pierwszy Koncert zespołu "Tercjum"

Pierwszy koncert zespołu "Tercjum" to Koncert Noworoczny, który odbył się w dniu 7.01.2009r w sali Urzędu Miasta przy ulicy Solidarności. Scenariusz Koncertu Noworocznego oparty był na wspólnym wyborze tekstów przeplatanych kolędami "Nie było miejsca dla Ciebie", "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu". Opracowanie i akompaniament mgr Bożena Kwiatkowska. Koncert Noworoczny swoją obecnością zaszczyciły władze miasta Tarnowa i uczelni Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

 

 

Szopka Noworoczna.

W lutym 2009r w Szopce Noworocznej, którą wystawiała grupa teatralna "Przepraszam" czynny udział brał zespół "Tercjum'. Stronę muzyczną programu satyrycznego opracowała mgr Bożena Kwiatkowska.

 

 

 

Zakończenie roku akademickiego 2008/2009.

 

Na zakończenie roku akademickiego koncert zespołu "Tercjum" ze względu na chorobę Dyrygent zespołu poprowadził mgr Roman Zubek.

 

Skład zespołu "TERCJUM"

Dyrektor mgr Bożena Kwiatkowska

Jerzy Kwiatkowski                                                     Teresa Hałajko

Juliusz Kolbusz                                                           Maria Kowalczuk

Marta Łącka                                                                Krystyna Romańska

Maryla Migdał                                                             Maria Rutkowska

Małgorzata Dębska                                                      Jan Marzec

Anna Waleszczyńska                                                   Andrzej Król

Barbara Sadowska                                                      Bogdan Buśko

Wanda Starostka                                                        Michał Regiec

Bogusława Kapilewicz

Bożena Kras

Aldona Ganz

 

 

Nowy rok akademicki 2009/1010 przyniósł zmiany w składzie zespołu "Tercjum". Rezygnację z uczestnictwa w zespole złożyli: Maryla Migdał, Małgorzata Dębska, Barbara Sadowska, Aldona Ganz, Teresa Hałajko, Maria Kowalczuk oraz Andrzej Król.

Do zespołu dołączyli: Urszula Goleniowska, Ewa Surowiec, Stanisława Szarkowicz, Krystyna Stelmach, Dorota Kamińska, Andrzej Gębala.

 

Święta leśna noc.

W planach artystycznych Bożena Kwiatkowska stawia na integrację międzypokoleniową. Odzwierciedleniem tego planu jest Koncert Noworoczny "Święta leśna noc" w sali Urzędu Miasta w dniu 4 stycznia 2010 r. Scenariusz tego koncertu opracowała Bożena Kwiatkowska i Bogusława Kapilewicz. Tutaj po raz pierwszy wyłaniają się z grupy soliści - Krystyna Romańska, Ewa Surowiec, Bogdan Buśko i Jan Marzec. Po raz pierwszy również pojawiają się kompozycje Bożenki Kwiatkowskiej "Kołysanka Matki Bożej" i 'Piosenka pastuszków". Rolę Trzech Króli przejęło w scenariuszu trzech świętych św.Krzysztof, św.Franciszek, św. Mikołaj. Finałową sceną widowiska był korowód taneczny prowadzony przez Matkę Bożą i św.Józefa oraz cały zespół wykonawców do poloneza Wojciecha Kilara z "Pana Tadeusza". W widowisku brali udział uczniowie z Liceum Zawodowego im.Szczepanika oraz wnuki naszych uczestników łącznie około 30 osób.

 

 

 

 

 

Walentynki 2010 r

W lutym 2010r zespół "Tercjum" przygotował wieczór Walentynkowy, który odbył się w restauracji Bristol.

 

 

Pierwszy Konkurs Chórów UTW CHRZANÓW 2010 R

Pierwszy udział w Konkursie Chórów UTW to występ w Chrzanowie w dniu 19.06.2010r pt. "A w sercu ciągle maj" Zespół Tercjum zdobył tam nagrodę główną Grand Prix Złoty Puchar!

 

Nie obyło się bez hucznego uczczenia tej pięknej zaszczytnej nagrody.

Repertuar koncertu w Chrzanowie:

"Moje miasto" - muzyka Juliusz Kolbusz słowa Maria Jędrzejowska i Bożena Kwiatkowska

"Skrzypek na dachu" - opracowanie Bożena Kwiatkowska

"Młodym być" - opracowanie Bożena Kwiatkowska.

