Warsztaty edukacyjne w GPN

W dniach 10-11 lipiec 2019r. w Porębie Wielkiej odbyły się przyrodnicze warsztaty edukacyjne dla UTW z południowej Polski w ramach projektu z Funduszu Europejskiego " Infrastruktura i Srodowisko". Nasz Uniwersytet reprezentowała delegacja w składzie: Jan Starostka, Wanda Starostka, Maria Turak i Urszula Marzec.

Warsztaty odbywały się w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego, mieszczącego się w zabytkowej oficynie dworskiej hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej, których celem było zaprezentowanie walorów GPN. Zajęcia były prowadzone w bardzo profesjonalny sposób przez pracowników GPN na wielu płaszczyznach, a więc projekcja filmu przyrodniczego, zajęcia terenowe w obrębie parku dworskiego oraz przemarsz ścieżką edukacyjną "Dolina Olszowego Potoku" w Koninkach przy szlaku turystycznym na Turbacz.

Jako pierwsi uczestniczyliśmy w zwiedzaniu interaktywnej ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacyjnym GPN, na której prezentowane jest bogactwo naturalne Gorców i GPN, oraz testowaliśmy audio- przewodniki. Trzeba przyznać, że wystawa jest wspaniała.

Podczas spaceru ścieżką przyrodniczą mieliśmy okazję zobaczyć /i to dwukrotnie/ herbowego płaza GPN, czyli salamandrę plamistą. Niestety, tylko pogoda nie była wymarzona do wędrówki, bo na zmianę ze słońcem padał nam deszcz.

Zachęceni do odwiedzenia GPN, postanowiliśmy, że jeszcze wrócimy w te rejony, być może w większej grupie.

Tekst : Urszula Marzec