Klimat naszej prezentacji odzwierciedlają załączone fotografie.

 

 

Zakończenie roku akademickiego 2009/2010.

W tym roku akademickim zespół "Tercjum" brał udział w zakończeniu roku 2009/2010 w montażu słowno-muzycznym "Wspomnijmy jak za dawnych lat".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2010/2011

Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej odbyło się w sali Urzędu Miasta przy ul.Solidarności. Akcentem muzycznym było powtórzenie repertuaru z Chrzanowa; "Skrzypek na dachu", "Moje miasto", oraz " Młodym być".

 

Spotkanie w Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie.

W dniu 30 września odbyło się pierwsze spotkanie w DPS przy ul.Szpitalnej. Koncert odbył się w miłej ale wzruszającej atmosferze . Repertuar koncertu: "Przestroga", "Ładny chłopiec", "Skrzypek na dachu", "Szła babeczka do dziadeczka" to jedna wspólna organizacja naszego zespołu oraz pensjonariuszy DPS z dobrym poczuciem humoru.

 

 

 

 

WOŁANIEM WOŁAM CIĘ! - Mościckie Centrum Kultury.

Idąc śladem integracji międzypokoleniowej mgr Bożena Kwiatkowska wprowadza na scenę pięć grup wiekowych. Temat widowiska spina klamrą wydarzenia państwowe w roku 2010 oraz śmierć ojca Bożenki Juliusza Kolbusza , najstarszego słuchacza UTW oraz Andrzeja Gębali. Tytuł widowiska znamienny sam w sobie  "Wołaniem - wołam Cię". Wyboru tekstów dokonały koleżanki Krystyna Romańska i Ludmiła Figwer. Przedział wiekowy uczestników to: przedszkolaki z Przedszkola z ul.Wiejskiej, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starych Żukowicach i tamtejszego Gimnazjum, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Liceum Policyjnego, oraz zespół "Tercjum". Po raz pierwszy Bożena Kwiatkowska wprowadza do repertuaru instrumentalistów ze Szkoły Muzycznej. Tytułowy utwór "Wołaniem - wołam Cię" solo Krystyna Romańska skomponowany przez Bożenkę , która dokonała również aranżacji, instrumentacji, reżyserii i scenografii widowiska. Koncert odbył się 5 stycznia 2011 r  w Mościckim Centrum Kultury.

 

 

 

Sen Dzieciątka Jezus - Stare Żukowice.

W dniu 23 stycznia w kościele w Starych Żukowicach zespół "Tercjum" wraz z uczniami Szkoły Podstawowej Złote Żuczki wystawił montaż poetycko muzyczny  pt. "Sen dzieciątka Jezus". Lodowa atmosfera w nieogrzewanym kościele towarzyszyła przez cały koncert.

 

 

   

 

   

 

 

Śmigno - 30.01.2011 R

Koncert pt "Wołaniem - wołam Cię" został powtórzony w Śmignie w dniu 30 stycznia 2011 r.

 

 

 

 

 

Drugi Konkurs Chórów UTW - Chrzanów 2011 R.

II Konkurs Chórów UTW "A w sercu ciągle maj" odbył się w Chrzanowie w dniu 28 maja 2011 r. Tym razem pani Dyrygent podniosła poprzeczkę. Był to zróżnicowany, bogaty repertuar o charakterze humorystycznym z towarzyszeniem 10 cio osobowego  Zespołu Instrumentalnego.

Repertuar- klasyka; "Płynę, płynę" - solo Krystyna Romańska z towarzyszeniem zespołu, "Maki" - solo Krystyna Romańska i zespół, "Tulipany" - Ewa Surowiec, Bogdan Buśko, Jan Marzec. Instrumentacja i aranżacja mgr Bożena Kwiatkowska.

Po zaprezentowaniu programu jury uznało zespół "Tercjum" i Zespół Instrumentalny jako nie amatorów i nie zechciało nas ocenić.

Krótki smutek....krótki żal......

 

 

 

Zakończenie roku akademickiego 2010/2011.

Na zakończenie roku akademickiego 2010/2011 został powtórzony z wielkim aplauzem repertuar Konkursu w Chrzanowie, ale bez udziału Zespołu Instrumentalistów. Z powodu warunków lokalowych koncert odbył się w trzech grupach słuchaczy w auli UTW.